Європа не хоче російського газу

Ще недавно видавалося, що російський газ є єдиним вирішенням «чистого» палива в Європейському Союзі. Але стає очевидним, що ЄС розвертається від російської сировини до відновлювальної енергетики. Можна сказати і так, що Росія приготувала собі таку долю. 

Газ має багато переваг. Набагато менше дає небезпечних викидів при спалюванні, особливо при порівнянні з вугіллям. Після побудови трубопроводів – газ отримує найзручніший варіант доставки. Нічого дивного в тому, що в Європі газ визнають як майже досконале паливо.

Але слово «майже» має глибокий зміст. Проблемою є структура постачання газу. Із 500 млрд м³ газу, який споживається країнами ЄС, тільки третина видобувається цими країнами. Імпорт газу відбувається з Норвегії, з арабських країн і з Північної Африки. Найбільшим постачальником газу є Росія. Газпром щорічно постачає в Європу біля 150 млрд м³ газу. Не було б це проблемою, якби Кремль не використовував газ як зброю. Це стало частиною політичної доктрини Росії. Без танків, без стрілянини може поважно впливати на економічну ситуацію у споживачів.

ЄС змінює політику, хоча жоден політик не сказав про відмову від імпорту газу з Росії. Звучать слова про зменшення газової залежності від Москви. Європейська Комісія в лютому вказала нові пріоритети: потрібно, щоб кожен імпортер газу в ЄС мав газ з трьох джерел і жодне з них не повинно перевищувати 50% від загальної кількості. Таке рішення вдарить по Газпрому, адже є країни, де цей постачальник є єдиним. А для цих країн покращиться енергетична безпека і можуть знизитися ціни на газ.

Не всі країни хочуть таких змін, адже деякі з них мають досить велику економічну користь від співпраці з Росією. Ситуацію можуть змінити Туркменістан, Азербайджан чи Іран, які хочуть постачати газ в Європу. Потрібні нові газопроводи, та це питання часу.

Але більше шансів завдати нокдауну постачанню російського газу в ЄС мають проекти відновлювальних джерел енергії. Німеччина вже вийшла на рівень 25,8% споживання нової енергії, збільшивши за рік цей показник на 2%. Зменшено і споживання газу: в 2013 він займав 10,7%, а в 2014 році вже 9,6%. Німецькі енергетичні концерни за минулий рік відзвітували про неефективність газової генерації. Концерн RWE хоче відмовитися від найбільш неприбуткових джерел енергії, а такими є ті, які використовують природний газ. І суттєвим є те, що в 2014 році концерн RWE зменшив продаж газу на 12,3% у порівнянні до 2013 року. Загальний обсяг газу склав 281,3 млрд кВт*год (так обліковується газ в Європі). Концерн вже висловлювався за необхідність змінити умови договору з Газпромом, адже має забагато газу. 

Нагадаємо, нещодавно концерн RWE У Великобританії запустив у роботу найбільшу електростанцію країни, що працює на біомасі

Ще важче було в 2014 році іншій компанії – E.On, яка відмітила зменшення річного продажу газу до 1161 млрд кВт*год з 1219, які мала в 2013 році. Німеччина купує близько 30 млрд м³ російського газу, що складає 5-ту частину російських закупівель ЄС. 

По темі: Австрійська влада дає мешканцям по 2000 євро за встановлення твердопаливного котла

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка