Як сільська школа на Вінниччині почала заробляти гроші на сортуванні сміття

Загальноосвітня школа у селі Стадниця, що у Вінницькій області, почали заробляти на здачі вторинної сировини.

Спеціальні баки для роздільного збору відходів встановили у рамках проекту «Зелена школа», який реалізують у навчальному закладі з вересня 2017 року, передає Vdalo.info

У стадницькій школі дітей вчать правильно поводитися зі сміттям – сортувати тверді побутові відходи вдома й приносити їх до школи. За кошти отримані від продажу вторинної сировини планують витратити на аудіоапаратуру для проведення урочистостей. 

«Щороку ми святкуємо випуск 9-го класу, - пояснює президент учнівського самоврядування школи Марія Степанець. – Зараз ми змушені просити апаратуру у місцевого будинку культури, а це довго і незручно».

Учням «зеленої» школи у Стадниці, біля якої розташоване одне з найбільших сміттєзвалищ в Україні, сортувати побутові відходи активно допомагають дорослі.

"Діти залучають до сортування сміття не тільки рідних, а й сусідів – адже є досить конкретна ціль, - розповідає директор школи Тетяна Черниш. - Чимало людей відгукнулися - сьогодні зранку втор сировину машинами привозили».

Сортовані відходи для воринної переробки готові купувати підприємства Вінниччини. Акція у Стадницькій школі вже зацікавила кілька компаній. 

«Кілограм макулатури коштує 3-3,5 гривні - відповідно за тонну, яку школа може зібрати досить швидко, можна отримати до 3,5 тисяч гривень, - розповідає засновник підприємства з утилізації вторинної сировини «Подільська Січ» Володимир Воловодюк. - Кілограм пластику коштує 4-5 гривень, пляшки з білого пластику – 6 гривень».

Переробники готові забирати втор сировину самотужки. Як переконують підприємці, бізнес вигідний. З макулатури роблять серветки і туалетний папір, з пластикових пляшок – синтепон, утеплювач для одягу.

Попри те, що в Стадниці проект діє лише кілька місяців, вулиці села стали значно чистішими. «Тепер пластику під ногами стало помітно менше», – радіє жителька Стадниці Марія Токарєва.

Наразі участь у проекті «Зелена школа», ініціатором якого 6 років тому виступила вчитель біології з села Стрижавка Лариса Степанець, беруть п’ять сільських шкіл. Освітянка вирішила привчати до правильного поводження зі сміттям учнів своєї школи. «В інтернеті дізналася, що є підприємства, які залюбки купили б вторинну сировину, - згадує Лариса Степанець. – Ідею, з якою я прийшла до школи, керівництво схвалило».

Щоб отримати гроші на придбання найпотрібнішого – спеціальних контейнерів для різних видів сміття, подали документи на європейський ґрант, продовжує тепер вже координатор екологічних проектів у громадській організації «Наше Поділля», яка опікується школами та проводить тренінги та майстер-класи для учнів. «Зацікавити учнів було просто – діти давно мріяли про тенісний стіл, щоб грати під час перерв та після уроків, - пояснює Лариса Степанець. - Перша акція з сортування сміття у Стрижавській школі була така успішна, що коштів вистачило одразу на два тенісні столи».

За 6 років на зароблені на вторсировині кошти школа придбала нові меблі, дошку для екологічного кабінету, електричну м’ясорубку в їдальні, інструменти для уроків праці, а тенісні столи тепер є на кожному поверсі.

«Оргкомітет, який складається з батьків, купує лише те, що просять учні, – каже голова організаційного комітету школи Юлія Кушта. - Ініціатори ідей – завжди діти, які інколи подають такі ідеї, які б дорослим і на думку не спали».

Найактивніших учасників акції заохочують цінними призами та грамотами, продовжує вчитель школи Людмила Мазай. 

«Кожну дитину, яка бере участь в акції, нагороджують: хто зібрав найбільше, отримує грамоту і приз, хто менше – байдуже скільки, навіть півкілограма пластику, отримують подяку і заохочувальний приз: олівчик, маркер, ластик, - розповідає вона. - Саме приклад школи в Стрижанівці надихнув навчальні заклади у сусідніх селах».

Налагодити процес сортування сміття можна у будь-якій школі України, переконують ініціатори проекту «Зелена школа». «Для початку потрібні контейнери, щоб діти сортували сміття, а решту ми маємо і можемо поділитися, – пояснює Лариса Степанець. - Ми розробили цікаві тренінги, уроки, маємо інформаційні матеріали, знаємо, як зацікавити людей».

Приклад Стрижавки, Стадниці та інших сіл, що підтримали проект «Зелена школа», наочно демонструє: українці готові змінювати звички, дбати про довкілля, свій дім і майбутнє дітей. Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus

Щотижнева
e-mail розсилка