Як польське місто зменшило споживання газу на 43%

Україна  повинна дуже швидко і, бажано, якісно почати впроваджувати енергозбереження в будинках. Цього вимагають високі ціни на газ та електроенергію, і цього вимагає стан довкілля – зменшення викидів в атмосферу через зниження споживання повинно зупинити процеси потепління і зміни клімату. Потрібно перейти і до загальноприйнятих підходів та термінів: не абсурдне клаптикове утеплення багатоповерхівок, а потрібно впроваджувати комплексні проекти термомодернізації. Як це робиться, можна продемонструвати на досвіді польського міста Щецін.

Це місто має репутацію «зеленого» міста, тут багато рослинності, води і сприятливі кліматичні умови. Хоча клімат у порівнянні з Україною досить м’який, значну частину (понад 70%) витрат на енергію в 90-і роки минулого століття складали власне затрати на опалення. Адже більшість будинків було збудовано в 1960-70 рр., коли, як і в Україні, важливішою була швидкість введення житла, а не його якість та енергоефективність. 

Поляки мали такі самі проблеми:
- погана термоізоляція;
- низька ефективність систем опалення;
- відсутність лічильників тепла в квартирах.

Велику роботу провели для того, щоб мешканці стали згуртованішими та дієвішими – жителі об’єдналися в ОСББ. Після проведення масштабної просвітницької роботи з енергозбереження і при дії програм кредитування (10 років під 6,5-8,5% при відшкодуванні 25%), вдалося зробити великі комплесні зміни:

- на радіаторах встановили терморегулятори;
- встановили індивідуальні лічильники тепла
- в котельнях замінили котли на ефективніші;
- утеплили стіни;
- провели теплоізоляцію дахів;
- встановили терморегулятори на системах гарячого водопостачання;
- встановили енергоефективні склопакети.

Ці роботи проводились протягом 1998-2004 років і дали такі результати: при рості цін на 50% мешканці досягли зниження споживання на 43%, а це дало зменшення плати на 16%. 

Українські реалії повторюють польські – ціни вже підняли і населення гарячково починає думати про способи виходу з ситуації. В поляків таких виходом стала термомодернізація житла. Польський досвід показує, що самостійна модернізація будинків часто буває неефективною. Основна причина в тому, що для самостійних змін не вистачає коштів і модернізація проводиться не комплексно і непрофесійно

Останні рішення про виділення кредитів на енергоефективність повинні б ще бути підтримані просвітництвом та допомогою в підтримці комплексних рішень. За свідченням спеціалістів, в Польщі, Чехії, Німеччині діє хороший принцип фінансування програм: чим більший досягнений процент зекономленої енергії, тим вища фінансова допомога дається власнику.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка