Як економити енергію з сонячними повітряними колекторами

Використання сонячних повітряних колекторів у побуті та на виробництві дозволить Україні значно зменшити обсяги споживання викопних джерел енергії.

Сонячні повітряні колектори, які збирають сонячну енергію і віддають її всмоктаному за рахунок перепаду температур повітрю, розрізняють за конструктивними особливостями та функціональністю. До першої групи входять системи "активного" сонячного теплопостачання, в яких використовуються так звані «активні» установки - сонячні колектори з циркуляцією теплоносія (в нашому випадку – повітря), системи "пасивного" сонячного опалення з використанням різних конструкційних елементів у якості приймачів сонячної енергії, наприклад, чорної металевої сітки та комбіновані системи сонячного теплопостачання, які суміщають "активне" і "пасивне" сонячне теплопостачання.

За функціональністю розрізняють сонячну вентиляційну систему, яка сушить повітря, сонячний тепловий повітряний колектор, який обігріває приміщення, багатофункціональну абсорбційну сонячно-теплонасосну систему життєзабезпечення (осушення/вентилювання/охолодження/обігрів приміщень, теплопостачання, технологічне і комфортне кондиціювання), а також високотемпературний сонячний колектор, який використовують у промисловості та для виробництва пару в електроенергетиці. 

2.jpg

Як і будь-яка система, сонячний повітряний колектор має свої переваги і недоліки. Так, подібні обігрівачі не лише знижують витрати на тепло, електроенергію та не забруднюють навколишнє середовище, а й усувають надмірну вологість, яка стає причиною виникнення плісняви, грибка та неприємного запаху, а також зменшують ризик виникнення сухої гнилизни.

Сучасні сонячні повітряні колектори, вмонтовані у дахи або стіни будівель, працюють навіть у місцях з низькою сонячною активністю та у хмарну погоду. Енергетичні системи, до складу яких входять полімерні матеріали, легкі у транспортуванні, не вимагають точних, високотехнологічних операцій при встановленні та не потребують складного ремонту (відсутні рухомі частини, крім вентилятора). На додачу, таке енергоощадне обладнання має короткий термін окупності.

Серед недоліків - значні габарити та недешева «начинка» приймачів сонячної енергії у сучасних промислових сонячних колекторах- кондиціонерах. До того ж влітку будівлі з геліотеплицями можуть перегріватися.

1.jpg

Сьогодні українські науковці намагаються включити до складу сонячних осушувально-випарних систем ще й випарні охолоджувачі, які не тільки робитимуть повітря сухим, а й холодним. В разі успіху кліматичні обмеження для застосування таких енергетичних систем будуть зняті. 

По темі: Українські вчені розробили нанотехнологічне поглинаюче покриття для сонячних колекторів

В Україні сонячний повітряний колектор може використовуватися невеликими фермерськими господарствами у теплицях, парниках, опріснювачах, водонагрівачах, деревних та плодово-овочевих сушарках. Спортивно-розважальні та рекреаційні комплекси можуть підсушувати за допомогою сонячної енергії повітря у басейнах та обігрівати бази відпочинку. Такий пристрій здатен забезпечити теплом музеї, церкви, склади, а також житлові споруди, гаражі та підвали. 

4.jpg
Сонячний повітряний колектор українського виробництва у Дрогобиці - comus.com.ua
  

Як зазначають експерти, з потенціалом сонячної енергії, який становить близько 17 млрд кВт-год на рік, Україна має можливість щорічно економити близько 2,5 млн тонн умовного палива.

Примітно, що за останні 10 років у світі було встановлено понад 60 тис сонячних повітряних колекторів європейського виробництва. До слова, зроблені в Україні сонячні повітряні колектори, як мінімум, у 8 разів дешевші за іноземні аналоги.

Однак українські умільці можуть значно зекономити, виготовивши таку енергетичну систему власноруч. Тим більше, що у цьому напрямку вже зроблено не один успішний крок. Так, у Сербії любитель-конструктор і винахідник Младен сконструював сонячний повітряний колектор з використаних пивних бляшанок. Потужність надзвичайно дешевої і простої конструкції сягає 1950 Вт. За перших 20 хвилин колектор нагріває повітря до 50 градусів за Цельсієм. Влітку енергетична система віддає 3 кубометри теплого повітря у хвилину, а у похмуру погоду та взимку працює з меншою ефективністю.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка