В ЄС підтримали водневу «дорожню карту» України

3 квітня Україна зробила важливий крок на зустріч Європі та новій відновлювальній енергетичній галузі – водневій. Завдяки енергетичній асоціації «Українська Воднева Рада» та її президенту Олександру Рєпкіну офіційна українська делегація вперше стала повноправним учасником головної промислової виставки Європи «Hydrogen +FuelCells» в Ганновері.

Ще у листопаді 2018 року новостворена Українська Воднева Рада стала частиною головного водневого енергетичного агентства Європи «HydrogenEurope». Таким чином, Українська Воднева Рада перетворилася на першу національну організацію, прийняту в структури Європейської комісії від країни, яка не є членом Європейського союзу. Наступним кроком стало написання самої водневої «дорожньої карти» України. План дій, сценарій розвитку та способи впровадження водневої енергетики в економічну модель України розробили: Українська Воднева Рада, Інститут відновлюваної енергетики НАН України та HydrogenEurope.

Українська «дорожня карта» водневої енергетики розроблена до 2035 року включно. Її виконання дасть можливість: розробити та впровадити ефективні енергосистеми на основі відновлюваних джерел енергії, забезпечені системами акумулювання, зберігання, транспортування та використання водню різного виду та потужності; розробити та впровадити механізми державного управління і регулювання у сфері водневої енергетики, розробити законодавчі та нормативно-правові акти.

«Гармонізована із законодавством ЄС – «дорожня карта» стане тією ланкою, яка допоможе Україні зробити ще один крок у бік Євросоюзу. Адже екологічні директиви ЄС суворі. І країни, які бажають приєднатися до Євросоюзу, мають їм відповідати та поступово відходити від високовуглецевих технологій. Наша мета: досягнення 25% частки водню в газотранспортній системі України та експорт «зеленого» водню до Європи», – розповідає Олександр Рєпкін.

3 квітня під час міжнародного круглого столу був презентований проект «дорожньої карти» водневої енергетики України та підписаний міжнародний меморандум про підтримку плану дій та розвитку водневої енергетики України з головним водневим енергетичним агентством Європейської комісії «HydrogenEurope», Німецькою та Латвійською водневими асоціаціями.

«Цей договір дає можливість Українській Водневій Раді вести дискусію на найвищому рівні в Європі по імплементації всіх водневих технологій в усі галузі життя держави. Це можливість в найкоротші терміни закінчити і отримати експертизу документів Української Водневої Ради, а саме «дорожньої карти» та плану розвитку водневих технологій до 2035 року. Наша співпраця – можливість обмінюватися інформацією, ділитися досвідом різних напрямків передових європейських країн і організацій, спостерігати за розвитком їх законодавства, синхронізуватися з цими країнами і якнайшвидше привезти всі кращі технології в Україну», – пояснив президент енергетичної асоціації «Українська Воднева Рада» Олександр Рєпкін.

Крім підписання меморандуму про підтримку «дорожньої карти» України, паралельно під час засідання круглого столу було представлено й оновлену «дорожню карту» розвитку водневої енергетики всієї Європи. Член правління головної європейської водневої асоціації «HydrogenEurope» та голова Латвійської Водневої Ради Айварс Старіковс відмітив наскільки «дорожня карта» важлива для України в плані синхронізації її енергосистеми з Європою. Як приклад, Латвія – країна, яка вже пройшла цей шлях,за якихось два роки отримала 200 млн євро інвестицій на будівництво водневих проектів. Експерти переконані: Україна здатна повторити цей успіх.


«Ми ще раз переконалися, що воднева індустрія має величезний потенціал. Водень може стати одним з інструментів розв’язання проблеми енергетичної незалежності, енергетичної безпеки власного виробництва, енергетичних ресурсів, енергетичної ефективності, децентралізованих енергетичних систем», – говорить перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Олександр Домбровський.

Розвиток водневої енергетики також може забезпечити енергетичну незалежність України та покращення екології.


«Українська Воднева Рада робить все для того, щоб налагодити діалог між Європейським союзом та Україною в цій галузі. Ми вже стали партнерами з HydrogenEurope і передовими національними асоціаціями. Не у всіх країн ЄС вийшло це зробити, а ми вже в складі, як асоційований член. Пишатися, і справді, є чим», – зазначає Олександр Рєпкін.

Генеральний секретар «HydrogenEurope» Георгіос Хатзімаркакіс (Jorgo Chatzimarkakis) виказав надію, що український водень скоро стане потрапляти й на європейський ринок та відмітив важливість розбудови водневої інфраструктури в Україні. За його словами, «дорожня карта» – це перший, безумовно, важливий крок, але далеко не останній. В Європі нестача відновлюваних енергоресурсів, зокрема, водню – і в України з’явився реальний шанс стати його постачальником. Та для цього: по-перше, необхідна законодавча база; по-друге, інфраструктура.

Голова Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України Сергій Савчук зауважує, що, враховуючи швидкі темпи впровадження нових «зелених» проектів, виникає потреба у балансуванні енергосистеми. І саме водень може вирішити цю проблему.

«Для того, щоб Україна швидше розвивала цей напрямок, нам потрібно розробляти програми підтримки та законодавчу базу. Ця виставка показала нам реальних виробників, які впроваджують подібні проекти не лише в своїх країнах, але мають можливість інвестувати у відповідне виробництво за кордоном і створювати спільні підприємства з використання і розвитку водню», – додав Сергій Савчук.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка