Великі міста хочуть стати "зеленими"

Понад половина людства живе у містах. Прогнози показують, що до 2030 міських жителів стане понад 60%. Кількість міст з мільйонним населення переросла 450, а 25 мегаміст мають понад 10 мільйонів мешканців кожне. 

Непропорційні співвідношення існують між площею міст (займають 2% земної поверхні) і споживанням світової енергії (споживають 75% від загальної). Міста створюють основну кількість світових викидів СО2, котра доходить до 80%.

Разом з тим, в цих поселеннях зосереджено інтелектуальний, виробничий і управлінський потенціал людства. При вмілому застосуванні цього потенціалу можна радикально змінити дотеперішній розвиток подій. Існують численні приклади ініціатив в цьому напрямку.

Читайте також: Франція буде платити гроші тим, хто їздить на велосипеді

Для підтримки всіх сфер діяльності давно використовується викопне паливо, передовсім нафта, що дало змогу розвиватися містам, не звертаючи увагу на справжній рівень екологічного спустошення. 

Крім того, для продовольчого забезпечення міст теж є загрози. Верхній родючий шар ґрунту зменшився на 30% і більше за час після закінчення ІІ Світової війни. Для підживлення застосовуються штучні добрива, котрі виробляються з природного газу, що приводить до його вичерпання. Світовий океан став біднішим (внаслідок промислового вилову риби знищено 90% великих видів риб). Воду помпують з глибоких свердловин.

Чисельність людства перевищила допустимі межі. Для забезпечення існування людства потрібно врахувати дві тенденції. Якщо споживання кожною людиною залишиться незмінним, то повинна зменшитись кількість населення. Якщо населення буде збільшуватися, тоді потрібно зменшувати споживання ресурсів (в т.ч. енергії).

Потрібне радикальне обмеження надмірних запитів. Враховуючи те, що світова економіка вкрай неефективна і марнотратна, є шанс для вдосконалення, включно з більш ощадним та ефективним використанням енергії.

Читайте також: У Миколаєві сміття перероблятимуть у електрику

У виконанні цього надзавдання особливо важлива роль припадає містам. В Україні успішним прикладом  є, зокрема,  виникнення і діяльність об’єднання органів місцевого самоврядування Асоціації «Енергоефективні міста України». 43 міста є учасниками Угоди мерів - європейський рух місцевих і регіональних органів влади, котрі взяли на себе добровільне зобов’язання до 2020 р. скоротити більш ніж на 20% власне споживання енергії і відповідно викиди СО2  та добитись більш ніж 20-процентної частки використання відновних джерел енергії.

Крім цього потрібний якісний стрибок у свідомості кожної особи, направлений на суттєву економію ресурсів як у сфері виробництва так і споживання енергії. 

За матеріалами Олега Гарасевича, 
керівника проектів і програм 
Асоціації «Енергоефективні міста України» 

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка