Як Харківська область переходить на біопаливо

Промисловий сектор, житлово-комунальне господарство, бюджетні організації та власники приватних будинків у Харківській області переводять котли на альтернативні види палива. 

Лісгоспи на Харківщині не тільки першими почали заміщувати природний газ дровами, а й налагодили виробництво та реалізацію енергетичної щепи для місцевих раціоналізаторів. Тим часом, Первомайська фабрика по переробці круп використовує для обігріву виробничих приміщень відходи власного виробництва, а Ізюмський комбінат хлібопродуктів - паливні пелети з лушпиння соняшника. 

По темі: В Україні виробництво палива з лушпиння соняшника зросло майже на 35%

Нині пелетні котельні забезпечують теплом об'єкти бюджетної сфери у Лозівському та Дворічанському районах, містах Люботині і Богодухові. На дрова та відходи деревообробки переходять багаті на лісовими ресурсами райони – Зміївський, Чугуївський. Зокрема, в результаті переведення всіх шкільних котелень на альтернативні види палива у Чугуївському районі щорічні витрати на їх опалення зменшились на 5 млн гривень – до 3 млн гривень. Зекономлені бюджетні кошти підуть на ремонт навчальних закладів. Нині досвід Чугуївщини переймають сусіди. Так, на початку 2015 року у селі Борисівка та селищі Мала Рогань Харківського району перебладнали шкільні системи теплопостачання.

Твердопаливний котел змушений був застосувати цієї зими і мешканець власного будинку у Люботині, Євген Таранік. Кімнати, де сім’я проводить мало часу, обігріваються дровами, решта - природним газом. До використання дров пенсіонера підштовхнули високі ціни на газ і відсутність вугілля. З хмизу та сухостою з лісопосадки, стовбурів фруктових дерев, які сусіди викинули при обрізанні садів дбайливий господар сформував запаси, яких вистачить на дві відносно теплі зими. 


Аби перехід на дров'яні гігакалорії був економічно вигідним, необхідно дотримуватись певних правил. По-перше, виробляти тепло з деревини доцільно, якщо доставка від місця заготівлі до котла не перевищує півсотні кілометрів. По-друге, коефіцієнт корисної дії деревного палива повинен бути досить високим - спалювати у котлах паливо з великою вологістю - це не виробництво енергії, а утилізація деревини. Найефективніше завантажувати у топкові щепу та пелети. 

Поки що гранульованого деревного палива, яке могли б виготовляти лісгоспи, меблеві фабрики і інші деревообробні підприємства, у Харківській області випускається небагато. У обласному центрі паливні брикети вперше почав виготовляти цех ремонтно-будівельного підприємства при Департаменті житлового господарства. Для виробництва біопалива тут використовують спиляні на вулицях і в парках аварійні дерева, які подрібнюють, сушать і пресують. Близько 15 цехів з виробництва паливних брикетів із деревини, відходів переробки кукурудзи і соняшника працює в районах області. Саме нестача біоенергетичних ресурсів стримує подальший перехід котелень з природного газу на альтернативні види палива.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка