Українські теплофізики розробляють енергоефективні та енергоощадні технології

Весь світ ввійшов в період зміни енергетичної політики. Постійно йде пошук варіантів економії традиційних ресурсів для вироблення енергії та впровадження генерування за допомогою відновлювальних джерел енергії. Пропонують свої рішення й українські науковці-теплофізики. Їхня наукова галузь поєднує в собі низку дисциплін, що формують теоретичні засади енергетики і теплотехнологій у промисловості, а віднедавна – й армії.

Найбільше проблем в Україні має комунальна теплоенергетика. Саме для цієї галузі науковцями ІТТФ НАН України розроблено чимало енергоефективних і енергоощадних технологій.  Створено принципово новий газовий котел із високим (близько 98%) ККД, сучасні індивідуальні теплові пункти, теплоутилізатори, пальники. Однією з особливостей нової інноваційної розробки вітчизняних дослідників є гнучка теплова схема, що дозволяє збирати котел як конструктор з окремих деталей, які можна від’єднати, замінити та удосконалити. Високі результати у спалюванні газу було досягнуто завдяки вторинному випромінювачу, який сконструйований таким чином щоб повертати димові гази в топку до повного їх спалювання. Всі ці чинники роблять цей котел не лише економічним, але й екологічно чистим.

На думку науковців, варто позбуватися газової залежності і переходити на інші технології отримання тепла й електроенергії. Перспективу мають теплові помпи, які працюють на електроенергії і на даний час забезпечують 40-50% теплових проблем промисловості та побуту у світі. Вони працюють на низькотемпературному теплі, яке отримують від природи (земля, вода, повітря) або від технологічних процесів.

На території інститут створено спеціальний полігон грунтових теплообмінників як неглибокого горизонтального залягання, так і свердловинного типу. Теплонасосна технологія поєднана з класичною системою опалення і дозволяє опалювати шосту частину будівлі незалежно від системи централізованого теплопостачання. Ефективно працює і при мінімальній температурі для міста Києва (мінус 25°С).

В рамках експерименту науковці створили індивідуальний тепловий пункт з автоматичним управлінням. За допомогою регуляторів система автоматично визначає рівень нагріву води для опалювання будівлі в залежності від температури зовнішнього повітря.

Експериментують з будівельними матеріалами, зокрема з різноваріантними сучасними енергоефективними склопакетами. Перевіряють якість скла, термоемісійне напилення, наповнювачі між шибками і т.п. На основі цього  вони запропонували методику розрахунку вікон. Подібну роботу виконано і для утеплювачів стінових конструкцій.

Продовжують реалізовувати довготривалий проект із спорудження пасивного будинку (споживання 15 кВт*год на 1 м2 опалювальної площі на рік). Передбачають перевести цей проект у категорію «нуль енергії» - на повне автономне енергозабезпечення.

Долучилися вчені і до вирішення частинки проблем, які постали перед українською армією у військових польових умовах. Вони розробили технології обігріву та повноцінного харчування солдатів – від сушіння продуктів харчування, що складаються з колоїдно-капілярно-пористих речовин та опалювально-варочних печей із теплогенераторами до утеплення устілок для взуття. Вдосконаленню піддалася й технологія висококалорійного та високовітамінізованого харчування для немовлят, яку застосують для прооперованих військовослужбовців.

3.jpg
 Зразки страв швидкого приготування. Зліва направо: Борщ, вівсяна каша, горохове пюре.

За матеріалами прес-служби НАН України

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка