Як мешканці хрущовки у Києві заробляють на сортуванні сміття

У Києві жителі п'ятиповерхової хрущовки на Дарниці за шість місяців зібрали 400 тонн вторинної сировини і заробили 2167 гривень.

Збирати придатні для переробки тверді побутові відходи запропонували ініціативне подружжя, передає bzh.life

Почалось все рік тому - з суботників, на яких мешканці познайомилися та вирішили зібрати загальні збори для благоустрою власного двору.

«Влітку минулого року розвісив на будинку дев'ять оголошень із закликом прийти на суботник, – згадує житель одного з під'їздів Олександр Македонський. - Людей прийшло несподівано багато: почистили під'їзди від шарів оголошень, вирізали сухостій у дворі, привели в порядок клумби».

Вже незабаром з'явився бюджет двору, щомісячні збори мешканців, нове освітлення, власна сортувальна станція сміття, яка приносить гроші.

«Ми створили бюджет двору: скидаємося по 100 грн з квартири кожен місяць, - розповідає Олександр. - Всього у нас 160 квартир, а гроші дають ті, хто хоче і може — приблизно половина мешканців: бабусь не чіпаємо, а молодь не проти».

З літа мешканці зібрали 12 тисяч гривень, частину яких витратили на освітлення у дворі. Що саме робити — вирішують колективно. Для обговорення ідей в Viber є група на 95 осіб.

В будинку знаходяться аптека, супермаркет, два пивних магазину і приватні підприємства. Всі вони виносять сміття в чотири бака у дворі. 

“Звичайно баки швидко заповнюються, а решта відходів валяється на землі, - зазначає мешканка будинку Інна Била. - А влітку, коли люди їдять кавуни та фрукти, весь двір перетворюється в одну суцільну смердючу калюжу".

На одному з зібрань мешканців Інна з чоловіком запропонували сортувати сміття, однак їх ніхто не підтримав.

Тоді подружжя встановило на вулиці чотири коробки для пластику, паперу і скла і почало роздільно збирати відходи. Сусіди зацікавилися і незабаром приєдналися до ініціативи. Відсортоване сміття миттєво забирали бездомні.

Потім на черговому суботнику Інна та Олександр вмовили сусідів створити власну міні-сортувальну станцію, здавати сміття, а заробленими грошима поповнювати бюджет двору.

Як склад для відсортованого сміття вирішили використати розташовану у дворі маленьку споруду.

«З бюджету двору виділили 60 грн і купили замок, а всі бажаючі зробили собі ключі і приносять в будиночок вже розсортоване сміття, - розповідає Інна. - Зараз це роблять близько 40 сімей, а ще — співробітники супермаркету, аптеки і пивних магазинів: коли сміття стає занадто багато, переносимо його в підвал, де він зберігається у будівельних пакетах і ящиках».

Поки ніхто не намагався красти відсортоване сміття або вломитися в будиночок. Справа в тому, що у дворі працює своєрідна "сигналізація", каже Інна Била. «Як тільки хтось із жителів помічає людей зі спиртними напоями на дитячому майданчику або інших підозрілих людей у дворі — відразу кидає клич у групі мешканців у Viber, - розповідає вона. – Люди збираються і вибігають, щоб прогнати зловмисників: вже сформувалася думка про те, що наш дім "особливий", і їм з рук нічого не зійде, в разі чого будемо викликати поліцію".

Ключ від будиночка з відсортованим сміттям зробили собі не всі мешканці, але навіть ті, хто не зробив, намагаються виносити сміття "правильно".

“Бабусі дзвонять мені, Саші чи ще комусь і просять забрати у них розсортоване сміття, — каже Інна. - На суботники виходять і сортують сміття навіть хлопці, які просто знімають тут квартири".

Сортуванням вже зацікавилися люди з сусідніх будинків, деякі приносять до них своє сміття, говорить подружжя.

«Навесні у дворі з'являться спеціальні баки для сортування сміття - і тоді кількість людей, які сортують сміття, збільшиться в рази, - сподіваються Інна з Олександром. - Поки компанія, яка забирає розсортоване сміття на переробку, приїжджає, тільки якщо зібрано не менше 400 кг – до нас вона приїжджала тільки раз — за сміття, яке збирали з липня по січень, отримали 2167 гривень».

Якщо б сортували сміття в сусідніх дворах, машина могла б приїжджати не раз у кілька місяців, як зараз, а кожні два-три дні, наголосив Олександр.

Інна додає, що сміття може сортувати кожен. Якщо у дворі будинку немає спеціальних баків, а мешканці не хочуть витрачати час на переговори з жеком, можна, як мінімум, не кидати в загальні баки картон і скло.

“Бездомні заберуть через десять хвилин і здадуть на склотару і макулатуру – необхідно лиш покласти їх в окремих пакетах біля контейнерів для сміття, - каже вона. - У вас сортування займе п'ять хвилин, зате ви зробите свій маленький внесок у збереження екології".

Отримані від сміття гроші підуть на благоустрій двору. Плани грандіозні: обгородити двір, озеленити газони, зробити дитячий майданчик, відремонтувати під'їзди, а також відреставрувати та пофарбувати фасад будинку. Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus

Щотижнева
e-mail розсилка