Як українські міста скорочують витрати енергії на 20%

17 українських міст реалізували найбільш показові проекти з підвищення енергоефективності у рамках ініціативи Європейського Союзу "Угода мерів щодо клімату та енергії".

Серед них - невеличке місто на Івано-Франківщині – Долина, в якому за три роки скоротили енергоспоживання на 20%, хоча це плановий показник на 2020 рік, передає delo.ua

У 2015 році перед 20-тисячним містом стояло завдання провести термореновацію 30 із 100 багатоквартирних будинків із залученням коштів мешканців. Як і більшість українців долинчани не вирізнялися схильністю до експериментів.

Тому міська рада розпочала із аналізу енергоефективності будинків. На базі одного з місцевих комунальних підприємств створили Центр енергетичного аудиту, фахівці якого безкоштовно робили термозйомку та розрахунки економічних наслідків втрат тепла. Результати обстеження демонструвалися на зустрічі із мешканцями багатоквартирних будинків. Лише у першій половині 2015 року було проведено понад 40 зборів.

Багато мешканців на той момент вже зробили фрагментарне утеплення стін своїх квартир і не розуміли навіщо витрачати гроші на утеплення всього будинку. Розрахунки підтвердили, що подібна термомодернізація насправді руйнує будинок.

На перший відкритий конкурс у 2015 році серед житлових будинків прийшли представники 15 із 100 багатоквартирних будинків міста, хоча частка мешканців у фінансуванні робіт складала лише 20%. Представники міської влади допомогли учасникам зібрати потрібні документи для участі у конкурсі на отримання гранту. Переможцями стали 13 із 15 будинків. Найактивнішими виявились ті, в яких створені ОСББ.

У 2018 році кількість модернізованих будинків сягнула запланованої кількості - 30. Побачивши реальну економію, мешканці ще 20 будинків стали у чергу на пільгове утеплення, хоча тепер умови фінансування менш сприятливі: частка мешканців у фінансуванні збільшилась із 20% до 40%.

В рамках проекту Долина отримала професійних фахівців з енергоефективності і розробила дорожню карту для інших міст.

За європейські гранти у Краматорську модернізували підстанції для міського електротранспорту, у Жмеринці провели термомодернізацію двох шкіл і дитячих садків, у Мені(Чернігівська область) реконструювали систему вуличного освітлення: встановили близько півтори тисячі світлодіодних світильників, оновили мережі, запровадили систему енергомоніторингу вуличних мереж.

Славутич термомодернізував школу і дитячий садок, у якому замінили вікна, утеплили стіни, встановили нову систему вентиляції з рекуперацією. Оскільки місто вдало провело закупівлі, заощаджені кошти ЄС використали на заміну системи освітлення в обох закладах. Під час реалізації проекту у Славутичі було створено департамент енергоменеджменту, спеціалісти якого моніторять енергоспоживання муніципальних закладів і дають рекомендації щодо зниження енергоспоживання і викидів вуглецю в атмосферу.

У місті Гола Пристань (Херсонська область) завдяки програмі ЄС проведено не лише енергоефективну термосанацію школи і дитячого садочка, але й термомодернізацію теплового району, який включає в себе загальноосвітній та дитячий навчальні заклади, а також котельню, яка опалює ці об'єкти.

Наразі перша фаза програми ЄС "Угода Мерів - Демонстраційні проекти" в Україні на етапі завершення. Цього року розпочалась друга фаза цієї програми. У ній беруть участь шість українських міст: Чернівці, Дубно, Миргород, Суми, Українка, Гнівань, які будуть використовувати досвід з реалізації подібних проектів, а також вишкіл для фахівців тепло- та енергозбереження.

До ініціативи Європейського Союзу (ЄС) "Угода мерів щодо клімату та енергії", яка покликана залучити міста країн Східного Партнерства (Україна, Молдова, Білорусь, Грузія, Азербайджан та Вірменія) до загальноєвропейського руху, націленого на зменшення викидів СО на 20% до 2020 року і на 30% до 2030 року, в Україні вже приєдналися 239 міст.

У Європейському Союзі передбачили понад 13 млн євро на реалізацію проектів з енергозбереження та енергоефективності в Україні до 2020 року. Відтак міста з населенням до 200 тисяч осіб мали можливість отримати грант на реалізацію «зелених» ініціатив та технічну підтримку для реалізації Планів дій зі сталого енергетичного розвитку і клімату (ПДСЕРК).

ЄС фінансує до 80% вартості проекту, а решту повинні забезпечити муніципалітети або залучити до фінансування мешканців.

Перші демонстраційні проекти засвідчили доцільність впровадження заходів з енергоефективності.

ЄС може профінансувати до 80% вартості проекту, який підвищить енергоефективність муніципальної інфраструктури через термореновацію будівель, модернізацію систем центрального теплопостачання та реконструкцію вуличного освітлення. Решту повинні забезпечити муніципалітети або залучити до фінансування мешканців.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка

Не пропустіть події: