Відбувся семінар «Відновлювана енергетика – економічно обґрунтовані технічні рішення»

Тим, хто хоче глибше ознайомитися з принципами використанням відновлювальних джерел енергії, які потрібно використовувати на заміну вугіллю, газу та нафті, значну допомогу надає ГО «Агенція європейських інновацій». Це можна побачити з короткого звіту про  семінар, який вона провела в Трускавці, де спеціалісти по ВДЕ розповіли слухачам (для санаторіїв, бізнесу, мешканцям) про реально впроваджені системи: теплові помпи для утилізації гарячої води з ванн, про твердопаливні котли і пальники на пелетах, про фінансування проектів та інші цікаві реалізації.

Іван Кульчицький, президент «Агенції європейських інновацій», знає як залучити європейські кошти і ефективно їх використати, зокрема, для проведення просвітницької, навчальної роботи в галузі відновлювальної енергетики для влади, бізнесу, мешканців. Завдяки міжнародному транскордонному проекту “FARADAY – побудова довготривалих механізмів транскордонного співробітництва в сфері відновлюваних джерел енергії” відбувся семінар 13 лютого 2015 року в Трускавці.

Виступ-звіт про те, які гроші приносить «сонячний» дах особняка - Роман Баб’ячок – керівник Солар-Львів –встановив на своєму будинку в селі Солонка, під Львовом, сонячні фотопанелі на 10 кВт, продає електроенергію і отримує за це плату по «зеленому» тарифу (3,89 грн/кВт*год – за рік це біля 30 тисяч гривень). В його будинку в весняно-осінній період працює ще й сонячна водонагрівна система для нагрівання води в басейні. Він розповів шлях і проблеми досягнення такого заробітку при використанні сонячної енергії -  плату за продаж «сонячної» електроенергії він буде отримувати до 2030 року.

Можна не витрачати кошти на оплату дров чи відходів біомаси для спалювання в котлах, а самому отримувати за це гроші. Якщо об’єднатися в «Енергетичний кооператив (ЕнКо)», то можна працювати так, як в європейських країнах – організовано, за допомогою спільно закуплених механізмів - заготовляти біомасу (зрізувати старі дерева, висаджувати енергетичні плантації і збирати для продажу біомасу енергетичної верби або міскантусу, чистити меліоративні рови, проріджувати зарості посадок, забирати деревні залишки у сусідів, приймати залишки соломи). Подрібнена деревина та відходи – це паливо для продажу в місцеву котельню (школа, садочок, бізнес-організація, приватні будинки). За допомогою ЕнКо можна створити мережу сонячних електростанцій на дахах будинків членів кооперативу, внести свій фінансовий пай і отримувати «зелений» тариф від продажу всієї енергії за промисловим тарифом. Про це розповів Василь Прусак – координатор проекту Центр енергозбереження ЛвЦНІ.

Не тільки дрова треба використовувати для того, щоб зменшити використання газу на опалення будинку. Олег Станицький, ТОВ «Екост», вже цього 2015 року допоміг десятьом господарям встановити додатково до газового котла (в розрив зворотки) теплові помпи «повітря-вода», які економлять щомісячно 350 м3 газу. Встановлюється нове обладнання за один-два  дні, далі вся система працює автоматично, не потрібно дров, димоходу, немає запаху диму. А для фермерського господарства його фірма змонтувала сонячну електростанцію 40 кВт (добовий виробіток буде біля 150 кВт*год), що стало вигідним власнику – стабільна електрика вдень, коли вона й потрібна (приготування кормів, нагрівання води – підчас світлового робочого дня).

Була екскурсія в «Кришталевий палац», де встановлена система повторного використання гарячої води після ванн – за допомогою теплообмінників та теплової помпи. Юрій Вегера, ТОВ «Стала енергія», показав спосіб швидкої окупності грошей при встановленні такої системи для догрівання наступної порції холодної води. Розповів він і про обігрівання дитячого садочка в Дрогобичі від тепла землі за допомогою теплової помпи, замовником якої стало місцеве теплоенерго.

Три години на вулиці, під стінами приміщення «рН-клубу» на бульварі Торосевича, де проходив семінар, постійно зупинялися десятки відпочиваючих і мешканців Трускавця, щоб подивитися на шум і вогонь від роботи пелетного пальника ППФ "Ураган". Цим пристроєм можна замінити газовий пальник в існуючій котельні і відмовитися від дорогого газу. А пелети можна придбати на складі у Львові, приватний підприємець Ігор Кліменков організував гуртові і роздрібні поставки пелет і брикетів.  Можна замовити доставку біопалива і через ПП «Екологія» в  Бориславі, де діє Інформаційно-просітницький пункт з енергозбереження та відновлювальної енергетики.

Поряд з пальником, інша група людей могла подивитися на роботу автономного повітряного сонячного колектора – приватний підприємець Михайло Когут виготовляє і встановлює такі колектори для теплої вентиляції різних приміщень, яка працює з використанням сонячної фотопанелі і вентилятора (вмикається при появі сонячного проміння).

Любомир Брич, компанія «Екосистем», розповів про комплексне використання теплових помп і сонячних колекторів для приготування гарячої води.

Олег Кулик, представник міжнародної електротехнічної корпорації АВВ, навів приклади системності при використанні готових рішень для використання інверторів і систем моніторингу використання сонячної енергії.

Йшлося і про можливості фінансування проектів відновлювальної за допомогою Обласної програми з енергозбереження для мешканців – розповів Андрій Захаревич,  «Банк Львів». Чекаємо на програми для дофінансування ОСББ до 40%, які можна буде використати для проектів повної термомодернізації. 

Про забутий спосіб співфінансування (каса взаємодопомоги) розповів Максим Бабаєв – асистент з енергетики, Національний екологічний центр України. Такий варіант тепер має назву «Револьверний фонд» - його тільки починають використовувати в Україні як механізм розвитку відновлюваної енергетики у громадах.

Тарас Мельник, представник обладнання шведських теплових помп NIBE, продемонстрував відео-розповідь мера Рави Руської, де за допомогою проекту ПРООН встановлено теплову помпу для обігрівання дитячого садочка.

Розробник котла Віта Клімат, Віталій Костишен, розповів про те, чому і при яких умовах конструкція його  котла може забезпечити роботу тільки на одному завантаженні протягом 24 годин. Варто подивитися на його власний будинок, який зроблено енергонезалежним – електроенергію отримує від сонячних панелей, тепло – від твердопаливного котла і сонячних колекторів.

Заступник міського голови, Ігор Паньків, який працює на цій посаді тільки півроку, не мав достатньо часу, щоб поспілкуватися – наголосив на бажанні сприяти перетворенню Трускавця в «зелене» місто.

Слухачами семінару були представники кількох санаторіїв («Дніпро-Бескид», «Шахтар» …), проектанти і монтажники з Борислава, Дрогобича, керівник громадської організації «Агенція розвитку курорту Східниця», голова ОСББ з Новояворівська та мешканці міста.

Ознайомитися з деякими презентаціями семінару можна за посиланням: https://www.dropbox.com/sh/s4h3dmb2u72f4p9/AADERncSRNIVBklou33Bvh3ia?dl=0

Опрацював Василь Прусак,
координатор проекту Центр енергозбереження
aomcstei@gmail.com

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка