За рік проект київських учнів «Компола» сприяв встановленню компостерів ще у 30 школах

За рік проект з переробки органічних відходів шкільної їдальні"Компола" сприяв встановленню компостерівще у 30 школах України.

Ініціатива двох учнів київської спеціалізованої математичної школи №17 - Микити Шульги і Софії-Христини Борисюк – перетворилася у екологічний рух, передає Утренний город.

Щоб встановити у школі спеціальний бак - компостер, в якому відходи за участю черв'яків перетворюються на добриво, - діти зібрали на краудфандинговій платформі за 40 днів майже 33 тисячі гривень – вистачило не лише для власної школи, а й ще для шести навчальних закладів.

Компостер встановили подалі від стін, біля дерев, щоб земля під ним завжди була волога і щоб бак не перегрівався влітку.

"Відтепер ми не відправляємо органічні відходи шкільної їдальні на смітник, а перетворюємо на компост, яким удобрюємо дерева, що ростуть уздовж доріг, або шкільні клумби, - каже Софія-Христина. – Лише за перші два місяці 467 літрів відходів не потрапили на звалище".

Через кілька місяців після старту проект "Компола" виграв грант, який дозволив встановити компостери ще у 30 школах України.

У вересні компостер у київській спеціалізованій математичній школі №17 розмалювали художники-волонтери. "На баку зображена ціла інструкція - процес компостування і його результат, - розповідають ініціатори «Комполи».


Перший компост школярі отримали на початку осені. "На те, щоб переробити всі органічні рештки знадобилося 4-9 місяців, тому що в компост перетворилися і ті відходи, які почали викидати у грудні, і ті, які викидали у травні, - розповіли ініціатори экопроекта. - Влітку було спекотно і вони швидко перероблялися".

У літньому шкільному таборі у Карпатах ініціатори проекту "Компола" спорудили компостер з дерев'яних палет. "У ньому перероблятимуть відходи місцевого кафе, а в кінці літа компостер передадуть у школу села Мигово", - розповіли учасники проекту.

В кінці вересня перевірити шкільний компост запросили представників "Київзеленбуду", які визнали якість добрив відмінною. «Добриво вже використовували в сквері "Самосад" на Подолі, де ми посадили молоде деревце Гінкго Білоба, і під час висадки маленьких туй у сквері "Червона Пресня" неподалік від кінотеатру "Жовтень", - розповідають ініціатори проекту "Компола". – Зараз готуємося запустити другий цикл створення добрива - на цей раз нам будуть допомагати учні четвертого классу».

Зараз Микита і Софія-Крістіна проводять лекції та майстер-класи, ділячись досвідом створення місця для переробки, і приїжджають у гості в інші школи, які теж хочуть приєднатися до проекту.

Навіть у невеликій школі щодня накопичується понад 20 кілограмів лушпайок від овочів і фруктів, ділиться досвідом Софія-Христина. «Для створення компостера потрібно небагато: пластиковий бак на 900 літрів, відра для збору відходів і спеціальні черв'яки-старателі, які допоможуть швидше перетворити відходи у компост», - каже школярка. - Вартість набору для компостування становить трохи більше 3 тисяч гривень – школи, які хочуть приєднатися до "Комполе", можуть зібрати ці кошти, здаючи макулатуру або влаштувавши благодійний ярмарок».

Для компосту підходять не всі органічні відходи, пояснюють Микита і Софія-Христина. «В компостер можна відправляти лушпайки сирих овочів і фруктів, шкаралупу сирих яєць, заварку від чаю і залишки крупи або каші, обов'язково без масла (зелені відходи). Також підходить скошена трава, папір і картон, зів'ялі квіти, тоненькі гілочки і опале листя, - кажуть ініціатори проекту «Компола». - А ось овочі і фрукти після термічної обробки, шкурки від цитрусових, м'ясо і риба, хліб, молочні продукти, жири та олії для створення компосту не підходять».

"Зелену" і "коричневу" сировину потрібно укладати в компостер кулями, чергуючи їх, а між ними засипати невеликий шар землі, діляться досвідом Микита і Софія-Христина. «Час від часу органічні відходи потрібно зволожувати, поливаючи водою з лійки - влітку частіше, взимку – рідше, - кажуть ініціативні учні. - Також на зиму бак варто утеплити, побудувавши навколо нього невелику огорожа з пінопласту, а простір між утеплювачем і стінками контейнера заповнити опалим листям».

Крім відходів з шкільних їдалень Микита і Софія пропонують домовлятися з місцевими кафе, залучаючи підприємців до ефективної утилізації органічних решток.

Проект школярів помітили в Міністерстві екології, і на початку листопада міністр Остап Семерак запросив Микиту і Софія-Христину на зустріч. "Рік тому ми готувалися до краудфандингової кампанії, щоб зібрати гроші на перший компостер для своєї школи, а зараз нас запросили у Міністерство екології та природних ресурсів, щоб обговорити подальший розвиток нашого проекту, - кажуть ініціатори "Комполи". - Ми багато говорили про те, що треба зробити, щоб школи не боялися компостування, і яким чином ми разом можемо залучити до проекту якомога більше навчальних закладів".

Надалі "Компола" планує активніше залучати до участі рестораторів і зосередитися на роботі зі школами.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка

Не пропустіть події: