Успіх кліматичних переговорів у Глазго розвертає світову економіку у бік декарбонізації – ООН

Міжнародні кліматичні переговори COP26 успішно завершилася у Глазго 13 листопада, про це повідомляє представництво ООН в Україні. Після інтенсивних перемовин делегатів з 197 країн протягом останніх двох тижнів, а також напруженої політичної, організаційної та технічної підготовчої роботи з боку секретаріату РКЗК ООН та кліматичних дипломатів протягом майже двох років урядам вдалося досягти консенсусу по основним питанням реалізації Паризької Угоди, підписаної у 2015-му.

«Наука говорить нам, що абсолютним пріоритетом має бути швидке, глибоке та стійке скорочення світових викидів СO2 у цьому десятилітті. Зокрема — скорочення на 45% до 2030 року порівняно з рівнем 2010 року», – відзначив генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш на заключній сесії СOP26. Гутерріш таким чином підкреслив, що попереду для людства безпрецедентні та всеохопні виклики які мають бути вирішені в цьому десятилітті для подолання кліматичної кризи.

Пакет рішень, прийнятий за підсумками COP26, є глобальним компромісом, який відображає тонкий баланс між інтересами та прагненнями майже 200 Сторін Рамкової конвенції ООН з питань змін клімату (РКЗК ООН) щодо основних інструментів міжнародного режиму, який керуватиме глобальними зусиллями з протидії кліматичній кризі в рамках Паризької Угоди.

Крім успішного завершення переговорів у Глазго також відбулося ряд історичних зрушень на рівні міжнародних ініціатив у сфері декарбонізації економіки. Найважливішим є те, що більше 450 фінансових організацій та інвестфондів, що сукупно представляють активи на $130 трлн, створили Фінансовий альянс Глазго за нульові викиди (Glasgow Financial Alliance for Net Zero - GFANZ), метою якого є мобілізація приватного фінансування для досягнення вуглецевої нейтральності світової економіки до середини століття.

Відповідну заяву на COP26 від імені GFANZ озвучив Марк Карні, Спеціальний посланець ООН з питань захисту клімату та фінансів та радник прем'єр-міністра Бориса Джонсона з питань фінансів на COP26. Згідно з умовами ініціативи GFANZ, скликаної Організацією Об’єднаних Націй, підписанти повинні взяти на себе зобов’язання використовувати науково обґрунтовані рекомендації для досягнення нульових викидів вуглецю до 2050 року в своєму бізнесі, а також встановити та невідкладно виконувати проміжні цілі до 2030 року.

На COP26 від GFANZ також було представлено новий план щодо масштабування потоків приватного капіталу до країн, що розвиваються. Сюди входить розробка міжнародних платформ для залучення тепер величезного приватного капіталу, орієнтованого на кліматичну нейтральність, для фінансування проєктів у країнах, що співпрацюють з міжнародними банками розвитку шляхом масштабування фінансування.

«Для перемоги у боротьбі зі зміною клімату знадобляться великі обсяги нових інвестицій, і більшість з них має надходити з приватного сектору», - відзначив Майкл Блумберг, Спеціальний посланець ООН з питань кліматичних амбіцій та співголова GFANZ.

Очевидно, що ці інвестиційні можливості будуть доступними тим країнам, які на законодавчому рівні, а не лише на рівні заяв та декларацій будуть готові впроваджувати європейські норми у регуляцію енергетичного та промислового ринків. Для того, щоб відкрити шлях для нових інвестицій у декарбонізацію Європа та увесь світ працює над посиленим законодавчим регулюванням викидів СО2 та інших забруднюючих речовин. Україна, як найбільша країна континенту теж повинна це робити. Зокрема ухвалити рамкове екологічне законодавство, що покликане дати поштовх модернізації промисловості та іншим кліматичним ініціативам, у відповідності до умов Угоди про Асоціацію з ЄС.

Фото: Спеціальний посланець ООН з питань захисту клімату та фінансів Марк Карні презентує GFANZ на COP26.

Джерело: UN news.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка