Як буде виглядати недалеке майбутнє людства

Багато спеціалістів з різних галузей проводять дослідження і аналіз явищ і тенденцій, які можуть стати реальністю в найближчий час. Деякі думки і передбачення футурологів, економістів, антропологів, соціологів, демографів і психологів наведені нижче. Кожна людина повинна все активніше розвиватися, щоб не стати жертвою технічного прогресу і адаптуватися до передбачуваних змін світу.

Якісний зсув, який буде мати вплив на структуру суспільства, відбудеться тоді, коли кардинально зміниться транспорт. Чи буде це телепортація, літаючі автомобілі або надшвидкісні поїзди (це напевно основний варіант), але разом  з розширеними можливостями дистанційної роботи людство поверне собі можливість суміщати економічну мобільність з соціальною приземленістю і здоровим способом життя. Більшість населення буде проживати в селах по 1500-2000 осіб, поділених на громади по 150-200 осіб. В цих громадах люди будуть об’єднані різноматніми господарськими, сімейними і особистими зв’язками. Поняття сім’ї і країни залишиться без змін, але добавиться, а точніше відродиться і зміцніє, ще один шар відносин – громада. 

Крім загальнодержавних податків, мешканці громади будуть збирати засоби для вирішення всіх своїх місцевих проблем – від ремонту каналізації до допомоги тим, хто опинився в поганій ситуації. Всі такі рішення будуть прийматися всередині громади.

Люди повернуть собі те, що втратили на шкоду власному здоров’ю в індустріальний і ранній постіндустріальний період – міцний зв’язок з природою, спілкування і фізичну активність. Біля приватних будинків будуть присадибні ділянки, поряд – лісок, ставок, фруктові дерева вздовж доріг. Транспорт буде паркуватися за межами громад або сіл. Пройти 3-7 кілометрів на день стане нормою. Транспортні засоби будуть заїжджати в громади тільки щоб завезти важкі вантажі, але в обмеженій кількості і у визначені години.


Біля половини дорослого населення сіл буде працювати в торговельно-промислово-наукових центрах типу Тайсон Корнер або Силіконової долини в Каліфорнії, більшість яких будуть знаходитися зразу за межами великих міст (міста залишаться, але повернуться в свої історичні межі). Розважальні установи будуть як в містах, так і в селах, а також буде велика кількість готелів довготривалого проживання. Дехто буде працювати вахтовим методом по цілій країні, а хтось буде приїжджати в ці центри на 2-3 дні протягом тижня, інші – будуть працювати вдома. Решта буде працювати в межах села. Невелика кількість – в установах адміністративного центру – в мерії, магазинах, поліції, перукарнях і т.п. Більшість – вдома: програмісти, дизайнери, письменники і т.п. В центрі кожної громади буде громадська будівля (клуб) з спільним офісом – вдома одному нудно. В кожній громаді буде кілька фермерів і працівників місцевих переробних підприємств.

Широко будуть використовуватись тривимірні принтери, в т.ч. для одягу. Біля будинків замість парковки будуть невеликі майданчики для дронів. Суттєво підвищиться захист авторського права, адже оригінальна ідея стане чи не основним джерелом доходу. Появиться новий вид права – захист персональних даних. Фейсбук стане монетизованим. Популярні блогери за рахунок мікрооплат, отриманих з кожного «поділитися», будуть отримувати дохід.

Зросте попит на народні промисли, антикваріат, власноруч зроблені речі. Важка фізична праця практично щезне. Вирішити проблему з безробіттям вдасться за рахунок змін системи освіти, руйнування стереотипів «чоловіча-жіноча робота», а також за рахунок підтримки громад. Для прикладу, 10 найбагатших мешканців громади створять фонд зарплати, яка буде виплачуватися тим, хто виконує роботу на благо всієї громади – доглядає хворих і старших, ремонтує загальні будівлі, слідкує за чистотою і порядком. 

Перехід на пенсію не буде одномоментним припиненням будь-якої діяльності, а поступовим зміщенням активності з загальнодержавної економіки в місцеву, з повного робочого дня на неповний.

За рахунок альтернативних джерел енергії і сучасних аграрних методів, кожна громада і село будуть повністю себе забезпечувати електроенергією і продуктами харчування.

Діти будуть вільно бігати по селу лазити по деревах, купатися в ставку, ночувати і вечеряти в будинках друзів, але така свобода буде в певній мірі контрольованою – на руках у дітей будуть браслети, які фіксують різке підвищення кортизолу і адреналіну (переляк), на які будуть реагувати батьки. Десь будуть і камери спостереження. Низька народжуваність залишиться і питання безпеки дітей залишиться таким же надумано гострим як сьогодні. Можливо в тілах дітей будуть чіпи, фіксуючи їхнє місце, фізичний і емоційний стан. Функції працюючих батьків частково будуть виконувати близькі люди у знак підтримки. 

Система освіти кардинально зміниться. В школу, яка знаходиться в центрі села, будуть ходити тільки діти від 3-х од 9-ти років, де за їхній розпорядок дня і заняття будуть відповідати дорослі. А далі кожна дитина буде навчатися за індивідуальною програмою. Для атестату треба буде освоїти певну кількість годин або рівнів обов’язкових предметів, куди також входять «Логіка і основи мислення», «Психологія і успішні комунікації», а також – певна кількість необов’язкових предметів або рівнів. Наприклад, вся шкільна математика буде складатися з 20 рівнів, з яких 14 є обв’язковими. Але якщо дитина освоїла всі 20 рівнів, то вона може почати вивчати університетські рівні. І в цьому випадку вік дитини не грає ролі. Деякі діти будуть закінчувати вищу освіту одночасно, а може й раніше за середню.

Навчання буде складатися з комп'ютерних навчальних ігор і програм, дистанційних лекцій, прочитаних книг, комп'ютерних тестів, презентацій, одиночних і групових проектів, практики в лабораторіях або на виробництві. Діти різного віку будуть вчитися в клубі самостійно, 1-2 дня на тиждень – в школі, де вони будуть робити презентації і загальні проекти, а також – їздити в науково-виробничі центри на практику або екскурсії.

Навчальні програми, побудовані на ігровому принципі, стануть величезним бізнесом. І школи, і самі учні можуть вкладати гроші в ті програми, які їм подобаються. Учителів, як таких, стане менше – один «вчитель-зірка» зможе читати лекції з свого предмету всім дітям країни. 

Спілкування стане достатньо активним. В громадах будуть постійно організовуватись свята, дні народження та інші заходи. Люди будуть краще знати одне одного, більше турбуватися про свою репутацію в громаді.

Зміниться медицина. Багато поширених хронічних хвороб стануть рідкістю через здоровий спосіб життя: більше фізичної активності, свіжого повітря, менше солі в їжі і стресу в житті. Значну частину діагностики зможуть проводити вдома. Тест попаде до медичого працівника, можливо і за тисячі кілометрів. Після перевірки даних, звірки з історією хвороби будуть виписуватись ліки. Лікарі будуть безпосередньо ходити на дуже серйозні випадки, з рідкісними захворюваннями.  В таких випадках медичні препарати будуть розробляти індивідуально.

Лікарів стане менше, але появиться нова професія – консультант по здоров’ю, який буде періодично реєструвати дані, слідкувати за їхньою динамікою і давати рекомендації для стилю життя, харчування і так далі, навіть, якщо в пацієнта немає явної хвороби.


Бездітна молодь буде переважно виїжджати з громад, в яких вона виросла, і хоч би декілька років жити в містах, насолоджуючись певною анонімністю і великою свободою. Там же, в містах, які за своєю природою не зміняться, буде жити богема, мізантропи і психопати (від них нікуди не подітися), а також ті, кому тісно в рамках громад або не хочеться нести на собі додаткові громадські і фінансові обов’язки.

На основі статті Татяни Ворожко, яка зробила творчий 
синтез власних ідей та ідей таких осіб:Jared Diamond, Jaron Lanier, 
Jonah Lehrer, Robert Putnam, Steven Kotler and Peter Diamandis, 
Christopher Rian and Calcilda Jetha, Lawrence Dill, Richard Louv, 
George Friedman, Sally Koslow, Richard Wilkinson, David Brooks, Fred Pearce.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка

Не пропустіть події: