У Фінляндії підземна очисна станція виробляє біогаз зі стічних вод та компостує осад

У Гельсінкі(Фінляндія) каналізаційна очисна станція(КОС) – найбільша у Скандинавії - виробляє біогаз зі стічних вод та компостує осад.

Станція "Віікінмякі", яка очищає стоки столиці, а також східної частини прилеглих районів, вирубана у скелі, передає GreenPost

На поверхні розташовані лише офісно-виробничі будівлі, конусні дахи чотирьох метантенків для збору біогазу, а також квіткові клумби, природні скельні виступи. На території наземного комплексу відчувається лише аромат хвойного лісу.

Основні ж виробничі приміщення розташовані на глибині від 26 до 30 метрів, куди опускаються за допомогою ліфту. Підземна очисна станція займає близько 14 га. Усі виробничі зали та приміщення вирубані у скельному масиві і нагадують печерні туристичні комплекси. Працівники пересуваються по станції велосипедами.


Технологічний процес охоплює: механічне і хіміко-біологічне очищення, у процесі якого утворюється осад і біогаз (метан), як джерело теплової та електричної енергії; хімічне видалення фосфору з застосуванням сульфату заліза; біологічне видалення фосфору в процесі денітрифікації-нітрифікації з подальшою денітрифікацією на біофільтрах; компостування осаду і виробництво поживного ґрунту; скидання очищених стоків по скельному тунелю у відкрите море.


Осад з КОС компостується на відкритих майданчиках Metsaepirtti в містечку Sipoo за 40 км від Гельсінкі. Перемішаний з торфом компостований осад активно використовується фінами в присадибних господарствах, в тепличних комплексах та для вирощування кімнатних рослин.

У продаж компост надходить з особливим впізнаваним маркуванням, щоб кожен покупець теж відчував себе причетним до справи довкілля та повторного використання ресурсів.

Очищена вода, що відповідає всім світовим стандартам за ступенем знешкодження, відводиться в холодні донні морські шари на відстані 6 км від берега по підземному скельному тунелю, що проходить під дном затоки.

У таблиці представлені нормативні вимоги у Фінляндії і ЄС до кількісного вмісту в очищеній воді елементів (фосфор і азот) і БСК (біохімічне споживання кисню - біологічний показник якості води), а також реальні показники якості очищення на станції "Віікінмякі". Після практично повної біоочистки показник БСК досягає 97%.

Найбільша в Скандинавії КОС, введена в експлуатацію у 1994 році, справляється з середньодобовим навантаженням у 270 тис. м3, середньорічне становить 100 млн м3.

У підземній частині станції запах є, але працівників рятує повна автоматизація виробництва. З розташованої на поверхні диспетчерської можна керувати процесом віддалено.

«Станцію з найсучаснішим обладнанням може обслуговувати лише дві особи - весь процес повністю автоматизований», - каже директор КОС "Віікінмякі".

Керівництво станції демонструє повну відкритість. На сайті можна забронювати екскурсію на Viikinmaeki.

Найемоційнішим експонатом на каналізаційній станції відвідувачі називають "вітрину" уловлених ґратами особистих предметів городян. На першому місці за популярністю - раритетні телефони і вставні щелепи. Є і "дитячий куточок", представлений колекцією іграшок від дерев'яних кубиків до пластмасових машинок.


У центральних районах Гельсінкі працює загальносплавна система каналізації. Тобто і господарсько-побутові, і зливові стоки надходять в каналізацію та подальше очищення на КОС. В інших районах роздільна каналізація, тобто зливові стоки відводяться в найближчі водойми без очищення.

Централізоване очищення стічних вод здійснюється на двох каналізаційних очисних станціях:КОС "Віікінмякі" (Viikinmaeki) та КОС Suomenoja, яка очищує стоки західної частини регіону. Як і з питною водою, якість очищення стоків відповідає всім екологічним вимогам Фінляндії та ЄС.

У січні 2010 року створили муніципальний орган Environmental Services Authority HSY, об'єднавши водоканали Гельсінкі та сусідніх міст (Еспоо, Вантаа і комуни Кауніайнен) та компанію YTV, що займається управлінням відходами та збором інформації про стан довкілля в регіоні.

Об'єднане комунальне підприємство HSY сприяє реалізації кліматичної стратегії до 2030 року у місті Гельсінкі та Гельсінській агломерації. Спеціалісти комунального об'єднання розробляють та виконують регіональну програму щодо захисту атмосферного повітря, а також контролюють реалізацію "Атмосферної стратегії Гельсінського регіону - 2030". Разом з муніципалітетами міст, що входять до складу об'єднання, експерти HSY розробляють єдину "Стратегію реагування на зміни клімату".

Наразі HSV забезпечує постачання якісної питної води та очищення побутових і частково промислових стоків жителів столичного регіону, зброджування осаду в метантенках на КОС і використання біогазу для виробництва тепла та енергії для потреб підприємства, компостування осаду на відкритих майданчиках і отримання поживного ґрунту з його подальшим продажем, використання тепла очищених стічних вод для виробництва теплової енергії із застосуванням теплових помп на станції "Катрі Ваала". Збір та утилізація вторинної сировини, твердих і небезпечних відходів в регіоні, виробництво тепла й електроенергії зі звалищного газу, моніторинг за якістю атмосферного повітря на 11 станціях в регіоні.

Інформація по екології і якості атмосферного повітря на сайті HSV доступна всім в режимі он-лайн.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка