Як у Швеції зводять житло з відновлюваних матеріалів

У Стокгольмському районі Сýндбюбèрг, на березі затоки, розташований новий житловий квартал Strandparken з семиповерховими дерев’яними будинками. Такі будинки мають низку переваг, в порівнянні з бетонними: вони повністю екологічні, зводяться швидше, а коштують не дорожче за звичайні. Ціна на квартири там залежить, здебільшого, від району та інфраструктури, пише Хмарочос.

CEO компанії-девелопера Folkhem Арне Олссон говорить, що висота будинків зумовлена шведськими правилами, які обмежують забудовників. Зокрема, у будинку висотністю сім поверхів має бути один ліфт, а якщо поверхів вісім – вже два. В середньому, будівлі Стокгольму мають по шість поверхів. Фасад нових будинків зроблений з тонких кедрових «плиток», які щільно прилягають одна до одної, завдяки чому покриття є міцним та вогнетривким. З часом дерево змінює колір і стає сірим. Всередині будинку все зроблено з деревини, а внутрішні стіни вкриті тонким шаром гіпсокартону, аби відповідати вимогам пожежної безпеки.

Також у під час дослідження було виявлено, що у таких будинках нижча амплітуда звуку. Це ніяк не впливає на сприйняття шумів, але в цілому людина відчуває спокій, бо такі будинки насправді тихіші ніж бетонне житло – звук не такий дзвінкий.

«Ми почали проектування Strandparken у 2006 році, коли отримали цей шматок землі. Якщо ти хочеш збудувати будинок у Швеції, маєш купити муніципальну землю. Щоб отримати цю ділянку, ми мали показати якісний проект, продемонструвати хороші наміри й лише тоді місто погодилося. Ділянка, на якій ми звели наш «дерев’яний квартал», знаходиться біля води, тому її хотіли вберегти від забудови. Але ми сказали, щоб будемо зводити будинки з дерева, процес є повністю екологічним, і лише тоді вони погодилися, – пояснює Арне Олссон».

Директорка з маркетингу компанії Folkhem Сандра Франк говорить, що розробники керувалися принципами демократичної архітектури. Тому всі секції між будинками, а саме земля між житловою забудовою, належить місту.

«Ми залишили відкритий простір навкруги, у приватній власності знаходяться лише будинки. Зберегли природний ландшафт цієї ділянки й облаштували публічні простори для усіх містян».

У 2012 році звели перший дерев’яний будинок. Будівництво тривало 7 місяців, в той час як зведення житла з бетону в середньому триває 22 місяці. Кілька років тому в цей будинок заселилася родина з хлопчиком, що хворів на астму. Після двох тижнів проживання у новому помешканні батьки перестали давати йому медикаменти, оскільки стан здоров’я суттєво покращився. Тому розробники хочуть збільшити кількість досліджень з переваг життя у дерев’яному домі. Попри усі очевидні переваги будинків Strandparken перед девелоперами стоїть багато викликів. І це не лише тривалий процес погодження документів і отримання дозволів від різноманітних міських органів, який може тривати десятиліття, а й стереотипи містян щодо житла та його якості.

«Є сфери, що потребують використання бетону: опори, мости, фундаменти. Але компанія Folkhem не використовує пісок під час будівництва, а замість нього – відновлювальні матеріали. Відомо, що запасів піску у світі вистачить на наступних 40 років. Попри це багато компаній у Швеції і світі продовжують використовувати його, тож поступово він зникає. Саме тому нам потрібні сміливі лідери, як Арне і політики, які будуть приймати подібні рішення й реформи».

Команда наводить приклад міста Векше на півдні Швеції, де чиновники встановили, що до 2020 року усі об’єкти будівництва, які замовляє чи зводить муніципалітет, будуть виготовлені з дерева. Зараз показник використання дерева у цьому місті зріс до 53%. За шведським законом, що був прийнятий 100 років тому, якщо ти зрубуєш дерево, маєш посадити нове. Зараз у країні висаджують три нових дерева за кожні два зрубані. Таким чином, нині кількість лісів більш ніж вдвічі більша, ніж 100 років тому.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus

Щотижнева
e-mail розсилка