Як у Чорнобилі будують нову захисну конструкцію. Фото.

Сьогодні минає 30 років з дня аварії на Чорнобильській АЕС. Катастрофа 26 квітня 1986 року вважається найбільшою за всю історію ядерної енергетики: як за кількістю загиблих і потерпілих від її наслідків людей, так і за економічними збитками.

Після аварії довкола 4-го блоку був збудований бетонний «саркофаг», або об’єкт «Укриття». Його створили всього за 6 місяців, в умовах надзвичайного радіаційного забруднення. Всі ці 30 років за «Укриттям» стежили, однак строк його експлуатації добігає кінця. Тож зараз ведуться роботи зі спорудження «Арки» – нової захисної конструкції.

– В середині 4-го блоку залишаються 1300 тон лавоподібних радіоактивних мас. Температура в об’єкті «Укриття» сягає 30 градусів за Цельсієм, – говорить Юлія Марусич, що представляє відділ міжнародного співробітництва ЧАЕС. – Плюс – всередині знаходяться тисячі кубометрів радіоактивних відходів, а також 43 тисячі кубометрів високорадіоактивних відходів. Всі вони довгоживучі і високоактивні. А ще всередині «Укриття» близько 4 тонн дрібнодисперсного радіоактивного пилу, що становить серйозну небезпеку. За всім цим треба постійно слідкувати, щоб не випустити радіацію на поверхню. Для цього й будується «Арка».

Нова конструкція – сталева, збудована у формі арки, тому й отримала таку назву. «Арка» має багато шарів обшивки, що складаються з нержавіючої сталі, мембран, гідро- і термоізоляційних матеріалів. Відстань між зовнішнім і внутрішнім шаром обшивки – 12 метрів. У цей простір закачуватиметься тепле повітря – для того, щоб знизити відсоток вологості в арці й уповільнити процес корозії конструкції. На відміну від «саркофагу», нова конструкція буде герметичною і використовуватиметься 100 років. «Арка» – це не лише захисний каркас. Це технологічний комплекс. Всередині його монтується обладнання: система кранів, два мости (вантажопідйомністю 100 тонн). Вони потрібні для робіт з демонтажу існуючого об’єкта.

Рівень радіації поблизу 4-го блока сягає 500 мікрорентген на годину, поблизу будівництва «Арки» – на рівні 300-400 мкр/год. Для порівняння: у Києві радіаційний фон в середньому 15 мкр/год (нормальний рівень радіації становить 30 мкр/год. Безпечний рівень радіаційного фону – до 50 мкр/год).

«Арку» введуть в експлуатацію у листопаді 2017 року. Після цього розпочнеться демонтаж нестабільних конструкцій «саркофагу», які можуть обвалитися. На об’єкт «Укриття» нову захисну конструкцію насуватимуть. Робитимуть це дуже повільно – вона має пройти 330 метрів протягом трьох днів (в середньому 10 метрів за годину).

– На будівництві щодня працює 1400 чоловік, – розповів спеціаліст з координації будівництва Петро Британ. – Монтаж основних металоконструкцій «Арки» на стадії завершення. Обшивка виконана на 80%. На 82% – система вентиляції. «Арка» буде завширшки 260 метрів, завдовжки 150 метрів і 110 метрів у висоту.

Підрядник проекту – міжнародний консорціум «Новарка». У нього входять дві французькі компанії. Але окремі роботи виконують інші міжнародні компанії – голландські (займатимуться насуванням конструкції), італійські (відповідальні за виготовлення сталевих конструкцій і їх доставку), та турецькі (займаються обшивкою конструкції). Демонтуватимуть старий «саркофаг» українці. На ЧАЕС кажуть, що роботи проводитимуться з мінімальним залученням людей, за допомогою портативної техніки.

Роботи фінансуються з держбюджету України, а також за допомогою 43 країн-донорів. Вартість робіт оцінена у 2 млрд. євро. Сума закордонних внесків становить близько 1,5 млрд. євро.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка