Топінамбур може бути як їжею, так і сировиною для біопалива

Не зовсім відома рослина, топінамбур, може стати достатньо корисною і цікавою, якщо вивчити і використати всі її переваги. Досить часто з'являються описи особливостей цієї рослини і можливості вирощування в промислових кількостях. Що говорить про її універсальність?

Топінамбур (Helianthus tuberosus) походить з Північної Америки, а тепер розповсюджений в Європі та Азії. Основне використання – для харчування людей, як корм для тварин і пристосований до виробництва біомаси у якості фіторемедіатора (фіторемедіація - використання рослин з очищення забруднення навколишнього середовища на поверхні грунту).

З XVII століття топінамбур вирощувався у Франції та Англії. До харчування використовуються бульби, які мають різний вигляд: від овального до грушоподібного. Топінамбур характеризується значною кількістю сухих речовин (до 17%), серед котрих до 80% займає інулін (полімерний гомолог фруктози). Такий продукт корисний діабетикам, а також для тих, хто має проблеми з травленням або проходить реабілітацію після хіміотерапії.

Топінамбур вирощується і для годування тварин. Надземна частина рослини переробляється на силос. З гектару можна зібрати понад 200 тон зеленої маси, а кількість бульб – 90 тон з гектару. В нашому кліматі можна отримати 10-16 т/га.

3.jpg

Бульби топінамбуру використовують для виробництва спирту, а з біомаси виробляють біоетанол у якості компоненту для палива. Енергетичною сировиною є стебла та листя, з яких після висушування виробляються брикети або гранули. Для спалювання використовується свіжа маса або силос. Отриманий збір сухої маси з одного гектару дозволяє отримати близько 88 ГДж біоенергії.

Варто згадати, що топінамбур чудово надається для рекультивації деградованих і засолених територій. Завдяки властивостям фіторемедіації, ця рослина поглинає нафтопохідні шкідливі органічні сполуки.

Топінамбур має добру пристосовуваність і маловибагливий при обробітку. Є витривалим і морозостійким. За малий проміжок часу видає велику кількість зеленої маси. Протистоїть багатьом хворобам і шкідникам. Тільки верхня частина може піддаватися атакам деяких шкідників.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка