Як українські кафе та крамниці піклуються про довкілля

Кафе та крамниці в українських містах відмовляються від пластику, використовують багаторазову тару та пропагують здорове харчування.

Столичне кафе Shankara Food кафе(Київ) повторно використовують посуд і меблі, передає The Village Україна

«Кілька років тому ми з другом шеф-кухарем зрозуміли, що не маємо класного місця, де можна з'їсти фалафель та випити пива і вирішили створити його самостійно, - розповідає білоруска, спів засновниця закладу Стася Міронова. – Не маючи грошей, для інтер'єру використовували вживані столи, стільці, посуд, скатертини, які купували на барахолках».


Shankara Food пропонує сезонні локальні продукти. «Влітку меню змінювалося мало не щотижня, - розповідає дівчина. - Кухарі самостійно обирають продукти на ринках, за три роки ми вже маємо власних постачальників, яких добре знаємо».

До приїзду в Україну Стася Міронова чотири місяці жила з друзями у сквоті в Барселоні і змінила ставлення до сміття. «Я не могла працювати, адже не є громадянкою Євросоюзу, тож збирала свіжу й запаковану їжу на смітниках, - пояснює вона. – Наше кафе сортує сміття: пластик у спеціальні контейнери, скло віддаємо людям, які здають його за гроші, а органіки в нас майже немає, однак плануємо зробити компостер та отримувати добриво для власного городу на даху, де вирощуємо духмяні трави».

Стася Міронова не поспішає обставляти кафе новими меблями. «Для мене наш заклад - це храм історій, де кожна річ має минуле і з чимось пов'язана, - пояснює вона. - Ми запускалися в такому форматі, бо не мали вибору, але зараз зрозуміла, що це екологічно».

Нещодавно у Львові відкрилася zero-waste крамниця "Комірка", де можна придбати товари на вагу і без пакування, де використовують багаторазову тару та пропагують здорове харчування.

Заклад Михайло Дяків відкрив удвох з другом - двома сім'ями. «У наших родинах по двоє маленьких дітей, їхнє народження стало однією з головних причин замислитися про здоров'я та екологію і реалізувати такий проект, - зауважує він. - Це перша офлайн-крамниця у Львові, наша ідея - дбати не лише про себе, а й про природу»


Спочатку складно було знайти партнерів, адже часто продукти фасують на виробництві у пластик і не готові це змінювати, якщо не купуєш їх у великому обсязі, розповідає співзасновник «Комірки».

Покупцям ідея сподобалася, продовжує Михайло Дяків. «Для наших клієнтів такий формат вигідний, адже вони можуть взяти потрібну кількість продуктів і не викидати зайве, - пояснює він. - У нас можна придбати екопакування, а потім повернути його й отримати кошти назад, також надаємо знижки всім, хто приходить зі своїми баночками та екоторбинками».

Сміттєва блокада, яку пережив Львів кілька років тому, стала найкращим щепленням проти нагромадження зайвого сміття, підкреслює Михайло Дяків, додаючи, що про доходи поки не йдеться. «До нас звернулося стільки класних людей, з підтримкою яких все вдасться, - впевнений він. - Нас дістали кульочки, які видають у супермаркетах і магазинах, розуміємо, що однією крамницею не змінимо світ, та й не ставимо такої мети, однак, принаймні, покажемо, що не пакувати все у пластик чи поліетилен - це нормально».

Столичний Шоурум екотоварів OZERO організовує лекції про нуль відходів у компаніях, школах і дитсадках, а також продає еко-товари.

«Починали як лектори на екологічну тематику і зрозуміли, що розповідаємо про екоторбинки або соломинки, а люди не знають, де це купити, - пояснює співзнасновниця шоурум zero waste товарів Анна Понікарчук. - Вирішили створити онлайн-магазин, ретельно обираємо постачальників і практично всі товари отримуємо без пластику, клейкої стрічки, а коробки та пакувальний папір використовуємо повторно».


Крім того, наша команда заснувала громадську організацію "О.ЗЕРО" і спільно з двома іншими ГО з Харкова та Львова утворили "Український альянс Нуль відходів", яка представляє Україну в організації Zero-waste Europe, продовжує вона. «Ми маємо доступ до найкращих і найгірших світових практик, - каже Анна Понікарчук. - Багато людей не знає як менше продукувати сміття, яке руйнує наше життя, майбутнє наших дітей».

Кількість слухачів на лекціях і покупців у шоурумі зростає, каже дівчина. «Просвітницьку функцію виконує навіть бамбукова зубна, бо у вас вдома її можуть побачити родичі та друзі, дізнаються більше про рух zero waste і, можливо, їхнє світосприйняття зміниться, - наголошує Анна Понікарчук. - Ми випустили вже чотири наклади книги "Дім нуль відходів".

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка