В Україні безкоштовно навчають як економити ресурси та заощаджувати сімейний бюджет

1 200 сімей з Івано-Франківська вже навчилися раціонально поводитися з відходами, економити електроенергію, природний газ, воду, заощаджуючи при цьому щонайменше 15% сімейного бюджету. 

Таких результатів вдалось досягти учасникам українсько-шведської освітньої програми "Стале домогосподарство", яка дозволяє не забруднювати навколишнє середовище, розумно та економно використовувати ресурси, соціального вирівнювати різні верстви населення та створювати додану вартість в економіці. 

Франківчани, які долучилися до проекту першими, нині не продукують сміття, купуючи товари в паперових і скляних упаковках та практикуючи роздільний збір відходів, а також економлять тисячі кіловатів, кубометрів і коштів. 

За словами Ірини Микитюк, яка використовує досвід шведської програми вже рік, заощадження починається з дослідження власного життя. Так, свого часу вона експериментальним методом з’ясувала, що за одну хвилину з крану витікає три літри води і звичайне миття посуду перетворюється в суцільне марнотратство такого важливого для життя ресурсу.     

Електроенергію Ірина Микитюк заощаджує, використовуючи енергоощадні лампочки, чисті плафони та природне світло – на вікнах немає штор, а на підвіконнях - високих рослин. Родина учасниці навчилась вимикати усі гаджети з мережі. Як результат, витрати на споживання електроенергії вдалось зменшити майже вдвічі – з 86 до 45 гривень у місяць. 

У сім’ї ще однієї учасниці шведського проекту – Оксани Іванюк – навчилися сортувати сміття. Нині паперовий непотріб родина відвозить батькам на розпал, пластик – викидає у спеціальні контейнери, а органічні рештки – скидає у бочку, яка стоїть на батьківській дачі, і робить "компост" для підживлення городніх рослин. Примітно, що раніше сім’я щодня викидала у бак по пакету сміття вагою 7-8 кг. 

В результаті аналізу Оксана Іванюк з’ясувала, що лише на купівлю целофанових пакетів сім’ями щорічно витрачала півтори тисячі гривень. Аби не користуватися целофановими пакетами у магазинах та супермаркетах, які вдома практично одразу перетворюються на сміття, господиня нашила три десятки полотняних торбинок, з якими ходить за покупками. 

Проект, ідея якого виникла на початку 90-х років у Швеції, має на меті перевести домашнє господарство на рейки сталого розвитку (sustainable development). Міжнародна освітня програма для дорослих "Стале домогосподарство", яка є продовженням всесвітнього руху "Екокоманди" (Ecoteam Program), сьогодні успішно діє в Ірландії, Великій Британії, Нідерландах, Бельгії, Іспанії, Швеції, Угорщині, Польщі, В'єтнамі, США та інших країнах. У 2013 році Україна стала 23 учасницею проекту, який триває і досі. Нині шведська програма зробила нове коло: колишні учасники створюють свої групи і навчають інших господинь заощаджувати. 

Найближчим часом долучитися до когорти сталих господарів можна буде у Києві.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка