«Укрспирт» врятує виробництво біоетанолу

«Єдина реальна можливість реанімації вітчизняної спиртової галузі - це розвиток альтернативного напрямку, тобто виробництва біопалива», - саме таку «заяву» опублікувало нещодавно видання «Зеркало недели»

Причиною голосного висновку стала звичайна, проте невтішна, статистика.
 
«На сьогодні з 41 підприємства у складі "Укрспирту" працює всього 5 спиртзаводів, які виробили в січні 300 — 400 тис. дал продукції. Обсяги експорту впали з 12 млн дал у 2006 р. до 200 тис. дал у 2014-му. Внутрішній ринок за останній рік скоротився на 25%. Якщо в 2013 р. всередині країни було продано 22 млн дал харчового спирту, то в 2014-му обсяг продукції впав до 14,5 млн дал. Якщо не вжити екстрених заходів, спиртовий напрямок України чекає крах», - йдеться у публікації.
 
І експерти знаходять такий «екстрений порятунок» у розвиткові біопаливного напрямку. Тим паче, що нафтотрейдери зацікавлені у виведенні на ринок палива із вмістом біоетанолу. «Біопаливо має екологічні переваги, легко змішується зі звичайним бензином, не містить шкідливих для автомобіля присадок, завдяки наявності спирту промиває двигун і всю паливну систему, не утворює нагару на свічах. До того ж воно дешевше», — розповів співвласник мережі АЗС «КЛО» Ігор Чернявський. 

«Біоетанолові» реалії

Наразі на п'яти заводах «Укрспирту» вже встановлено обладнання для виробництва біоетанолу за новітньою технологією мембранної фільтрації. Інвестором проекту виступила інжинірингова виробнича група «Техінсервіс», яка виготовила й надала спиртзаводам обладнання в оренду. Сума інвестицій, вкладених виробничою групою у цей проект, становила 200 млн грн. Загальна продуктивність проекту — 125 тис. т паливного етанолу на рік. Крім того, «Укрспирт» на п'яти заводах має власні потужності виробництва біоетанолу за азеотропною технологією сумарною потужністю 40 тис. т на рік.

Однак реальні показники далекі від розрахункових. Якщо у 2013 р. було вироблено 50 тис. т біоетанолу, то у 2014-му — всього 21 тис. т.

Неоднозначні тлумачення
 
За розрахунками видання, «головна причина, яка зупиняє нафтотрейдерів від закупівель спиртовмісного палива, — неврегульованість питання з акцизом. У процесі виробництва біоетанолу до спирту додаються бензин та отруйні речовини, видалити які неможливо. Однак закон допускає подвійне тлумачення: до біоетанолу можна застосувати законодавство про акциз на спирт (у такому разі доведеться заплатити 70,53 грн за літр), але можна зарахувати його й до альтернативного палива, тоді акциз становитиме 99 євро за тонну».

Крім «дволикого тлумачення» у Податковому кодексі, існує й проблема завищеної, на думку учасників ринку, ставки акцизного податку на альтернативний бензин.

«Україна споживає близько 4,5 млн т бензину на рік. Альтернативного бензину у 2013 р. було вироблено 160 тис. т, або всього 4% від загального споживання. У 2014 р. було встановлено акциз на альтернативне паливо в розмірі 99 євро за тонну, що становить 49% від акцизу на бензин АІ95. У результаті виробництво альтернативного бензину 2014 р. становило 68 тис. тонн, або 43%, порівняно з 2013 р.», — повідомив генеральний директор компанії «Техінсервіс» Ігор Щуцький.

Опитані виданням експерти вважають, що ситуація з податками на біопаливо, яка склалася на сьогодні, пояснюється не так бажанням навести лад і наповнити держскарбницю, як спробами імпортерів світлих нафтопродуктів заблокувати вихід на ринок альтернативного палива.

Вихід є 

Тож як вирішити проблему? Недавно представники «Укрспирту», Мінагрополітики й нафтотрейдери створили робочу групу для напрацювання змін до законодавства про акцизи. Зокрема, пропонується чітко визначити біоетанол як паливний компонент, забезпечити потрібний рівень контролю над його оборотом і впровадити акциз на альтернативне паливо українського виробництва на рівні 5 — 10% від ставки акцизу на бензин, що буде пропорційно його частці ринку. Такий рівень податку дасть змогу галузі стати на ноги. Згодом, коли частка ринку альтернативного палива зросте, ставку акцизу слід буде переглянути.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка