У Жовкві близько 60% тепла отримуватимуть з альтернативних джерел енергії

У Жовкві, що розташоване за 30 км від Львова, планують отримувати близько 60% тепла від котелень, які працюватимуть на подрібненій деревині.

Такий результат у 13-тисячному місті очікують уже наступного сезону після завершення модернізації ще однієї котельні, передає УП: Економічна правда.

За підсумками минулого опалювального сезону Жовкві вдалося суттєво зменшити споживання газу і взимку 45% тепла отримати з альтернативних джерел.

Містечко змогло залучити до реалізації енергоефективних проектів понад мільйон євро фінансової підтримки від ЄС - це майже два річних бюджети Жовкви.

В рамках трьох великих проектів провели енергоаудити понад 30 будівель, замінили частину старої тепломережі, переобладнали котельні під використання твердого палива, провели термомодернізацію двох дитячих садочків, обладнали енергоефективний клас у школі.

У Жовківській міській раді висить карта, де позначені енергоефективні заходи, що були впроваджені за останні кілька років. 

У 2013 році у місті ввели посаду енергоменеджера.

"В рамках "Угоди мерів" у Жовкві розробили стратегічний план розвитку міста в енергетичній сфері - План дій зі сталого енергетичного розвитку до 2020 року, - розповідає технічний консультант проектів з енергоефективності у Жовкві Олег Масняк. - Починаючи з 2012 року, місцева влада мала можливість залучати експертів у сфері енергоефективності з Німеччини: в результаті вирішили модернізувати централізовану систему теплопостачання та рухатися до зменшення використання газу".

Так, у Жовкві одну газову котельню перевели в резерв, а другу – закрили.

У котельні, де вже працював котел на відходах деревини, додатково встановили ще два.

«Якщо раніше частка опалення деревиною у цій котельні становила близько 15%, то, за підсумками першого опалювального сезону вона склала 93%, - пояснює Олег Масняк. - Минулої зими лише на цій котельні зекономили майже 500 тис. кубометрів газу».

Наразі планують облаштувати четвертий вдвічі потужніший твердопаливний котел, який дозволить перевести в резерв третю газову котельню. Обладнанання вже придбали.

«Опалювальна система під'єднана до інтернету, що дозволяє дистанційно стежити за всіма процесами та налаштовувати параметри, - пояснює Олег Масняк. - У котельні все автоматизовано: у спеціальний бункер засипають навантажувачем подрібнену деревину, яка конвеєром рухається до котлів - оператор втручається лише у випадку несправностей".

Подрібнювальні установки перетворюють на паливо гілки дерев, які звозять сюди впродовж сезону. На додачу, навколо Жовкви працює чимало деревообробних підприємств, а у Львівській області вирощують енергетичні культури для виробництва пелет.

Поряд із твердопаливною котельнею є резервна газова, яка вмикається автоматично під час сильних холодів. Її потужності вистачить, аби забезпечити теплом усіх споживачів у разі виникнення аварії на основній котельні.

Близько 30% мешканців Жовкви мають централізоване опалення, решта - індивідуальне. Відтак основними споживачами централізованого теплопостачання стали мешканці старих будинків та майже всі бюджетні установи.

Загальна довжина централізованої тепломережі у Жовкві - близько 6,4 км. В рамках проекту, який реалізували в партнерстві з Фондом Східна Європа та містом Самбір, у Жовкві замінили близько 4,4 км старих теплокомунікацій. Термін служби нових ізольованих труб - 50 років. 

Відтак втрати тепла суттєво зменшилися. "Раніше можна було побачити, де проходить теплотрасса, - тепловтрати сягали 30%", - зауважує комунікаційний менеджер реалізації енергоефективних проектів Андрій Бучко.

Крім того, у житлових будинках та бюджетних закладах Жовкви встановили 11 індивідуальних теплових пунктів (ІТП), які дозволили регулювати опалення в залежності від температури на вулиці.

Впродовж сезону лише завдяки ІТП у Жовкві зекономили близько 250 тис. гривень.

У місті з трьох дитячих садків комплексно термомодернізували вже два. У дошкільних закладах відновили роботу систем вентиляції, замінили систему опалення та встановили відновлювальні джерела енергії.

"Серед 25 установ обрали один пілотний заклад - дитячий садочок N1, - розповідає Олег Масняк. - Будівлю повністю утеплили та встановили тепловий насос, який обігріває приміщення енергією землі".

Завдяки комплексному утепленню дитячого садка впродовж опалювального сезону вдалося зекономити понад 100 тис грн. «Якщо в попередні роки для опалення ДНЗ використовували близько 20 тис. кубометрів газу, то у 2017 році - лише 800 для опалення та близько 3 тис. для потреб кухні, - розповідає він. - Газову котельню, якою дитячий садок опалювали раніше, залишили, але торік вона працювала лише кілька днів».

У дитячому садку N2, окрім комплексного утеплення будівлі, відновили систему вентиляції з рекуперацією, встановили індивідуальний тепловий пункт, LED-освітлення, замінили стару шиферну покрівлю металопрофілем, а на даху поставили сонячні колектори.

"Вода в бойлері, яку використовують для господарських потреб, взимку підігрівається від опалювальної системи, а влітку - від сонячних колекторів, - пояснює технічний консультант. - Крім того, є електронагрівач, який використовують, коли сонця недостатньо".

В результаті впровадження енергоефективних заходів у всіх установах суттєво покращилися мікрокліматичні умови. Однак тариф за тепло для мешканців в житлових будинках зменшився лише на 10% - законодавство забороняє зменшувати його більше.

У 2018 році міська рада вирішила відшкодовувати 70% вартості енергоефективних заходів за умови, що мешканці створять ОСББ та зменшать споживання ресурсів.

Річний бюджет цієї програми - 2,5 млн грн, а максимальна сума відшкодування для одного будинку - 500 тис. грн.

"У нас на балансі 160 багатоквартирних будівель, - зазначає мер. - Хочемо, щоб мешканці самі шукали виконавців робіт та слідкували за їх якістю: якщо заявок буде більше 5, то будинки чекатимуть на наступний бюджетний рік або депутати міської ради проголосують за збільшення видаткової частини».

Однак досі мерія, яка озвучила таку пропозицію навесні, не отримала жодної заявки від жителів міста. Зараз у 13-тисячному місті створено лише 18 ОСББ.

"Як тільки запрацює фонд енергоефективності, ми реалізовуватимо разом із німецьким фондом показовий проект - багатоквартирний будинок у центрі Жовкви стане одним із перших 20 в Україні, який повністю термомодернізують, - розповідає Петро Вихопень. - Умови - створення ОСББ, та накопичення певної суми грошей".

У одній із місцевих шкіл Жовкви обладнали класс з демонстрацією енергоефективних технологій, серед яких - міні-сонячна електростанція, вітрогенератор, аератори для води.

"Ми кілька разів на рік розповідаємо про енергоефективність на уроках природознавства, ходимо з лекціями у дитячий садок, - зазначає Олег Масняк. - Навіть для дорослих містян організовуємо різні заходи".

За кошти ЄС у класі зробили ремонт, замінили вікна на енергоефективні, встановили рекуператори тепла. Крім того, поставили відбивачі тепла за радіаторами опалення, закупили методичне обладнання - тепловізор, термометр, гігрометр, плакати із описом енергоефективних заходів, конструктори.

Сонячна електростанція, яка обладнана контролером заряду, інвертором і аккумулятором, живить "зелену" розетку, якою можна користуватися.

"Ми привозимо у цей клас дітей з інших районів, поєднуючи освітні заходи з екскурсіями історичною частиною міста, - каже енергоменеджер Жовківської міської ради Андрій Дворніков. – Тут проводять різні методичні заходи та семінари для вчителів всього Жовківського району".

Крім того, у класі встановили мультимедійну дошку, проектор, придбали нові парти, стільці та ноутбук. Енергоефективний класс обійшовся у понад 270 тисяч гривень.

Щороку у Жовкві проводять Дні енергії для популяризації енергоефективних заходів серед мешканців та підвищення екологічної свідомості, організовують виставки енергоефективних технологій.

На модернізації системи опалення і будівель та просвітницькій роботі з мешканцями у Жовкві не зупиняються. Місто ставить за мету досягти повної незалежності від традиційних енергоресурсів. 

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка