Україні загрожує енергетична «шокова терапія»?

З 1 січня 2015 року в Україні зросте оптова вартість електроенергії.  Режим надзвичайного стану в енергетиці не тільки не відмінено, але й може бути посилено. Експерти прогнозують українцям енергетичну «шокову терапію».

Нагадаємо,  24 грудня Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) прийняла  постанову № 916, яка передбачає зростання оптової вартості електроенергії з нового року. Як повідомляється на офіційному сайті відомства, ціна зміниться з 940,98 грн до 988,03 грн за 1 МВт-год без урахування ПДВ. І це не єдиний «новорічний подарунок» для українців.    Також буде збільшено тариф на відпуск теплової енергії, виробленої на АЕС. НКРЕКП ухвалила рішення про підвищення з 1 січня 2015 року тарифу державному підприємству НАЕК «Енергоатом» на відпуск електроенергії на 13,6% - з 28,26 коп. за 1 кВт-год (без ПДВ) до 32,11 коп. за 1 кВт-год (без ПДВ).

Зазначимо, раніше керівництво «Енергоатому»  повідомило, що дефіцит коштів компанії в поточному році досяг розміру понад 1 млрд грн через суттєву девальвацію гривні. Тобто, підвищення тарифів поглибить негативний стан справ в атомнії енергетиці. Також додамо, шо «Енергоатом» є оператором всіх діючих АЕС України (Запорізької, Південно-Української, Рівненської і Хмельницької), які забезпечують більше 40% сукупного постачання  енергії в державі в зимовий період. 

Щоб усвідомити, наскільки критична ситуація складається в енергетичній галузі, згадаємо деякі додаткові факти.

Україна вимушена продовжувати імпорт російського газу. Незважаючи на завищенно оптимістичні прогнози урядовців про скорочення закупівель блакитного палива у «Газпрому», насправді ніякого суттєвого зниження об’ємів газового імпорту в 2015 році  бути не може. Тому що  амбітні плани Уряду щодо розвитку альтернативної енергетики та забезпечення повної енергонезалежності – це досить неблизьке майбутнє.  Як свідчать дані Держстату, Україна лише  за січень-травень 2014 року імпортувала 12,5 млрд куб. м газу на суму 3,37 млрд доларів.  Ці цифри фактично збігаються зі статистикою за 2013 рік. Тобто, якщо Україна імпортуватиме газ на рівні 2013 року - 30 млрд куб м - з урахуванням зменшення власного видобутку на 2 млрд куб м внаслідок анексії Криму, то його вартість при збереженні ціни першого кварталу - 365 дол - становитиме 11 млрд дол. При курсі 1 до 16 це дорівнюватимиме 175 млрд грн або більш ніж 11% ВВП.


При цьому  80% домогосподарств не мають газових лічильників, а населення платить 1 300 грн за тис куб м при ринковій вартості 6 600 грн, то різниця у тарифах, яку покриває держбюджет, становить 47,7 млрд грн або 3,4% ВВП.

Нарешті, згадаємо такий чинник, як гострий дефіцит вугілля для виробництва електроенергії. За даними Міненерговугілля, у 2014 році він становив 30% до загальних потреб. Запаси вугілля тільки у вересні знизилися на 10%, що на 56% нижче, ніж у вересні 2013 року. Тому Уряд буде змушений викидати мільйярди гривень на закупівлю вугілля за кордоном. 

У підсумку сумарна дія всіх зазначених вище чинників і може спричинити в 2015 році явище, яке українські експерти вже встигли охрестити терміном «енергетична шокова терапія». Вже очевидною ознакою її наближення є введення надзвичайного стану в енергетиці. І, судячи з рішень Кабінету Міністрів,  у наступному році надзвичайні заходи лише посилюватимуться.

Нагадаємо, що 9 грудня Уряд прийняв розпорядження №1195-р, згідно з яким продовжив дію «тимчасових надзвичайних заходів» на ринку електричної енергії до 9 січня 2015 року. Але вже сьогодні представники експертного середовища прогнозують, що це тільки початок. Так, директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко спророкував «потужний енергетичний удар», якого може зазнати Україна. За його словами, протягом опалювального сезону першого кварталу наступного року  слід очікувати відключень електроенергії, здатних привести до «масштабних, найжорсткіших наслідків, яких варто очікувати у січні-лютому». Він навіть допустив можливість вибуху соціальних протестів вже навесні.

Очевидно, що единим запобіжником енергетичної «шокової терапії» є підвищення енергоефективності та прийняття заходів для розвитку альтернативної енергетики. Дійсно, такі заходи приймаються. 

19 грудня на засіданні НКРЕКП було визначено розмір середньозваженого тарифу на виробництво теплової енергії з альтернвативних джерел. Як вважають фахівці, це рішення сприятиме зростанню рівня інвестування в теплогенеруючі об’єкти, що працюють з використанням будь-яких видів палива та енергії (за винятком природного газу).

26 грудня  Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України підготувало на розгляд Кабміну проект урядового рішення «Про інституційні засади створення Фонду енергоефективності». Метою цього фонду є залучення інвестицій зі США та країн Європейського Союзу на реалізацію проектів розбудови інфрастуруктури альтернативної енергетики в  таких критично важливих секторах, як  житловий фонд, теплокомуненерго, громадські будівлі. 


Але разом з безумовно корисними рішеннями державною владою здійснюються також дуже спірні кроки. Прикладом одного з таких кроків є рішення Уряду підвищити акцизи на альтернативни види палива. Асоціація виробників альтернативного транспортного палива «Укрбіопаливо» вже звернулася з проханням переглянути це рішення і до Президента, і до прем’єр-міністра, і до голів профільних комітетів Верховної Ради.

Поки що є всі підстави очікувати того, що енергетична «шокова терапія» торкнеться кожного українця і особливо постраждають від неї, звісно, найменш соціально захищені верстви населення. Але залишається лише сподіватися на покращення ситуації, яку Уряд прогнозує вже на початку 2016 року. 

Читайте також: Найбільша вітроелектростанція України виконала річний план всього за 11 місяців

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка