Який строк служби сонячних панелей?

Дерек Маркхем із CleanTechnica дає відповідь на питання, котре цікавить переважну більшість тих, хто думає встановити власну сонячну систему — який цикл життя сонячних панелей? Якщо простіше — скільки вони прослужать?

Коли ми приймаємо рішення стосовно встановлення сонячної системи, то найпоширенішими питанням зазвичай є “скільки коштують сонячні панелі?” або “Який кошт сонячної системи?”. Це природно, адже для багатьох із нас власна сонячна електростанція — це не лише питання зменшення забруднення та парникових газів, а також і фінансове питання, котре, зрештою, зводиться до розмови про гривні та копійки.

Більшість сонячних модулів, котрі використовуються в домашніх електростанціях мають гарантію близько 25 або 30 років. Це значить, що в них є гарантія на десятки років — на відміну від більшості інших продуктів, котрі ми купуємо. Крім того, те, що в сонячної панелі закінчився гарантійний строк не значить, що вона відразу після цього “помре” і Вам її доведеться міняти. Вона так само продовжуватиме свою роботу, просто її ефективність щороку ставатиме трохи меншою. Насправді, деякі старі моделі сонячних панелей вже ось як 40 років виробляють електроенергію. При цьому їх очікуваний період служби становить ще десятки років.

Кілька років тому Національна Лабораторія Відновлюваної Енергії (National Renewable Energy Laboratory — NREL) провела дослідження темпів “фотовольтаїчної деградації” на вибірці із 2000 сонячних електростанцій. За результатами дослідження, в середньому на рік сонячна панель втрачає близько половини відсотка (0.5%) ефективності своєї роботи. Це значить, що після закінчення 25-річного гарантійного періоду Ваша сонячна панель працюватиме із все ще високим рівнем ефективності — 88% від первинного. Проте, далеко не кожна панель зменшуватиме свою ефективність на 0.5% щорічно. Як свідчать показники деяких сонячних модулів, що працюють вже понад 30 років під сонячним промінням, їх ефективність перевищує ту, що зазначалась в їх документації.

Ці десятки років життя сонячних панелей роблять економіку сонячних електростанцій навіть кращою, оскільки більшість систем окупляться за перші десять років і продовжуватимуть постачати своїм власника чисту енергію ще десятки років, тому запитання “скільки служитимуть сонячні панелі” може бути просто неправильним.

Очевидно, більш правильним було б питання “Які очікувані витрати на підтримку та заміну частин сонячної електростанції”, оскільки сонячні панелі потрібно буде замінювати ближчим часом, проте ситуація з інвертором (пристроєм, що перетворює прямий струм від панелей у змінний, котрий можна передавати в мережу) зовсім інша. Середній час роботи інвертора — 10-15 років. Проте його ефективність не знижується поступово, як у сонячної панелі. Одного дня він просто перестає працювати. Зазвичай саме так стається із так званими центральними інверторами. Проте в той же час є хороша альтернатива — мікро-інвертори, котрі встановлюються на кожній сонячній панелі. Їх строк служби повинен бути довшим ніж у традиційних інверторів (до 25 років).

Навіть із врахуванням заміни інвертора (або декількох, якщо використовуються мікро-інвертори), інвестиція в сонячну систему — це один із найвигідніших способів інвестувати Ваші гроші. 

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка