Вперше в Україні: у Херсоні на багатоповерхівці запрацювала сонячна електростанція за «зеленим» тарифом

У Херсоні вперше в Україні почала працювати за "зеленим" тарифом електростанція, розташована на даху багатоповерхового будинку, пише Аtmosfera Review.

Розмови і теорія
Розмов і теоретизувань з приводу установки приватних сонячних електростанцій на дахах багатоповерхівок за останні пару років в Україні було більш ніж достатньо. Багато жителів міст з певною заздрістю дивилися на власників приватних домогосподарств, які вже давно мають можливість встановлювати на власних дахах сонячні панелі і продавати електроенергію за «зеленим» тарифом.

Ситуація дійсно нагадувала дискримінацію – чому власники приватних будинків можуть продавати електроенергію за «зеленим» тарифом, в той час як мешканці багатоповерхівок собі не могли цього дозволити? Ключовою перешкодою для використання схеми «зеленого» тарифу власниками квартир є юридична. У постанові НКРЕКУ №170, якою регулюється підключення приватних осіб за «зеленим» тарифом використовується термін "приватне домогосподарство": «... встановлення генеруючої установки – монтаж сонячних панелей на даху і / або на фасаді приватного домогосподарства (будинку, будівлі) та в межах приватного домогосподарства іншого обладнання, що забезпечує функціонування генеруючої установки за призначенням».

У постанові відсутні будь-які згадки про встановлення модулів на багатоквартирних будинках, що, звичайно ж, зупинило багатьох бажаючих і дало зайвий привід для відмови від таких проектів. «Законодавство не дозволяє» – говорили ті, хто відмовлявся від затії.

Взяв і зробив
Саме так було до тих пір, поки за справу не взявся один з жителів Херсона. Він вирішив творчо підійти до вирішення проблеми і орендував дах багатоповерхівки у ОСББ свого будинку. Там він і розмістив свою сонячну електростанцію при технічному і юридичному сприяння фахівців "Атмосфери". Незабаром станція була підключена до мережі за договором з Херсонобленерго.Сама станція поки досить скромна за потужністю – всього 3 кВт. В системі використані монокристалічні фотомодулі номіналом 190 Вт, гібридний інвертор Abi-Solar HT і 4 акумуляторних батареї по 200Агод кожна. Власник установки через деякий час планує збільшити її потужність до 9 кВт.

Тонкі моменти
Чи стане перша сонячна електростанція на багатоповерхівці першою з багатьох? І чи зможемо ми побачити бум сонячної енергетики в українських містах. На жаль, простої і однозначної відповіді на це питання поки немає.

«Проблема в тому, що українське законодавство не має якого-небудь чіткого визначення терміну «домогосподарство», який використовується в постанові НКРЕКУ. Добре, що з'явився цей перший кейс в Херсоні, але чи стане це масовою практикою – говорити рано. Адже чисто з формальної правової позиції, обленерго все ще може відмовити в підключенні електростанції на даху багатоповерхівки. При тому посилаючись все на ту ж постанову №170 НКРЕКУ», – відзначає Олексій Хабатюк, директор Фонду екологічних інвестицій.
Будемо сподіватися, що це підключення за «зеленим» тарифом в Херсоні – перший з багатьох подібних проектів, і з часом сонячні батареї і геліоколектори на дахах багатоповерхових будинків стануть цілком звичним і буденним явищем.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка

Не пропустіть події: