«Зелений» тариф дозволяє окупити сонячну електростанцію за 6-7 років

Введений в 2009 році "зелений" тариф, дозволяє державі не лише продавати електроенергію за вищими цінами, а й значно зменшити термін окупності інвестиційних проектів будівництва об'єктів відновлюваної енергетики, повідомляє pelleta.com.ua.

Про це заявив Максим Бабаєв, асистент з енергетики Національного екологічного центру України. За його словами, сьогодні частка альтернативної енергетики в загальному енергобалансі України (включаючи газ і нафту) не перевищує 1%.

Зокрема, сонячні електростанції (СЕС) в Україні відкривають переважно закордонні інвестори. Ось, наприклад, в Самборі Львівської області закінчується будівництво СЕС потужністю 4 МВт за рахунок підприємців з Чехії.

Втім, єдиним доступним фінансовим інструментом для реалізації інвестпроектів в альтернативну енергетику залишаються кредитні програми Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР) Фонду Чистих Технологій та Глобального Екологічного Фонду. Зокрема, за період 2009-2014 рр. на реалізацію цих проектів, ЄБРР виділив 50 млн. євро, Фонд Чистих Технологій – 20 млн. євро, а Глобальний Екологічний Фонд – $ 84,5 млн.

До речі, вартість будівництва СЕС в Україні потужністю 100 тис. КВт становить $ 100 тис., які завдяки «зеленому» тарифу можна окупити за 6-7 років.

Варто зазначити, що середній рівень «зеленого» тарифу в Україні (18,2 євро) вищий ніж у багатьох країнах Євросоюзу (14,7 євро). І середні процентні ставки для валютних кредитів в зеленій енергетиці України перевищують аналогічний показник в країнах ЄС: 8,6% проти 2,8%.

Однак, Україна досі залишається інвестиційно непривабливою країною для реалізації проектів відновлюваної енергетики, враховуючи незадовільну загальноекономічну ситуацію. Справа в тому, що жоден інвестор не захоче вкладати капітал через можливе запровадження фінансової відповідальності за небаланси, відповідно до парламентського законопроекту «Про ринок електроенергії в Україні». Принаймні, до тих пір, поки частка альтернативної енергетики в нашій країні не досягне 11%.

За підсумками 2015 року, в Україні істотно сповільнилися темпи зростання відновлюваної енергетики. Загалом, було підключено лише 34 МВт потужностей: біомаса і біогаз – 19 МВт, СЕС і ГЕС – 4 МВт, вітрові електростанції – 6,6 МВт. На початку 2016 року в нашій країні працювало 428 МВт вітрових електростанцій, 359 МВт сонячних електростанцій, 171 МВт малих гідроелектростанцій і 54 МВт елекстростанцій на біомасі та біогазі.

Таким чином, загальна потужність всіх об'єктів альтернативної енергетики в Україні (не рахуючи великих ГЕС) становить 1 ГВт, що становить частку в 1,8% від потужностей об'єднаної енергосистеми України. Для порівняння, в 2011 році ця частка становила 0,17%.

Відзначимо, що в 2015 році в світі зафіксовано рекордні інвестиції в проекти відновлюваної енергетики – $ 329 млрд. Серед усіх секторів відновлюваної енергетики, найбільше інвестицій отримали проекти СЕС – $ 161,5 млрд. Лідером зеленої енергетики залишається Китай, який інвестував в дану галузь в торік $ 110,5 млрд. А ось в європейських країнах, навпаки, скоротилися обсяги інвестицій на 18% – до $ 58,5 млрд. Нагадаємо, в 2011 році цей показник на континенті був рекордним – $ 132 млрд.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка