Заміна вугільної генерації на ВДЕ і гнучкість - найефективніший шлях для України і Німеччини - дослідження Wärtsilä

Моделювання перспектив розвитку енергосистем України та Німеччини до 2031 року, здійснене технологічною групою Wärtsilä, показало що в обох випадках ВДЕ в поєднанні з джерелами гнучкості, такими як високоманеврені електростанції та системи накопичення енергії, можуть швидко витіснити стару вугільну генерацію. Згідно результатів моделювання енергосистеми обох країн та їх виробники електроенергії отримають значні переваги від повного виведення з експлуатації вугільних електростанцій: від зниження витрат на паливо та викиди вуглецю – до нових можливостей для експорту чистої енергії та підвищення енергетичної безпеки в Європі.

«Наше моделювання чітко показало: модернізація вугільних станцій значно дорожча за їх виведення, і робить систему більш вразливою до кліматичних ризиків, тоді як інвестиції у ВДЕ, а також батареї та балансуючі газові потужності дають економію на рівні системи. На відміну від Німеччини, Україна в даний момент не здатна надавати потрібні для закриття вугільних станцій стимули, тому країні життєво важливо знайти найдешевший шлях для задоволення попиту», – каже Ігор Петрик, директор з розвитку ринків Wärtsilä Energy.

Для України Wärtsilä проаналізувала, які наслідки матиме рішення, що має бути прийняте у найближчі місяці, модернізувати чи виводити з експлуатації старі вугільні станції аби досягти національних цілей зі скорочення викидів. Ключові висновки для України такі:

  • Енергосистема з модернізованими вугільними станціями на €5,2 млрд (10%) дорожча впродовж 10 років перш за все через вартість видобутого у країні та імпортованого вугілля для забезпечення електростанцій паливом.

  • Викиди СО2 модернізованих станцій на 53 млн тонн (32%) більші, ніж у разі виведення вугільних станцій і заміни їх низьковуглецевими технологіями впродовж десятиліття з 2022 до 2031 року.

  • Нова оптимальна з точки зору вартості енергосистема, в якій є 32 ГВт нових ВДЕ і джерел гнучкості, дасть щорічну економію близько €500 млн сукупної собівартості генерації.

В моделюванні сценарію «Швидкого виведення вугільної генерації-2030» для Німеччини, згідно якого країна позбавляється вугільної генерації до 2030 року (на 8 років раніше цільового строку затвердженого урядом), показано що вугільні станції можуть бути повністю витіснені шляхом щорічного введення в експлуатацію 13 ГВт нових чистих потужностей на основі ВДЕ. Ключові висновки моделювання Wärtsilä для Німеччини такі:

  • Додавання ВДЕ до базового навантаження знижує залежність Німеччини від імпорту електроенергії з сусідніх країн, і перетворює з чистого імпортера на чистого експортера у 30-х роках.

  • Країна здатна заощадити до 600 млн тонн CO2 до 2045 року, що еквівалентно 82% від обсягу її національного вуглецевого сліду сьогодні (порівняно з виведенням вугільних станцій до 2038 року).

  • Аби задовольнити попит на теплопостачання по мірі виведення вугільної генерації, а також для балансування нових обсягів ВДЕ, необхідно побудувати 12 ГВт високоманеврених газових станцій з комбінованим виробництвом електроенергії і тепла (КГУ, ТЕЦ).

На основі результатів моделювання енергосистем Німеччини та України – двох ключових Європейських країн, в яких суттєво відрізняються енергосистеми й державне регулювання щодо виведення з експлуатації вугільної генерації, експерти з оптимізації енергосистем Wärtsilä зробили висновок, що заміщення старих вугільних потужностей варто покривати найдоступнішим з точки зору витрат способом: відновлюваною енергією в поєднанні з джерелами гнучкості, такими як високоманеврені електростанції та системи накопичення енергії. Швидка заміна вугільної генерації на ВДЕ та гнучкі потужності відкриває для об’єднаної Європи шлях до енергетичної незалежності, а для України – можливість стати ключовою ланкою цього процесу.

Як зазначив Ян Андерссон, менеджер з розвитку європейського ринку Wärtsilä Energy вугільні електростанції стають збитковими під тиском все дешевшої відновлюваної енергетики, яка переходить у базове навантаження.

«Відмова від вугілля відкриває перед європейськими країнами незліченні можливості для скорочення витрат на виробництво енергії, досягнення енергетичної незалежності та створення додаткових доходів. Гнучкість є ключовим елементом для того, щоб уможливити роботу ВДЕ як базового навантаження і втілення цих можливостей», - каже Андерссон.

Моделі енергосистем в Україні і Німеччині були побудовані за допомогою програмного комплексу оптимізації енергосистем PLEXOS, який підбирає найбільш оптимальний склад потужностей з точки зору вартості для енергосистеми з-поміж усіх існуючих технологій. У процесі оптимізації враховуються усі реальні умови й обмеження, а також щогодинна диспетчеризація, закриття старих і введення нових потужностей в експлуатацію. Компанія Wärtsilä на глобальному ринку поставила 74 ГВт потужностей гнучких електростанцій і понад 80 систем накопичення енергії у 180 країнах світу.


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка