Українці зможуть обирати постачальників електроенергії

Українці зможуть обирати постачальників електроенергії

З 1 січня 2019 року українців зобов'яжуть укладати два договори на електроенергію: на постачання і на розподіл.

Нова модель системи договірних відносин на роздрібному ринку електричної енергії та порядок укладення договорів визначені Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою НКРЕКП №312 від 14 березня 2018 року, передає uteka.ua

Згідно з документом, Нацкомісія перестане штучно утримувати зростання цін і запрацюють ринкові механізми. Крім того, якщо послуги обленерго будуть неефективними, постачальника можна буде будь-якої миті змінити.

З 1 січня 2019 року українці повинні будуть укладати договори відразу з двома компаніями: один про надання послуг з розподілу електричної енергії споживачу за оператором системи розподілу; другий - про постачання електричної енергії споживачу за обраним енергопостачальником або поставки електроенергії постачальником універсальних послуг (для побутових або малих побутових споживачів). Це зроблено для того, щоб інфраструктурою міг скористатися будь-який постачальник, а не тільки той, кому належать мережі.

Договір споживача з оператором системи розподілу переважно стосується технічних параметрів потужності, класу напруги, якості електричної енергії, процедури відключення і підключення. Договір про постачання електричної енергії передбачає комерційний продаж споживачеві електричної енергії в якості товарної продукції.

У зв’язку з нововведенням тарифи на електроенергію виростуть, але не одразу - з 1 липня 2019 року, коли ринок повинен повноцінно запрацювати. Економічно обґрунтований тариф на електроенергію майже вдвічі вищий за чинний (українці платять за перші 100 кВт/год 90 коп., а за кожен наступний — 1,68 грн).

Примітно, що Кабінет міністрів має право накласти спеціальні зобов'язання на окремих постачальників і змусити їх продавати електроенергію населенню за конкретною ціною.

Головна перевага від запуску ринку — поява конкуренції. Саме конкуренція повинна вирівняти ціни і змусити постачальників покращити якість своїх послуг. Українці отримують право змінити компанію, у якої купують електроенергію.

За словами експертів, спочатку ціни зростуть, але в перспективі можуть навіть знизитися. Крім того, можна буде вибрати, за яким тарифом купувати електроенергію.

Нова модель передбачає біржу електроенергії, двосторонні контракти, добовий, щоденний і балансуючий ринки. Відповідати за балансуючий ринок буде "Укренерго". На базі "Енергоринку" працюватиме біржа. Це дасть можливість генерації продавати електроенергію за сформованою ринком ціною.


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка