Як священик на Франківщині навчив селян заробляти на сортуванні сміття та компостувати опале листя

Священик Василь Завірач у селищі Більшівці Івано-Франківської області навчив селян заробляти на сортуванні сміття та компостувати опале листя.

Роздільно збирати відходи отець закликав на своїх проповідях у церкві більше 10 років, передає life.pravda.com.ua.  

"Майже кожної неділі шукав можливість розповісти про екологію, навіть пов’язував з євангельською темою, – розповідає священик. - Згадував, що природа створена Богом і це власність Бога, а ми тимчасово нею користуємось, нам залишили наші предки чисту природу, ріки, озера, сади, ліси, а що лишаємо ми?". 

А ситуація у Більшівцях бажала кращого. «Раз на два тижні у село приїжджала машина і забирала пакети зі сміттям, які місцеві залишали за воротами своїх будинків, і везла на звалище, - говорить він. – Навіть при наявності декількох баків упаковки з-під морозива, печива та консервних банок валялися посеред вулиці». 

Василь Завірач закликав вірян не використовували одноразовий пластик. «Коли у селі почали частіше розливати молоко у пластикові пляшки, казав їм: "люди, то пластик, одноразова тара, яка не розкладається, - розповідає священник. - Якось почув від покійного Любомира Гузара: "Бог прощає завжди, людина – інколи, а природа – ніколи".

Наприкінці осені 2016 року завдяки спільній ініціативі Василя Завірача та Бюро УГКЦ з питань екології у Більшівцях встановили 11 майданчиків для сортування сміття. 
«У кожному – по 5-6 контейнерів для пластику, паперу, картону, темного та світлого скла, - пояснює отець. - Інструкції з правилами сортуваннями розмістили на кожному майданчику й окремо роздавали селянам у вигляді буклетів, я у церкві роздавав матеріали і вчив вірян, як правильно сортувати сміття».

Результат не забарився, зауважує Василь Завірач. «Бачив, як жінки, яким за 80, відкручують корок пластикової пляшки, стискають її і кидають у бак, - згадує він. - Папір окремо, картон окремо, склотару – світлі й темні пляшки - роздільно збираємо».

Потім призначили працівника, який дивився за контейнерами для сортування і стежив, коли вони наповняться. Місцеві підприємці допомагали з транспортом, яким вивозили вторсировину на переробку в Івано-Франківськ. 

З часом контейнери для сортування сміття церква передала у комунальну власність. «Сільрада має контролювати й вивозити сміття, а якщо не буде виконувати покладені на неї зобов’язання можемо розірвати договір, – розповідає священик. – Церква посприяла, допомогла поставити у селищі контейнери, навчила, як правильно сортувати непотріб, але ж церква має й інші справи».

За першу здачу вторсировини громада Більшівців отримала 800 гривень, на які придбали 40 саджанців яблунь – 30 посадили на території школи, 5 на подвір’ї церкви, а ще 5 – біля дитсадка.


Майбутні першокласники та випускники школи разом садили дерева. 

Зараз вже 70% селян сортують відходи, а на кошти виручені від наступної здачі вторсировини встановили дитячий майданчик у місцевому Парку пам'яті.


«Коли планували дитмайданчик, дискутували, чи доцільно ставити місце для дітей саме у Парку пам’яті, де колись у болото кидали вбитих хлопців-партизанів, – пригадує отець. - Але дитмайданчик у такому місці має свій символізм: хлопці-партизани не чули ні сміху, ні радості дітей, своїх не мали, а якщо й встигли народити своїх, то їх виховували чужі люди».
Раніше у Більшівцях не було місця, де б можна було проводити час з дітьми.


Пам’ятник Небесній сотні та свердловина з водою в Парку пам’яті – теж ініціатива Завірача. 


Гроші на встановлення пам’ятника священику дав місцевий мешканець.


Священик прагне навчити селян перестати носити на кладовище пластикові квіти і вінки та припинити палити опале листя. «Деякі кажуть: та то ж лише один вінок, а я відповідаю: а для чого він, хочете зробити приємність покійному, а живим що?», - розповідає Василь Завірач. 

Торік разом із школярами старших класів отець влаштував акцію протесту "Ні підпалам!" – пройшовся з учнями вулицями села, дійшли до сільради і попросили голову зробити щось для того, щоб припинити спалювання листя.
«На своєму городі я складаю бур’яни і листя в одному місці, потім маю чим удобрити город, - пояснює священник. - У церкві кожного разу кажу селянам, щоб і вони робили так».
Зараз у Більшівцях триває конкурс: тій частині села, територія якої буде найчистішою, зроблять якийсь подарунок для дітей. Наприклад, встановлять пісочницю або гойдалку.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus

Щотижнева
e-mail розсилка