Європейський досвід в термомодернізації, який потрібен Україні

Зараз більшість українців опинилися наодинці з проблемами оплати за тепло та енергію через планове збільшення тарифів, яке почало діяти минулого року. Оприлюднено (законодавчо) плани підвищення ціни газу та тарифів на теплопостачання, які «розписали» до 2017 року (підвищення на 40% ціни на газ з 1 травня 2015 року, а потім ще два наступні роки збільшення по 20%). Є виголошені гасла про бажання урядовців прискорити цей процес. Державний апарат ставить тільки питання про кошти для бюджету. Про сімейні кошти, які потрібно збільшити при цьому, щоб залишилися хоч кошти на харчування, постанов немає. Як немає і обговорення шляхів зменшення споживання теплової та електричної енергії в кожній будівлі та у квартирі, щоб при збільшенні тарифів відбувалося зниження споживання – не так різко збільшиться загальна плата за енергію.

Багаті європейці давно вже йдуть шляхом зменшення споживання теплової енергії в будинках, використовуючи при цьому спочатку пропагування та просвітництво. В європейських країнах діють певні вимоги до забезпечення в будинках «енергозберігаючих та енергоефективних» нормативів для зменшення тепловтрат і забезпечення зниження викидів парникових газів. Є система підтримки процесів термомодернізації (довгі і дешеві кредити, часткова компенсація затрат). Але при цьому виділяються кошти на просвітництво. 

Один з варіантів ознайомлення з ефектами від термомодернізації і способами її виконання став проект Е2ReBuild. В рамках цієї роботи проведено показову термомодернізацію 7 будівель в різних країнах (різні кліматичні умови, різні типи будівель і різний вік будівель). Проект охопив будинки від північної Фінляндії до південних районів Франції.

Ціль проекту Е2ReBuild – зменшення споживання в демонстраційних будинках до 30-50 кВт*год-рік. Ця цифра складається із затрат на теплозабезпечення, гарячу воду і вентиляцію. Для цього використано інноваційні  термомодернізаційні рішення. При цьому, були використані способи, які можна повторити в інших типових будинках. Біля 60% існуючих будинків (1946-1980 роки) можуть скористатися досвідом змін у демонстраційних проектах.

2.jpg

За два роки не всі проекти завершені, деякі ще на стадії розвитку, інші – випередили план і вже мають повну економію та систему моніторингу.

В південній Німеччині (Augsburg) демонстраційним став будинок 60-70х років минулого століття, який мав споживання 220 кВт*год/м2-рік. У Франції (Voiron) будинок споживав 330 кВт*год/м2-рік, а час будови – 1961 рік. У Фінляндії до демонстраційного проекту ввійшов будинок на 8 осіб, який збудований в 1985 році (серія таких будинків започаткована в 1970 році) – споживав 148 кВт*год/м2-рік. Для цих будинків досягли того, що їхнє споживання стало рівним 30 кВт*год/м2-рік.

3.jpg

Шведський будинок (Halmstad) збудований в 1963 році, споживання знизилося з 174 кВт*год/м2-рік до 53 кВт*год/м2-рік. Мюнхенський демонстраційний будинок збудовано в 1954 році і ефектом співпраці в проекті стало скорочення споживання енергії з з 220 кВт*год/м2-рік до 20 кВт*год/м2-рік. В Голандії (Roosendaal) вдалося зменшити споживання на 125 позицій, з початкових 150 кВт*год/м2-рік. Лондонський 40-річний будинок перейшов на споживання менше ніж 25 кВт*год/м2-рік з початкових 237.

Інформація про весь хід робіт доступна для огляду в інтернеті. Кожен з мешканців, хто живе в подібному будинку може ознайомитися з досягненнями економії – вони вражаючі: зменшення у 4-8 разів, що дає можливість і платити менше.

Ось таке варто зробити і в Україні: створити в кожному місті демонстраційні пілотні будинки з термомодернізацією, постійно проводити там екскурсії, тренінги, навчання для тих, хто хоче побачити те, як за допомогою термомодернізації економити кошти на постійно дорожчі тарифи на теплопостачання і ціни на газ.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка