В Україні мають намір штрафувати виробників та реалізаторів псевдоорганічної продукції

В Україні мають намір штрафувати виробників та реалі заторів псевдоорганічної продукції. 

Про це йдеться у законопроекті 5448-д "Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції", який парламент ухвалив у першому читанні, передає УП: Економічна правда

Як зазначає член аграрного комітету Верховної Ради, голова земельного підкомітету аграрного комітету Олег Кулинич, документ покликаний стати головним регулятивним актом для ринку "органіки" і забезпечити справжній контроль замість декларацій. 

«Чинний, ухвалений в 2013 році закон "Про виробництво та обіг органічної сільськогосподарської продукції та сировини", не містить чіткої системи санкцій за порушення законодавства, - пояснює він. - Вимоги до виробництва, зберігання, перевезення та реалізації органічної продукції й сировини у ньому виписані доволі поверхнево, як і принципи державного регулювання, права і обов'язки виробників та органів сертифікації».

Законопроект 5448-д запроваджує санкції за порушення вимог до виробництва та обігу органічної продукції, наголошує член комітету ВР. 
«За невиконання або несвоєчасне виконання законних вимог щодо усунення порушень для операторів ринку вводяться штрафи: для юридичних осіб — вісім мінімальних зарплат - станом на сьогодні це 29 784 грн, для фізосіб-підприємців — п’ять мінімальних зарплат – станом на сьогодні - 18 615 грн, - розповідає Олег Кулинич. - Такі ж штрафи загрожуватимуть виробникам, які маркуватимуть продукцію "органічним" державним логотипом або використовуватимуть позначення та написи на кшталт "органічний", "екологічний", "органік", "біо", "еко" за відсутності сертифіката, що засвідчує належність до органічного виробництва».
Максимальний штраф для інших осіб за реалізацію продукції, маркованої як органічна, без сертифіката — сто неоподатковуваних мінімумів доходів громадян(1 700 грн), наголошує член аграрного комітету Верховної Ради. 

На думку Олега Кулинича, запропоновані санкції недостатньо жорсткі. «Ці штрафи відповідають максимальному штрафу відповідно до чинних норм адміністративного законодавства, що стосуються якості продукції», - каже він.

Ключовим положенням законопроекту 5448-д стала сертифікація процесу органічного виробництва, а не готової продукції, як це закладено у чинному законі, зауважує Олег Кулинич. 
«Законопроект №5448-д зобов'язує виробників щороку проходити сертифікацію та узгоджувати маркування своєї продукції з органом сертифікації - останній видає, скасовує або тимчасово припиняє дію сертифікатів, - каже він. - Лише контроль на всіх стадіях виробництва може дати впевненість, що отриманий продукт справді органічний - такий підхід закладений у законодавстві ЄС, і наш проект його імплементує».
Реєстр операторів, реєстр органічного насіння та реєстр органів сертифікації вестиме Мінагрополітики. 

Функції державного нагляду за дотриманням законодавства у сфері органічного виробництва отримує Держпродспоживслужба.

«Законопроект дозволяє особі, яка має намір займатися органічним виробництвом або здійснювати її обіг, могла обрати будь-який орган сертифікації, однак укладати угоди з кількома органами сертифікації в одній галузі заборонено - пояснює Олег Кулинич. - Сертифікація здійснюється за результатами інспектування оператора, а строк дії сертифіката становить п'ятнадцять місяців - у разі виявлення порушень сертифікат може бути призупинений або скасований».

Як зауважує Олег Кулинич, органи сертифікації теж так само можуть бути вилучені з реєстру за порушення. 
«Проект запроваджує дворівневу систему контролю: Держпродспоживслужба здійснюватиме повний контроль за органами сертифікації і вибірковий — за виробниками, - пояснює член аграрного комітету ВР. – Так, для органів сертифікації прописані санкції за невиконання вимог державних органів, несвоєчасне надання звітів, порушення порядку сертифікації — аж до виключення органу сертифікації з реєстру та позбавлення його акредитації».
У законопроекті №5448-д чітко прописаний перехідний період та низка винятків з вимог до органічного виробництва на цей період. Підприємства, установи та організації, які працюють як органи сертифікації, мінімум, 18 місяців, підлягають автоматичному включенню до реєстру органів сертифікації на підставі їх заяви. Вилучення таких суб'єктів з реєстру допускається не раніше, ніж через 18 місяців з дня набуття чинності новим законом.

Суб'єкти господарювання протягом року з дня набуття чинності законом зможуть використовувати напис "органічний продукт" за наявності чинного сертифіката.

За словами Олега Кулинича, кількість операторів ринку "органіки" в Україні з року в рік зростає. «Частка органічних земель щодо всіх аграрних земель становить близько 1%, збільшується експорт органічної продукції до країн ЄС, - говорить він.- Аграрні виробники починають розуміти, що органічна продукція — це ніша, яка дозволить виробляти ексклюзивний продукт з високою доданою вартістю».

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка