Україна може щорічно виробляти понад 1 млн тонн біоетанолу з цукрових буряків та сорго

Збільшити власне виробництво біоетанолу та підвищити його частку в бензинах з нині обов’язкових 5% до 7%, Україна зможе за умови збільшення посівних площ під цукровим буряком та цукровим сорго.

За словами спеціалістів Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків НААН, вирощування згаданих цукроносних культур, сировина яких може використовуватись як у харчовій, так й у енергетичній промисловості, найбільш ефективне для нашої країни.

Сьогодні в Україні цукровим буряком, врожайність якого коливається в межах 45-70 тонн/га, можуть бути засіяні 650 тис. га, пояснюють науковці. За їх підрахунками, з одного гектара цукрових буряків, урожайністю 60 тонн/га, можна отримати понад 4,3 тонн/га (майже 5,5 тис. літрів/га) біопалива, якого вистачить на 68,4 тис. км для автомобіля, двигун якого спалює біоетанол. 

Навіть за середньої врожайності - 46 тонн/га – наша країна щорічно могла б отримувати близько 30 млн тонн солодких коренеплодів, 15 млн тонн яких модернізовані цукрові заводи переробляли б у цукор, а решту -  у біоетанол. Як результат, з 15 млн тонн цукрових буряків Україна щорічно могла б виробляти близько 1,3 млн тонн біоетанолу, впевнені фахівці.

Не менш ефективним для виробництва біоетанолу в Україні вважають науковці і цукрове сорго. Ця культура на відміну від цукрового буряка не боїться засухи і може вирощуватися у південних регіонах. За словами спеціалістів, з одного гектара посівів цукрового сорго можна зібрати понад 100 тонн/га біомаси, цукристість соку якої сягатиме  18%. Отриманий вальцевим пресуванням сок, вихід якого становить близько 20% від маси стебел культури, може використовуватися у харчовій промисловості. Ще 40% соку з підвищеним вмістом сухих речовин, який може використовуватись для виробництва біоетанолу, можна отримати при подальшій обробці - на екструдерах. До того ж зі стебел цукрового сорго, вологість яких після видалення соку не перевищує 20-25%, можна робити паливні брикети та гранули. 

Стимулом до збільшення посівних площ під цукровим буряком та цукровим сорго, наголошують спеціалісти інституту, повинно стати виконання закону "Про альтернативні види палива" зі змінами від 19.06.2012 року, який передбачає поетапне збільшення частки виробництва і використання біопалива та паливних сумішей. Так, у 2013 році рекомендована частка біоетанолу у бензинах, які вироблялися та/або реалізувалися в Україні, становила не менше 5%, з 2014 року – вона стала обов’язковою, а з 2016 року – зросте до 7%. Беручи до уваги внутрішнє споживання бензинів, яке сягає 4,5 млн тонн/рік, наша країна, зазначають науковці, повинна щорічно виробляти понад 300 тис. тонн біоетанолу. 


Між тим, згідно з постановою уряду No1375 від 5 грудня 2007 року, займатися виробництвом біоетанолу в Україні мають право лише 12 державних спиртових заводів, тоді як потужності ще 76 держспиртзаводів – завантажені лише на 50%. На початку 2013 року декларувалися наміри про перепрофілювання 29 таких підприємств, але віз і нині там.  

В умовах стрімкого зростання світових обсягів виробництва біоетанолу, 10% якого при добавлянні до бензину дозволяє зменшити викиди аерозольних частинок на 50%, а викиди оксиду вуглецю (СО) – на 30%, Україна занехаює галузь цукрового буряківництва. Як результат, щорічне виробництво біоетанолу, за оцінками експертів, знаходиться на рівні 40 тис. тонн. 

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка