Тест на герметичність (Аеродвері) - Blower Door Test

Аеродвері - це інструмент, який допомагає не лише будувати енергоефективні будинки, але і знайти щілини у старому будинку, через які неконтрольовано втрачається тепло.

"Діряві" будинки важко прогріти взимку та охолодити влітку. Єдиний спосіб дізнатися чи щільний каркас вашого будинку - це виміряти повітрообмін будинку за допомогою аеродверей. 

Аеродвері викачують повітря із будинку, завдяки чому місця витоку тепла легко ідентифікувати та виміряти. Потім вентилятор включається у зворотньому напрямку і повітря вже нагнітається у будинок:

Енергоефективні будинки повинні бути настільки герметичні, на скільки це можливо. Більшість старих будинків в Україні такі нещільні, що від 30 до 50% тепловтрат приходиться саме на витік теплого повітря через щілини.

Кому потрібен тест на герметичність?

Проведення тесту на герметичність корисно як для новобудов, так і для старих будинків. Тестуючи новий будинок, будівельники можуть:

 • визначити, чи досягнутий необхідний рівень воздухонепроникності (в багатьох країнах це регулюється на законодавчому рівні).
 • задокументувати рівень повітропроникності, щоб претендувати на сертифікацію від певних програм (Energy Star, Passivhaus)
 • краще розрахувати втрати тепла при черговому будівництві схожих будинків

Якщо ви будуєте новий будинок, то найкраще проводити тест на герметичність тоді, коли у будинку вже проведене щільне утеплення, але гіпсокартон ще не встановлено. Оскільки, якщо в результаті тесту буде знайдено проблемні місця, то на цьому етапі їхнє усунення буде простим та недорогим.

Тестування існуюючих будинків

Є як мінімум дві причини провести тест на герметичність у старому будинку:

 1. це допоможе дізнатися на скільки нещільним є будинок
 2. це допоможе знайти і усунути витоки

Якщо усунення витоків проводиться при ввімкнених аеродверях, то така процедура називається “blower-door-directed air sealing”.

Як виглядають аеродвері?

Комплект аеродверей включає декілька основних компонентів:

 • Дверна рама (на телескопічих трубках) та гнучка воздухонепроникна матерія, які вставляються замість вхідних дверей
 • Потужний вентилятор з регульованою потужністю, який кріпиться до рами
 • Як мінімум два датчики тиску (манометни): один для вимірювання перепаду тиску всередині будинку і назовні, а інший (датчик тиску повітряного потоку) - контролює потіп повітря вентилятора.


Що потрібно зробити перш ніж ввімкнути вентилятор?

 • закрити всі вікна
 • закрити всі зовнішні двері (окрім тих, де встановлений вентилятор)
 • відкрити всі внутрішні двері
 • вимкнути все неелектричне обігрівальне обладнання (котли, бойлери, газові колонки)
 • якщо є печі на дровах, то проконтролювати, щоб вогонь був погашений
 • закрити всі пічні та димохідні заслінки
 • якщо каналізаційні труби (унітазів та вмивальників) сухі, то потрібно наповнити їх водою
 • загерметизувати вентиляційні канали (для деяких видів тестів їх не герметизують)
 • загерметизувати димарі (для деяких видів тестів їх не герметизують)


Вмикаємо вентилятор

Після того, як у будинку завершені підготовці роботи, повільно вмикається вентилятор, створюючи у приміщенні розрідження. Перед тим, як увімкнути вентилятор на повну потужність, доцільно спочатку пройтися по кімнатах щоб перевірити, чи не трапилося чогось непередбачуваного - наприклад, чи не розлітається попіл із каміну по кімнаті.

Після цього швидкість вентилятора збільшується, поки різниця тисків між вулицею і приміщенням не сягне 50 Паскаль. (50 Паскаль - це тиск, який створюється при вітрі зі швидкістю 9 м/с.) При цьому значенні тиску зчитується і записується який потік повітря проходить через вентилятор.

Що означають показники?

Є два основні показники, якими вимірюється герметичність будинку:

 1. Повітрообмін при перепаді тиску у 50 Па (cfm50 або Q50) - цей показник показаний відразу на манометрі аеродверей - який об'єм повітря проходить через вентилятор за одиницю часу.
  1.jpg
 2. Кратність повітрообміну при перепаді тиску у 50 Па (ach50 або n50 у Європі) - розраховується як відношення показника Q50 та загального об'єму приміщень. 


Енергоаудит та тест на герметичність

Будь-який належний енергоаудит повинен включати тест на герметичність. Знаючи кратність повітрообміну будинку можна формувати план енергоефективних заходів. Чим менш щільний будинок - тим вигідніше впроваджувати заходи по усуненню витоків.

Після того, як аеродвері встановлені, доцільно залишити вентилятор включеним на декілька годин. Ходячи по кімнатах, багато витоків можна знайти просто відчуваючи їх голими руками.

Менш помітні витоки зазвичай легко знайти завдяки димогенераторам.

У холоду погоду (або якщо різниця температур на вулиці та вдома складає 3-5 °С), для пошуку витоків доцільно використовувати тепловізор.

SLIDE2.JPG

Найпроблемніші частини будинку - це найнижча та найвища точки будинку. Через ефект Стека (конвекція) саме у найвищих та найнижчих частинах будинку створюється найбільша різниця тисків порівняно із вулицею.

Вентилювання після ущільнення будинку

Якщо ви зможете так ущільнити будинок, що кратність повітрообміну буде меншою ніж 1,5, то вам потрібно буде встановити систему примусової вентиляції.

Які переваги примусової вентиляції над природною (через щілини)?

 1. Нещільність у будинку не забезпечує потрібної кількості свіжого повітря. У нещільних будинках рівень інфільтрації повітря занадто високий, коли на вулиці холодно або жарко, та недостатній, коли на вулиці тепла безвітряна погода.
 2. Нещільні будинки надмірно вентилюються у місцях, де більше щілин, та недостатня вентиляція у місцях, де щілини відсутні.
 3. Нещільні будинки некомфортні для проживання
 4. Добре ущільнені будинки споживають значно менше енергії, навіть враховуючи витрати на електроенергію для механічної вентиляції. 

Тест на герметичність (Аеродвері) - Blower Door Test