Як шведські громади зменшують енерговитрати на 30% завдяки енергозберігаючому контрактингу

Громадянське суспільство, яке сформоване на основі шанування права і відповідальності, дає можливість розвиватися кожному зокрема, але й втілює загально-ціннісні перспективні екологічні проекти. Так відбувається в Швеції, де можна побачити суміщення захисту довкілля і сучасні технології автоматизації будівель для економії коштів мешканців.

Компактно проживають 33 тисячі шведських мешканців на півострові в громаді Веллінг. Материкова частина підіймається над морем тільки на кілька метрів і це змушує думати про спокійне майбутнє і працювати над зупинкою змін клімату. В іншому випадку можуть виникнути проблеми з підняттям рівня моря.

З 2005 року громада інвестує в «зелені» технології автоматизації будівель, які дозволяють повністю використати потенціал економії в муніципальних будівлях. Тут поставили ціль: економія електроенергії та води, а також зниження викидів СО2. Для реалізації проектів громада віддала перевагу співпраці з фірмою Siemens.

Спеціалісти фірми детально вивчили всі громадські будівлі, оглянули всі системи опалення, вентиляцію і освітлення. Після цього вони сформували конкретні пропозиції для підвищення енергоефективності. Крок за кроком були реалізовані перші заходи.

Громада хотіла спочатку перевірити те, як буде проходити співпраця. Фінансування всіх заходів здійснювалось в рамках договору, який називають  енергозберігаючий контрактинг  (енергосервісний контракт). Початкові інвестиції повинні амортизуватися протягом чітко визначеного періоду за рахунок вартості зекономленої електроенергії. З того часу модернізовано 43 будівлі загальною площею понад 100 тисяч квадратних метрів, в т.ч., будинок мерії, адміністративні будівлі, школи, будинки престарілих і басейни. 

Для економії проводили ізоляцію даху, замінили старі мазутні котли на теплові помпи. Люмінісцентні світильники та вуличні ліхтарі з ртутними лампами замінили на енергозберігаючі лампи і світлодіоди. Освітлення в школах і дитячих садочках тепер налаштовується автоматично під денне світло і наявність людей в приміщенні, а в туалетах і в кранах встановлені водозберігаючі механізми. 

Замінили старі витяжні системи на сучасні системи вентиляції з рекуперацією. Температура в приміщеннях регулюється автоматично, термостати створюють комфортну атмосферу. Користувачі будівель отримали рекомендації про те, як правильно користуватися освітленням, електроенергією і водою.

Навіть через 8 років після початку співпраці постійно виникали нові проекти: в даний час детально обстежуються 50 нових будівель, в числі яких є і житлові, і комерційні.

Близько 6000 МВт*год енергії економить громада щорічно, а це еквівалентно зниженню електроспоживання на 30% по відношенню до стартового періоду. Річна емісія СО2 зменшилась на 2 тисячі тонн. Таку кількість викидають в атмосферу 740 автомобілів. 

Результати економії перевищили очікування громади – близько 500 тисяч євро щорічно. Поточні проекти обіцяють подальше збільшення економії: енергії - 4710 МВт*год, СО2 – 1100 тонн, грошей - 470 тисяч євро. Початкові інвестиції повинні окупитися за 12 років.

Система моніторингу будівлі від фірми Siemens дозволяє знаходити і використовувати різні потенціали економії. Чисельні датчики передають дані про потік електроенергії в диспетчерський пункт, який знаходиться за 12 км – в Мальме. З цього пункту можна дистанційно проводити оптимізацію. Програмне забезпечення аналізує всі дані з ціллю оцінки і збільшення ефективності. 

З допомогою енергозберігаючого контрактингу фірма Siemens модернізувала у всьому світі понад 5200 будівель, що дозволило знизити викиди СО2 на 10 млн тонн.

По темі: ЕСКО-контракти дозволять Україні економити 800 млн м3 газу щорічно

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка