Заміщення газу потребує часу і програмних документів

Фахівці в галузі енергетики мають можливість застосувати свої знання, щоб допомогти зрозуміти перспективи теплопостачання у часи нестабільного забезпечення газом. До таких експертів відноситься Олекса Гудима, думки котрого описує tvoemisto.tv.

Він звертає увагу на те, що основним споживачем природного газу для обігрівання є населення та комунальна сфера. На бюджетні організації припадає менша частка газу. Тому основні зміни повинні запроваджувати мешканці, напр.,  встановлюючи альтернативне опалення, і великі інвестиції протрібні для заміщення газу в комунальних теплокомуненерго.

Не є очевидним постійна робота з реверсного постачання газу. Відбувається тиск Росії на європейські країни, щоб цього не було. Та й технічні питання не мають достатнього підтвердження стабільності роботи. Газу може не вистачати.

4.jpg

Непростою буде ситуація з електровикористанням для квартир. Збільшиться використання електробойлерів, будуть встановлюватися додаткові електричні обігрівачі що буде приводити до аварійних відключень через недостатній потенціал збільшення передачі енергії через старі електромережі.

Перспективним є нічний тариф для використання електронергії. З 23 години по 7 годину можна обігрівати приміщення за нижчими цінами (є дво- і трьохзонні лічильники). Але тут є кілька проблем: не зовсім проста процедура встановлення таких лічильників, на це потрібно багато часу і додаткові кошти. І потрібна зміна поведінки у користуванні електроенергією, адже при вигіднішому трьохтарифному обліку є періоди з підвищеною оплатою. А це пікові ранкові і вечірні години, котрі можуть перекреслити нічну економію, якщо власники квартир будуть користуватися електроенергією у звичайному режимі. 

5.jpg

Доцільно спокійно розробити плани для модернізації будинкових ліній електромереж та встановлення зонних лічильників (для бажаючих), щоб знайти фінансування та виконати це протягом кількох років. Таким чином за 5 років можна б замістити 5 млрд м3 газу. 

Ціни на електроенергію не повинні різко змінюватися. Для цього в Україні є вугілля, гідроелектростанції та ядерна електрогенерація (можливо потрібно буде  перейти з російського на американське паливо). Електроенергія є перспективною. І в цінах будемо прогнозовані і спокійні.

Не було обговорено питання економії енергії. Енергетик звертає увагу на використання енергії, щоб зрозуміти які проблеми можуть виникати підчас проходження зимового періоду. Крім запланованих способів заміщення газу, багато першочергових питань є в сфері енергозбереження – а саме в комплексних системах утеплення будівель та запровадженні енергоефективності у використанні вже існуючих технологій та обладнання. Ці процеси повинні йти поруч, адже вони є довготривалими і досить затратними. Для цього варто використати досвід європейських країн, котрий показує, що саме такий варіант найуспішніший у теплопостачанні: енергозбереження та енергоефективність.

Василь Прусак
Центр енергозбереження, Львів

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка