Уряд пропонує стратегію, яка уможливлює збільшення енергетичної залежності

Як що Верховна Рада затвердить недієву екологічну стратегію до 2030 року, Україна може втратити «зелені» інвестиції та перспективи  сталого економічного розвитку, а також більшити свою залежність від імпорту викопного палива, про це попереджають неурядові організації, що входять до складу Української Кліматичної Мережі (УКМ).

В запропонованій урядом в квітні "Стратегії державної екологічної політики на період до 2030 року" допускається подвоєння викидів парникових газів від рівня 2015 року, що де-факто означає можливість збільшення залежності від викопного палива, значні обсяги якого наразі доводиться імпортувати.

Громадські організації стурбовані тим, що уряд пропустив до розгляду у парламенті стратегічний документ, який повністю ігнорує потенціал підвищення енергоефективності та переходу до відновлюваних джерел енергії, в той час коли системна державна політика по цим напрямкам потрібна не тільки для скорочення викидів парникових газів та загального покращення екологічної ситуації, а й для підвищення енергетичної безпеки та залучення інвестицій у створення нових робочих місць.

Експерти УКМ вказують на те, що проект екологічної стратегії не узгоджується з іншими стратегічними документами та міжнародними зобов’язаннями України в сфері підвищення енергоефективності та розвитку відновлюваних джерел енергії. Зокрема, вже затверджена нова Енергетична Стратегія України ставить перед Урядом на 2030 рік більш амбітні цілі по скороченню викидів парникових газів у повітря  - мінімум мінус 15% від рівня 2010 року. В той же час, Мінприроди пропонує затвердити стратегію, яка уможливлює зростання викидів СО2 у 2030 році до 60% від їх обсягу в 1990р.

Такий сценарій уможливлює значний ріст викидів парникових газів, замість їх стабілізації та скорочення. Більше того, підвищення викидів з 40% до 60% від 1990 року протирічить проекту "Стратегії низьковугецевого розвитку" та макроекономічним прогнозам, які враховують потенціал ВДЕ та енергоефективності.

Джерело:  Інститут Економіки та Прогнозування НАН України.

На думку екологів державі першочергово слід узгодити між собою основні цілі та принципи кліматичної та енергетичної політики і лише потім ухваювати нові чи оновлювати існуючі стратегічні документи в галузях енергетики, енергоефективності, охорони довкілля та кліматичної політики.

Законопроект «Про основні засади (стратегію) державної екологічної політики на період до 2030 року» Кабінет Міністрів України ухвалив на засіданні 25 квітня і відправив його на розгляд до парламенту. Попри формально проведену минулого року процедуру консультацій з громадськістю при підготовці даної стратегії, запропоновані громадськістю коментарі не були враховані.

До 2020 року Україна має подати в ООН свій внесок до глобальних заходів зі скорочення викидів парникових газів в рамках Паризької Кліматичної Угоди.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus

Щотижнева
e-mail розсилка