Заглядаємо в Європу за досвідом впровадження енергоощадних технологій

В Європейському союзі вдало поєднуються принципи сталого економічного розвитку зі збереженням екологічної безпеки довкілля. Для цього там працює Програма зменшення на 20% викидів парникових газів та питомих витрат енергоресурсів на одиницю продукції ВВП. Передбачено також збільшити частку відновлювальних джерел енергії (ВДЕ) на 20% у енергетичному балансі кожної країни. 

Найбільш розвинені країни вже перевиконують планові показники. Данія тепер хоче одержувати 60% електроенергії з ВДЕ, а Німеччина та Австрія – 40-50%. Цьому сприяє багатоступенева система законодавчого регулювання та заохочення споживачів до ощадливого використання енергоресурсів.

Впровадження енергозбереження в будівлях Німеччини допомагає вирішувати Директива Європейського парламенту 2013/31/ЄС, яка регламентує рівень енергоспоживання всіх без винятку конструкцій будівель та приладів. Зокрема, Регламент № 622/2012 визначає ліміт енергоефективності для водяного ротору циркуляційного насосу!

Ще з 2002 року в Німеччині діє «Закон з енергозбереження», яким встановлено нормативи для кількості первинної енергії для новобудов та мінімальні стандарти теплоізоляції споруд. Чітко визначено вимоги до модернізації опалювальних систем в існуючому житловому фонді.

Працює німецький «Закон про відновлювальні джерела енергії і теплоти» з 2009 року. Ним передбачені державні субсидії на встановлення сонячних батарей, якщо реалізація проекту в результаті зменшує потребу у теплі на 15%. Можна отримати допомогу на встановлення теплової помпи, якщо вона заощадить не менше 50% потреб споруди у теплі. В деяких місцевих нормативах є вимоги для обов’язкового використання ВДЕ при заміні (модернізації) будинкових систем опалення. 

Для розвитку сонячної енергетики застосовувався режим підтримки у залежності від встановленої потужності та від рівня економічного розвитку території! Для господарів, які встановлювали до 10 кВт сонячних панелей, можна було отримувати 15 центів за продану одну кіловат-годину електроенергії. При збільшенні потужності тариф зменшувався. Але протягом 20 років система не повинна змінюватися.

Суттєвим стимулом було пільгове кредитування, яке ще давало  премію через 5 років експлуатації – погашення 20% вартості при стабільній роботі системи. Офісні приміщення, які працюють у виробничому секторі недостатньо розвинених районів країни, отримують субсидії від 19% до 22,5% вартості проекту.

Потужний розвиток в Німеччині отримала технологія біогазу, для отримання якого  використовують залишки тваринного та рослинного походження. З 1999 по 2011 роки кількість біогазових установок зросла з 700 до 7000 із загальною потужністю 2850 МВт. 

Україна пасе задніх у цьому процесі. Розрив між Україною і країнами Європи складає 20-30 років і продовжує збільшуватися. Україні потрібне нове покоління керівників, які здатні продукувати і втілювати на практиці нелінійні стратегічні ідеї, що зможуть скоротити енергоспоживання та підвищити енергетичну безпеку країни.

По темі: Україна може використати досвід Німеччини у розвитку відновлювальної енергетики

Опрацював Василь Прусак
Центр енергозбереження
За матеріалами статті «ЄВРОПЕЙСЬКА СТРАТЕГІЯ ВПРОВАДЖЕННЯ
ЕНЕРГООЩАДНИХ ТЕХНОЛОГІЙ», Кузнець О.Я., Голова Правління АІЕТУ

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка

Не пропустіть події: