Вчені змоделювали кліматично-нейтральну енергосистему Європи на 100% відновлюваних джерелах енергії

Науковці вперше детально змоделювали енергосистему Євросоюзу на 100% відновлюваних джерелах енергії.

Про це йдеться у доповіді «100% відновлювана Європа: як зробити енергосистему Європи кліматично нейтральною до 2050 року» представленої Європейською асоціацією сонячної енергетики SolarPower Europe і технологічним університетом Лаппеенранта-Лахті (LUT), передає renen.  

 У дослідженні, де йде мова не лише про електроенергетику, а загалом про споживання енергії в ЄС, порівнюються три можливі шляхи-сценарії.

 Найменш ефективним виявився найконсервативніший «неповороткий сценарій» (Laggard-Szenario), згідно з яким частка відновлюваних джерел енергії у 2050 році складе 62%, що означає, що Європа не досягне кліматичної нейтральності до цього терміну.

За сценарієм лідерства (Leadership-Szenario) мета у 100% ВДЕ буде досягнута вже в 2040 році, а "помірний сценарій "(Moderate Szenario) передбачає досягнення цієї мети до 2050 року. Останній варіант виявився найдешевшим з урахуванням всіх витрат.

 

Хоча частка сонячної енергії в енергопостачанні ЄС на даний час становить менше 5%, ця технологія є найбільш універсальним і часто найдешевшим джерелом чистої електроенергії, і її вартість швидко знижується, наголошується у доповіді. Тому центральним напрямком трансформації у двох сценаріях зі 100% ВДЕ є збільшення частки фотоелектричної сонячної енергетики у виробництві електрики до 60% до 2050 року. Вже у 2030 році сонячні електростанції стануть найбільшим виробником електроенергії у Європі.


Зі збільшенням частки фотоелектричної сонячної і вітрової енергії особливого значення набувають системи накопичення енергії. Крім того, зелений водень буде вкрай важливий для «секторальної синергії» і досягнення кліматичної нейтральності, хоча серйозний розвиток у цьому секторі почнеться тільки після 2030 року. Відновлюваний водень сприятиме повній декарбонізації секторів опалення та транспорту і до 2050 року стане другим за важливістю джерелом енергії в Європі — після сонячної енергетики.

При цьому автори доповіді не вважають за необхідне імпортувати зелений водень. Так, водень може купуватися на «вільному міжнародному ринку", але у плані вартості, водень, вироблений на півдні Європи, буде, за їх розрахунками, цілком конкурентоспроможним.

Для теплопостачання у системі, заснованій на 100% ВДЕ, використовуватимуться теплові насоси, на які припадатиме більше 60% тепла.

На думку авторів, чисті викиди парникових газів у Європі можуть бути зведені до нуля до 2040 року у «сценарії лідерства», і до 2050 року у «помірному сценарії».

«Після публікації Європейського законопроекту про клімат шість держав-членів, включаючи Люксембург, попросили Європейську комісію розглянути сценарій 100-відсоткової відновлюваної енергії», — розповів міністр енергетики Люксембургу Клод Турмес [мається на увазі, що в цьому сценарії кліматичні цілі досягаються виключно за допомогою ВДЕ без технологій уловлювання і зберігання вуглецю (CCS) і механізмів компенсації]. - 100% відновлювана система може стати менш залежною і більш стійкою».

СЕС генеруватимуть понад 60% європейської електроенергії до 2050 року за умови високого ступеня електрифікації та галузевої інтеграції, зазначив виконавчий радник і глава відділу аналізу ринків SolarPower Europe Міхаель Шмела, додаючи, що у такому разі можна мати 100% відновлювану та інтегровану енергетичну систему.

У доповіді також пропонується ряд організаційно-політичних заходів, які необхідно провести на європейському рівні. Повинні бути створені адміністративні та фінансові передумови, щоб дозволити сонячній і вітровій енергії рости у потрібних обсягах. "У якості першого кроку ЄС повинен юридично закріпити мету кліматичної нейтральності і переглянути цільовий показник ЄС по парникових газах на 2030 рік", - резюмує директор SolarPower Europe з політичних питань Орелі Бове.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка

Не пропустіть події: