Як економити електроенергію завдяки світлодіодному освітленню будинку

Центр незалежних споживчих експертиз "Тест" проаналізував роботу 28 світлодіодних ламп для визначення їх реальної економії на освітленні оселі.

Фахівці провели технічні випробування E-stares (e14), E-stares (e27), Philips (e27), Philips (e14), Osram (e27), Osram (e147), Maxus (e27), Maxus (e14), Electrum (e27), Electrum (e14), ELM (e27), ELM (e14), Emilight (e27), Navigator (e14), Jazzway (e27), Jazzway (e14), Eurolamp turbo (e27), Eurolamp (e27), Eurolamp (e14), Gauss (e27), Gauss (e14), Feron Optima (e27), Feron Optima (e14), Videx (e27), Videx (e14), "Светкомплект" (e27), "Светкомплект" (e14), "Онлайт" (e27) і знайшли чимало відхилень, передає Вечірній Харків.

Економічні характеристики оцінювали на відповідність лампам розжарювання. За відхилення більш ніж на 10Вт знижувалася оцінка.

Споживачі частіше орієнтуються на потужність, а не на світловий потік. 

«Немає "пропорційної залежності" потужності і світлового потоку, тому написи еквівалента на компактних люмінесцентних лампах (КЛЛ) не відповідають дійсності, - пояснюють експерти центру "Тест". - Аби споживач мав уявлення про існування відповідних еквівалентів, у ЄС був створений документ EU Ecodesign DIM2, де вказані порівняні дані по світлових потоках різних видів ламп у відношенні до ламп розжарювання: наприклад, лампа Eurolamp (e27) потужністю 10 Вт заявлена як аналог лампи розжарювання 100 Вт, що є неправдою, оскільки світловий потік стоваттної лампи розжарювання становить 1340 Лм, а у Eurolamp заявлено лише 1000 Лм, а за фактом взагалі 801 Лм, і це тягне лише на 60-ватну лампу».

Невідповідності у цьому показнику призвели до зниження оцінок у таких ламп як Electrum, ELM, Videx, "Светкомплект", Feron, Eurolamp, Gauss і "Онлайт".

«Світлова віддача - це величина, яка показує, з якою економічністю споживана потужність перетворюється у світло, - пояснюють фахівці. - Це своєрідний показник енергоефективності лампочок - не ККД, хоча і дуже схожий - і виражається не в %, а в Лм/Вт».

Раніше в нормативах не було ніяких вимог, а з 1 липня 2014 року у лампах з температурою 2700-3500 К світлова віддача повинна бути не менше 70 Лм/Вт, з температурою 4000-5000 К- 80 Лм/Вт, а з температурою 5700-6500 К - 90 Лм/Вт.

«Ми розраховували цей показник, виходячи з фактичних даних, а не із заявлених, - уточнили у центрі "Тест". - З нинішніми нормативами зауважень до отриманих результатів немає».

Такий важливий показник, як термін експлуатації, експерти перевірити не змогли - на це пішли б десятиліття. Що стосується гарантійного терміну, то на LED-лампи він встановлений досить великий. Фахівці центру "Тест" попереджають: не викидайте чек, заздалегідь позначивши від якої він лампи.

У ході технічних випробувань фахівці знайшли чимало відхилень у Electrum (e14), Feron (обидва види), Gauss (обидва види), Videx (e14), Emilight (e27), Eurolamp (по всім 3-м позиціях), "Онлайт" (е27) і Jazzway (e14).

В першу чергу якість лампи визначається світловим потоком, який показує повну кількість світла, що випромінюється. 

«Спеціальна організація з регулювання та розробки нормативів світлодіодних джерел світла Zhaga прийшла до рішення, що з врахуванням стрімкого розвитку світлодіодних ламп та постійної зміни їх характеристики в кращу сторону необхідно регулювати і відштовхуватися не від потужності, а від світлового потоку, - пояснюють фахівці. - Таким чином, головним параметром стає рівень світлового потоку, а не потужність лампи».

На маркуванні ламп ця величина повинна бути вказана обов'язково, що й зробили всі виробники, але більшість – збрехала.

Згідно з нормами ЄС та України, лампа вважається фактично неробочою, коли втрати світлового потоку складають 30%. Експерти центру «Тест» за п'ятибальною шкалою розділили 30% на оцінки і отримали, що через кожні 6% відхилення у нижню сторону оцінка знижується на 1 бал. «На лампі Eurolampturbo (е27) заявлений світловий потік у 700 Лм, а фактично вона має 461 Лм, що на 34% нижче, - пояснюють фахівці. - Відповідно, оцінка за такий показник може бути тільки "дуже погано".

Відхилень у такому найважливішому параметрі виявилося досить багато. У різному ступені були знижені оцінки Electrum (e14), Feron (обидва види), Gauss (обидва види), Videx (e14), Emilight (e27), Eurolamp (по всім 3-м позиціях), "Онлайт" (е27) і Jazzway (e14).

У ході тестування лампи FeronOptima (обидва види), Gauss (обидва види) і JazzWay(Е14) відхилилися від необхідних параметрів колірної температури відхилення, що безумовно знижує оцінку їх якості.

Всі заявлені світлодіодні лампи мали потужність трохи нижче заявленої, що цілком допустимо.

В Україні індекс передачі кольору (Ra або CRI) за існуючими нормами повинен коливатися у межі 70 і 60 для внутрішнього і зовнішнього освітлення. В ЄС нормою для внутрішнього освітлення вважається 80. Виходячи з параметра кольору (тобто чим більше, тим краще) експерти вирішили, що оцінки будуть виставлятися, виходячи з самодекларації виробника (не менш, ніж сам заявив). Так, оцінки були знижені ELM (обидва види менше 80), Videx (обидва види менше заявленої), "Светкомплект" (е27, менше заявленої), Gauss (обидва види менше заявленої), Eurolamp (всі три позиції менше заявленої).

Рівень пульсації світла нормується в залежності від виду приміщень і регулюється будівельними нормами (ДБН). Як правило, цифри знаходяться в межах 10-20%. У ході тестування тільки лампи Navigator (е14) і Emilight (е27) мають явно завищені цифри по пульсації - 38% і 75% відповідно, що стало причино зниження оцінок.

Оцінки "відмінно" отримали E-stares (обидва види), JazzWay (е27), Maxus (обидва види), Osram (обидва види), Philips (обидва види) і "Светкомплект" (е14), оцінки "добре": Electrum (е27), ELM (е14), VidexE-series (е27), "Светкомплект" (е27), пешта - "погано" і "дуже погано".

За словами фахівців центру "Тест", деякі лампи блимають навіть у вимкненому стані через невеликий струмовий витік у саму лампу, найчастіше при використанні вимикача з підсвічуванням. 

«Всередині таких ламп є конденсатори, яких стартують початок горіння та виток струму, щоб "робота пішла", але їх недостатньо для підтримки, - пояснюють вони. - Тому лампи спалахують і відразу гаснуть, іншими словами – блимають: в КЛЛ це може бути малопомітно, тому що їм потрібен час для розгортання, то LED спалахують вельми переконливо».

Світлодіодні лампи можна ставити тільки в захисних корпусах. «LED не можуть працювати в зимових умовах - до -20°С, - пояснюють фахівці. - КЛЛ і LED-лампи не люблять герметично закритих корпусів і високої вологості – їх не можна встановлювати, наприклад, у погребі, басейнах або саунах». 

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка

Не пропустіть події: