Як у Норвегії продають електроенергію споживачам на торгових майданчиках

У Норвегії виробники продають електроенергію споживачам безпосередньо на торгових майданчиках.

Як розповідає Арне Якобсон, голова правління компанії AICE Hydro AS - великого виробника гідроенергії в Норвегії, щодня о 12 годині на аукціоні ціна на електрику встановлюється на наступні 24 години, передає Новое Время Бизнес

«У нашій країні ринок електроенергії дерегульований або лібералізований в результаті реформи і схожий на той, де купують м'ясо чи овочі, - пояснює він. – До того ж на аукціоні визначають не тільки ціну на годину, але і ціну на годину в певному регіоні, бо у Норвегії є "критичні ділянки", приміром, де мало виробляють енергії, а споживають більше, де виробляють багато енергії, а споживають менше, - для них встановлюються свої ціни: у першому випадку – вищі, а у другому - нижчі».
За словами Арне Якобсона, у Норвегії розрізняють 4-5 цінових регіонів.


В Норвегії електроенергію виробляють переважно гідростанції, продовжує голова правління компанії AICE Hydro AS. «Тариф на гідроенергію, надлишок якої спостерігається в країні, низький - 40.3 ері за кВт-год, - розповідає Арне Якобсон. -  При цьому тариф однаковий для всіх виробників, хай то газ чи гідроенергія». 

Для маленьких гідроелектростанцій, які розробляє AICE Hydro AS, та станцій відновлюваної енергії в Норвегії передбачений так званий "зелений сертифікат", який можна продати і отримати додаткову вартість, розповідає голова правління компанії. 

«Водна енергія порівняно з іншими джерелами відновлюваної енергії найбільш відома і використовувана у минулому, - каже Арне Якобсон. – При цьому сьогодні гідро - одна з найдешевших форм виробництва енергії». 

Примітно, що українські енергетики зараз розглядають можливість реформувати  ринок електроенергії за норвезьким принципом. 

Цьогоріч в Україні було прийнято новий закон про ринок електроенергії, вимоги якого узгоджені з вимогами законодавства Європейського Союзу, зокрема, Третього енергетичного пакета.

Як повідомили у державному підприємстві «Енергоринок», яке є оператором Об'єднаного ринку електроенергії України, у структурі ДП вже створено два підрозділи: новий оператор ринку на добу вперед і державне підприємство - "гарантований покупець". 
«Зараз розглядаємо можливість використовувати норвезький алгоритм функціонування ринку, - пояснює директор «Енергоринку» Юрій Гнатюк. - Ринок на добу вперед буде базуватися на принципах біржової торгівлі, тобто ціну електроенергії визначатимуть на наступний день, також у рамках цього оператора буде створено внутрішньодобовий ринок». 
Щоб ринок електроенергії в Україні відповідав європейським нормам і став цікавішим для інвесторів Арне Якобсон радить розробити на 20-30 років наперед довгострокову стабільну загальну його структуру, стабільні умови та ціни, у даному випадку на відновлювану енергію.

«Виробництво електроенергії - це високовитратна інтенсивна галузь: потрібно інвестувати багато і відразу, а віддача розтягнеться на кілька років, - пояснює він. – При цьому швидкі зміни - від цін на відновлювану енергію до аукціонів - інвестори ненавидять: політикам треба залишити все як є, а якщо міняти, то попередити галузь завчасно, зробити і залишити у спокої - у цьому секторі не варто міняти правила гри кожні два роки».
На переконання Арне Якобсона, сьогодні кожна країна повинна прагнути до того, щоб частка альтернативної енергетики сягала 100%. «На практиці реальною метою буде 10-15%, - пояснює він. - Якщо Україна досягне 12%, то це буде великий крок».

Аби залучити інвесторів на ринок електроенергії Україні необхідно реалізувати три моменти, наголошує Арне Якобсон. «Потрібно знищити корупцію, спростити процес ліцензування, що зовсім не складно, і забезпечити стабільність, що також не складно, - каже фахівець. - В Україні все ще надто складний, бюрократичний процес отримання ліцензій для встановлення потужностей з відновлюваної енергії».

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка

Не пропустіть події: