Як підприємець-ентузіаст утилізує небезпечні відходи в Україні

Підприємець-ентузіаст Гліб Рижов один з перших відкрив компанію з утилізації небезпечних відходів в Україні.

Його дітище - Eco-Energoprom - з’явилось на ринку переробки промислових відходів у 2008 році, передає Forbes Україна.

"Мене не залишала думка про створення власної справи, - згадує засновник Eco-Energoprom Гліб Рижов. – Пощастило знайти однодумців і організувати свою справу в перспективному, але ще маловідомому на той час напрямку".


Група науковців, яка стала частиною команди Eco-Energoprom, вже мала досвід роботи з альтернативними джерелами енергії і була ознайомлена з інноваційними технологіями оброблення та утилізації органічних речовин на полігонах твердих побутових відходів (ТПВ).

За вісім років Гліб Рижов реалізував чимало успішних масштабних проектів. "Нам вдалося дослідити і виготовити експериментальний екземпляр плазмової газової установки з утилізації рідких органічних речовин, освоїти NBB-технологію, яка передбачає очищення вод, ґрунтів за допомогою біологічно активних об'єктів", - розповідає підприємець. - Компанія провела дослідні роботи з NBB-прибирання старих звалищ у Краматорську, Керчі, Москві, Самарі, Сочі, Алма-Аті й Астані - роботи призупинилися через міжнародні ускладнення".

За словами Гліба Рижова, за останні роки екологічна культура в Україні підвищилася.

«Однак реальний попит на послуги з утилізації йде здебільшого від транснаціональних компаній (так, серед клієнтів Eco-Energoprom - "Shell Україна", Coca-Cola, DHL), тоді як свідомість українського бізнесу зростає дуже повільно, - говорить підприємець. – В основному через відсутність державної підтримки. В нашій країні чиновницький апарат не завжди встигає за активними кроками бізнесу, а процедури отримання грантів та інвестицій вкрай ускладнені. Залишаються неврегульованими умови ліцензійної діяльності, поводження з небезпечними відходами тощо».
Не принесла очікуваних змін "розрекламована" українською владою дерегуляція. "Перевірки все одно є, незважаючи на мораторій, - наголошує Гліб Рижов. – А от схеми вимагання хабарів стали витонченішими".

Як результат нові гравці майже не заходять на ринок утилізації, підкреслює засновник Eco-Energoprom. "Сьогодні польські та китайські підприємці відкрили підприємства з перероблення й утилізації відходів лише у Київській області, - каже Гліб Рижов. - Проте роботи для утилізаторів більш ніж достатньо - лише у столиці щорічно утворюється 1,1 млн тонн сміття, з якого переробляють тільки 28%. У середньому на душу населення в Україні припадає понад 700 тонн відходів, накопичення яких щорічно зростає на 5-7%».

В Україні необхідно побудувати сучасні заводи з сортування, утилізації, перероблення вторинної сировини й отримання з неї альтернативної енергії, впевнений Гліб Рижов.

«При наявності людського потенціалу потрібні гроші - приміром для запуску сміттєспалювального заводу знадобиться близько $200 млн інвестицій, а також державна підтримка, - зазначає підприємець. - У Польщі, яка може слугувати прикладом стрімкого розвитку екологічних проектів, активному залученню регіональних інвестицій саме в проекти природоохоронного спрямування сприяла адміністративна реформа».

Так, у 2007-2013 роках польський бюджет спрямував в інфраструктурні й екологічні проекти майже 28 млрд євро. Для порівняння: з українського бюджету-2016 буде виділено на фінансування заходів з охорони довкілля та збереження природно- заповідного фонду близько 370 млн гривень.

На думку Гліба Рижова, в Україні конче необхідно стимулювати збір і перероблення відходів.

"Утилізація приносить прибуток: сьогодні 1 кг пластикової пляшки коштує 7 гривень, а 1 тонна склобою - 970 гривень, - говорить підприємець. – Однак бізнес не хоче розвивати цей напрямок, бо не відчуває підтримки".
Сьогодні Eco-Energoprom більше працює за межами України, наголошує Гліб Рижов. "Ми ведемо активні переговори, в деяких країнах уже вийшли на укладення договорів з утилізації могильників з використанням нашої NBB-технології, - говорить підприємець. - Особливий інтерес виявляють Польща, Туреччина і Південна Корея, а от в Україні на такі проекти попиту немає".

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus

Щотижнева
e-mail розсилка