В Україні виробники сонячної енергії готові судитися через неправомірні обмеження

В Україні власники промислових сонячних електростанцій мають намір судитися з оператором системи передачі (ОСП) НЕК "Укренерго" через неправомірні обмеження вироблення «зеленої» електроенергії і неможливість отримання компенсації.

Про це повідомив голова Асоціації сонячної енергетики України Артем Семенишин, передає reform.energy

«ОСП систематично застосовує команду на обмеження вироблення "зеленої" енергетики" з міркувань операційної безпеки замість того, щоб користуватися оплатною послугою на розвантаження ВДЕ, врегульованою актами НКРЕКП, - говорить він. - Це не дозволить учасникам ринку отримати компенсацію за ці обмеження, згідно норм Господарського кодексу України, умисно понесені збитки повинні бути компенсовані в повному обсязі винною стороною».

За його словами, учасники Асоціації вважають систематичні посилання на операційну безпеку у більшості випадків необґрунтованими.

Можливість подачі позовів до суду учасники ринку почали розглядати ще на початку квітня, коли обмеження стали "звичайною справою".

"Ситуація у вихідні 1-4 травня виявилася взагалі непересічною. За даними наших учасників, ВДЕ розвантажували всі чотири дні поспіль, і навіть вночі, як наприклад, до нуля потужності 1 травня в Херсонській області – з 3:20 до 4:55 хвилин, - зазначив Артем Семенишин. - Це у всіх викликає сильне здивування".

Як зазначили в "Укренерго", команди на розвантаження ВДЕ, як СЕС і ВЕС, завжди надаються виключно після того, як диспетчерський центр НЕК використовував всі можливості в рамках балансуючого ринку та інші засоби для балансування (робота ГАЕС в насосному режимі і т.д.).

«Команди на розвантаження СЕС і ВЕС у першу чергу віддаються через Систему управління обмеженнями ВДЕ (СУО ВДЕ) тим електростанціям, які підключені до неї і передають в Систему відповідні заявки (дані про своє виробництво), - пояснили в «Укренерго». - Лише після того, як заявки в СУО ВДЕ вичерпані, диспетчери змушені переходити до команд з операційної безпеки в якості останнього засобу для забезпечення меж операційної безпеки енергосистеми".

Як зазначають у компанії, протягом періоду 30 квітня - 4 травня 2021 року були віддані диспетчерські команди на розвантаження ВДЕ сумарною величиною 5416 МВт. З цього обсягу тільки 19,5% припало на команди з операційної безпеки (1058 МВт), тоді як через СУО ВДЕ було надано команд на 4358 МВт, що становить 80,5% їх загального обсягу.

При цьому в "Укренерго" акцентували увагу на тому, що відповідно до Кодексу системи передачі, забезпечення операційної безпеки є вищим пріоритетом для ОСП і користувачів системи передачі/розподілу.

"ОСП повинен попереджати і усувати порушення операційної безпеки, в тому числі і за допомогою коригувальних дій, в число яких входить, зокрема, і обмеження виробництва електроенергії по команді диспетчера", – підкреслили в "Укренерго". - З 1 січня 2021 року набули чинності зміни до Правил ринку, затверджені постановою НКРЕКП №2818 від 30 грудня 2020 року, згідно з якими компенсація за невідпущену в результаті диспетчерського обмеження електроенергію з ВДЕ може бути оплачена тільки тим виробникам, які приєдналися до публічного договору на зменшення навантаження, підключені до СУО ВДЕ і надають послуги зі зменшення навантаження шляхом оформлення заявок через СУО ВДЕ".

Команди на обмеження СЕС і ВЕС віддаються "Укренерго" тільки у ті періоди, коли вони знаходяться в роботі, підкреслили в НЕК.

"Відповідно на рівні диспетчерських центрів компанії надання диспетчерських команд на розвантаження СЕС у нічні години, коли вони не можуть виробляти електроенергію, виключено", – наголосили в "Укренерго".

На думку деяких учасників ринку, обмеження сонячної генерації вночі могло статися через некоректно подані команди ВДЕ-генерації з боку енергорозподільних компаній.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка