Як побудувати на подвір'ї 30-ти кіловатну СЕС за 4 дні

Деякі фактори роблять встановлення СЕС на приватних будинках ускладненим або недоцільним - наприклад складна геометрія даху, незручна орієнтація скатів,  затінення сусідніми деревами, а також різноманітніперешкоди у вигляді димарів, вентиляційних труб, вікон. Тим не менш, це не заважає домогосподарствам будувати власні СЕС потужністю до 30 кВт - при наявності підходящої площі на присадибній ділянці.

Обмежена площа даху виступає ще одним фактором, що збільшує інтерес до наземних приватних СЕС. Для типового котеджу або приватного будинку навіть при оптимальній орієнтації  даху, робоча площа якого складає до 100 м2, можна розмістити панелей лише на 15 кВт встановленої потужності.

Варіант встановлення приватної СЕС на присадибній ділянці стає все більш популярним серед прихильників сонячної енергетики. Наприклад, в Київський області середній річний обсяг виробництва електроенергії для приватної СЕС потужністю 30 кВт складає близько 33 тис кВтгод. При власному споживанні домогосподарства у 500 кВтгод на місяць дохід від продажу електроенергії за зеленим тарифом (поточна ставка 0,18 )  буде складати 4860, а термін окупності - 6 років.

Спорудження приватної СЕС не є технічно складним  завданням, але щоб його реалізувати з мінімальними витратами часу, без зайвого клопоту та прорахунків і дефектів, які можуть вилитися в проблеми на етапі експлуатації, багато факторів потрібно врахувати до початку будівництва. Для цього варто користуватися послугамипрофесійного проектування, які пропонують провідні компанії-інсталятори сонячної енергетики.

Про те, як спроектувати та побудувати потужну СЕС для домогосподарства у найкоротші строки, а також про переваги монтажних систем,ми поспілкувалися з фахівцями з відповідним досвідом.

Про основні аспекти проектування таких СЕС нам розповів Роман Миколаєвич Зджанський, провідний інженер-конструктор компанії Солар Стальконструкція, яка проектує та виробляє монтажні системи та кріплення для сонячних панелей.

Які умови мають задовольнятися при будівництві СЕС на подвір'ї?

Тут діє те ж правило як і у випадку з дахом будинку - південна орієнтація, відсутність затінення. Також при розміщенні на горизонтальній площині додається ще один фактор – якщо немає змоги розмістити СЕС в один ряд, то необхідно враховувати взаємне затінення рядів й закладати відповідну міжрядну відстань, що потребуватиме додаткової площі на подвір’ї.

Яку площу на подвір'ї може зайняти СЕС на 30 кВт?

Сонячна електростанція потужністю 30 кВт, розташована у 3 ряди, потребує близько 400-600 м2 площі, в залежності від куту нахилу площини панелей.

Чи є проектування СЕС наземної простішим?  Які переваги і недоліки СЕС на спеціальній конструкції у порівнянні з даховою?

Якщо є можливість використання типової конструкції (яку було раніше зконструйовано та розраховано на відповідні навантаження), то можна казати про те, що наземну СЕС на 30 кВт проектувати простіше, бо процес проектування зводиться лише до розташування "столів" - несучих конструкцій на які встановлюються панелі. У випадку спорудження дахової СЕС, саме розташування фотомодулів, з наступним складанням відповідної комплектації елементів й займає більшу частину часу. Інша річ, коли наземна конструкція не є типовою, тоді її проектування може виявитися складнішим ніж найскладніший дах.

Які фактори впливають на тривалість проектування СЕС?

Тривалість проектування наземної СЕС залежить від наявності відповідних матеріалів – плану ділянки, з урахуванням рельєфу та підземних коммунікацій, геологічних умов, узгодження розташування столів й загальної потужності станції.  До початку власне проектування потрібно з’ясувати й узгодити всі належні питання. Також додатковий час займає розробка індивідуальної конструкції столу, якщо використання типової конструкції не прийнятне.

З чого складається конструкція приватної наземної СЕС?

Для наземного монтажу сонячних панелей використовуються конструкції з оцинкованого залізного або алюмінієвого профілю, складеного у вигляді "столів" для кріплення фотомодулів. "Столи" та опорні конструкції мають витримувати не тільки вагу панелей, але й додаткові навантаження (сніг, сильні пориви вітру) і тому ретельно розраховуються інженерами.

Які ви рекомендуєте використовувати матеріали для конструкції наземної СЕС?

Як для наземної так і для дахової станції я раджу використовувати сталеві конструкції оброблені методом гарячого цинкування. У такому випадку, за рахунок товстого шару покриття цинком і того, що оцинковуються всі зрізи і межі, виключається іржа на довгі роки і, як на мене, це краще співвідношення ціни і якості. Немає необхідності перефарбовувати щороку, як у випадку з фарбуванням або у випадках з дешевими видами оцинкування і немає сенсу переплачувати за більш дорогі матеріали.

Скільки часу потрібно для монтажу попередньо розрахованих конструкцій?

При будівництві СЕС усі деталі та компоненти комплектом постачаються на місце монтажу і складаються згідно проектної специфікації як конструктор. Застосування монтажних систем дозволяє мінімізувати строки робіт. Зібрати приватну станцію згідно специфікації можна за два дні. Перевагою типових конструкцій є те, що вони неодноразово пройшли процес виробництва та монтажу і вже випробувані в реальних умовах.

Тепер перейдемо власне до теми монтажу. Вартість монтажу станції становить лише 10% від загальної вартості, але від якості опорних конструкцій залежить надійність роботи СЕС та безпека інвестицій у дороге високотехнологічне обладнання. Спрощення монтажних робіт та скорочення їх тривалості є ще однією важливою перевагою професійного проектування, адже виконавцям робіт діяти на місці за планом значно легше ніж імпровізувати.

Про те як відбуваєтьсяпроцес будівництва приватних СЕС з застосуванням монтажних систем виробництва Солар Стальконструкція ми розпитали Олександра Дубового, директора компанії "Електро-Актив", яка має великий досвід у втіленні проектів для домогосподарств.

З чого починається будівництво СЕС?

Першим і дуже важливим елементом будівництва є фундамент: ним може слугувати баласт з залізобетонних блоків, бетонний фундамент або основа з металевих паль, забитих в землю. Найбільш швидким та технологічним способом будівництва останній варіант, але для цього потрібно використовувати спеціальне обладнання і машини, що забезпечують необхідний рівень занурення паль в грунт, який має складати 1,3-1,5 м.

Скільки часу потрібно для створення такої основи?

Досвідчена команда монтажників з відповідним обладнанням може забити палі за кілька годин. В цьому випадку монтаж конструкцій можна проводити у той же день. У випадку бетонного фундаменту потрібно робити перерву хоча б на день щоб бетон застиг, тому тривалість робіт збільшується.

Скільки часу потрібно щоб скласти "конструктор" на готовому фундаменті?

Для типового проекту це складає кілька днів. Спорудження опор, столів та монтаж панелей відбувається досить швидко.Окремою відповідальною частиною робіт є монтаж інверторів та прокладання кабелів, але деякі з них можна виконувати паралельно з монтажем конструкцій.

Скільки часу загалом потрібно для будівництва 30-ти кіловатної наземної СЕС?

Професійна команда монтажників може виконати всі будівельні та монтажні роботи, включно з налаштуванням обладнання, за 4 дні. Виконання робіт згідно специфікації дозволяє уникнути несподіванок, коли чогось з інструментів або матеріалів бракує.

Отже, як переконують фахівці, при якісному проектуванні та правильній підготовці до робіт, монтаж приватної СЕС не спричиняє багато клопоту для домогосподарств. Скоротити тривалість робіт до кількох днів - цілком можливо завдяки попередньому плануванню, професіоналізму монтажників та максимальному врахуванню усіх факторів при розробці проекту з залученням досвідчених фахівців.

Варто також зазначити, що генерацію приватної СЕС можна підвищити на 4-5% при використанні системи кріплень зі змінним кутом, змінюючи нахил панелей та слідуючи за Сонцем відповідно до сезону - встановлювати вручну більший кут взимку і менший влітку. Виробництво таких кріплень компанія Солар Стальконструкція розробила та налагодила минулого року.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка