У Казахстані розробили ефективний вітрогенератор для віддалених районів

Казахстанські інженери створили гібридний генератор, який може працювати від вітру та води і виробляти електроенергію навіть при 200-300 обертах на хвилину.

На розробку ефективної вітроенергетичної установки інжинірингова компанія «I. Zhel» витратила п’ять років, передає Forbes.kz.

Місцевий вітрогенератор має суттєві переваги у порівнянні з представленими нині на світовому ринку аналогами.

«Наша вітроенергетична установка, потужність якої може сягати від 1 до 10 кВт в залежності від потреб споживача, не реагує на стільникові телефони та радіотехніку, - зазначає комерційний директор ТОВ «I. Zhel» Тимур Мухтарканов. – Вона безшумна, не видає низькочастотних звуків і може бути встановлена у дворі приватного будинку або на даху багатоповерхівки».
На відміну від традиційних вітрогенераторів з 80-метровими щоглами і 25-метровими лопатями, у казахстанській розробці генератор знаходиться всередині лопатей і важить всього 30 кг. До того ж вартість місцевого вітрогенератора потужністю 1 кіловат (для звичайного приватного будинку потрібно 3 кВт) становить $1300, тоді як китайські аналоги коштують $2300. «I. Zhel» поставила завдання знизити вартість установки до 160 тис. тенге.Там, де немає вітру, але є поточна вода, можна поміняти лопаті з вітряних на водні, перевести опорну установку з вертикального стану в горизонтальний – і перетворити міні-ВЕС на міні-ГЕС.

На вигонах і в аулах такий вітрогенератор дозволить встановити насоси, качати і нагрівати воду, користуватися усіма побутовими приладами, наголошує комерційний директор компанії. «Люди можуть створити інфраструктуру у своєму маленькому населеному пункті і нормально вести господарство», - пояснює Тимур Мухтарканов.

За оцінкою фахівців, для жителів віддалених районів «зелена» кіловат-година буде коштувати в середньому 5 тенге.

Вітроенергетична установка окупиться за рік-півтора, запевняють у компанії. Гарантія на установку від локального виробника становить 3 роки.

На додачу, покликаний стати «народним» вітрогенеротор на 65% виготовлений з казахстанських матеріалів. «Нам доводиться закуповувати в Китаї, приміром, магніти і накопичувачі, яких не виготовляють у Казахстані», – пояснює Тимур Мухтарканов, додаючи, що саме висока місцева складова виробництва дозволила компанії встановити вітрогенератор у лісорозсаднику міста Аральська Кизилординської області у рамках програми ПРООН з порятунку Аралу.Як запевняє директор ТОВ «I. Zhel» Адлет Кадиров, сьогодні на території СНД таких вітрогенераторів не виробляють.

«У Казахстані багато енергії вітру, а значить, такі установки можна монтувати де завгодно – на вигонах, у віддалених аулах, - каже він. - Ми хочемо наситити внутрішній ринок, щоб були споживачі, які зможуть розповісти про наші вітрогенератори іншим – саме казахстанці можуть задати ритм і сформувати потребу в інших країнах».
У 2015 році ТОВ «I. Zhel» встановило 20 вітрогенераторів за приватними замовленнями. Наразі компанія здатна виробляти та встановлювати за індивідуальними заявками до 100 вітроенергетичних установок щомісяця.


 
Монтажем установок та розробкою опорних конструкцій займаються партнерські компанії. Зокрема, інженери алмаатинського заводу «Електрощит» створюють опорні конструкції індивідуально під кожен об'єкт.Використання комплексних вітроенергетичних установок дозволить забезпечити енергією дефіцитні регіони Казахстану. Наразі в країні налічується близько 180 тисяч селянських господарств, основна частина яких (до 90%) не має доступу до централізованого електропостачання. Особливе значення також має безперебійне електропостачання дрібних населених пунктів у віддалених районах, ретрансляторів, прикордонних застав, систем прикордонного спостереження, обслуговування нафто - і газопроводів, що відносяться до споживачів першої категорії.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка