У місті на Чернігівщині запустили виробництво компосту у промислових масштабах

У Мені на двох майданчиках загальною площею 3 га організували виробництво компосту з органічних відходів.

Близько 20 буртів довжиною по 200 метрів заклало сільгосппідприємство ТОВ "Мена- Авангард", передає газета «Наше Слово».

Незабаром агрофірма отримає перші 5000 тонн органічних добрив.

Виробництво нового продукту ініціював головний агроном ТОВ "Мена-Авангард" Олександр Велентій два роки тому.

«Цьогоріч у травні підготували майданчики і заклали перші бурти, - розповідає фахівець. – Як основу використовуємо солому перебиту до однорідної маси спеціальним агрегатом – аератором, потім кладемо гній – у компостну купу можна вкинути також траву, листя, хвою, дрібні гілочки, тріски, тирсу, старий силос».

Перед закладанням основні складові майбутнього компосту проходять аналіз на вологість, а потім постійно перевіряється температура у бурті, пояснює Олександр Валентій. «Аби мікроорганізми могли переробити все, що містить компостна купа, їм потрібно повноцінне харчування: вуглець з рослинних відходів і азот з гною тварин, - розповідає головний агроном. - Перемішування з додаванням води відбувається до восьми разів – це змінює температуру у масі, забезпечує доступ кисню та однорідність переробки відходів».

За три місяці бурт майже наполовину втрачає висоту і перетворюється на однорідну розсипчасту буру масу, яка не має неприємного запаху, продовжує Олександр Валентій. «Процес тривалий і копіткий, але вартий затрачених сил і часу, - переконаний фахівець. - Це не гній, який має надлишок аміаку і ще довго буде "доходити" у ґрунті, до того ж внаслідок високої температури всередині купи у компості гинуть усі збудники хвороб та насіння бур'янів».

На додачу витрати компосту на гектар значно менші, зауважує головний агроном.

«Правильно підготовлений компост не тільки забезпечує потреби насаджень у поживних компонентах, а й значно поліпшує структуру ґрунту, - наголошує фахівець. - До того ж це найдоступніше органічне добриво: норма внесення гною на гектар - 60-80 тонн, а компосту - 10-15 тонн".

Для розкидання компосту по полю необхідно придбати спеціальний причеп, зауважує фахівець. 

Наразі виробництвом компосту на Чернігівщині займаються лише в Ічнянському районі.

«Можливо, ще не всі розуміють вигідність або не хочуть додаткових турбот, - розмірковує Олександр Валентій. - Адже це лише примітивна домашня компостна купа не потребує практично ніякого догляду і вкладень, а промисловий процес - копітка справа».

Найголовніше, що утилізація органічних речовин шляхом компостування не забруднює навколишнє середовище, вважає Олександр Велентій. «Надворі третє тисячоліття, усі ми цивілізовані люди - однак щороку під час весняного і осіннього прибирання увесь район на кілька тижнів затягує димова завіса, - нарікає фахівець. – Тепер комунальні служби і громада можуть організувати місця збору опалого листя і бадилля, а ми своєю технікою заберемо його і переробимо на компост - і землі користь, і люди від диму не будуть задихатися».Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus

Щотижнева
e-mail розсилка