Тернополяни розробили онлайн-калькулятор, який визначає фактичне енергоспоживання будівель

У Тернополі розробили універсальний калькулятор для визначення фактичного енергоспоживання у будівлях та спорудах.

Ресурс був створений приватним підприємством "Укрспецінформ" на замовлення сектора з питань енергозабезпечення управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міськради, повідомляє komun.te.ua.

Передбачається, що еко-калькулятор дозволить сформувати рейтинг установ для глибокої термомодернізації громадських будівель у рамках проекту"Україна - трансформаційне підвищення енергетичної ефективності у містах".

За словами завідувача сектору енергозбереження управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології ТМР Павла Савчеко, на споживання енергоносіїв зазвичай впливає людський фактор. «Претензії будуть не тільки до "найгірших" об'єктів, але й до "найкращих", адже через традиційну економію коштів про комфортні умови часто забувають і це негативно вливає на кінцевих споживачів, - каже він. – Приміром, вкрай необхідно мінімізувати людський фактор, через який "найкращий" садочок за 2014 рік використав на одного споживача 2277 л. або 333 л. на 1 кв. м., а "найгірший" відповідно 14179 л. та 1718 л».

В Тернополі найбільше бюджетних коштів на енергоносії традиційно витрачається на заклади освіти та науки.

«Учні та дошкільнята перебувають в межах навчальних закладів близько 20% (864 год.) від тривалості усього опалювального періоду (180 днів або 4320 год.) і саме тому ще у 2011-2012 роках у всіх закладах освіти та науки обласного центру було встановлено індивідуальні теплові пункти погодного регулювання, що дозволило лише взимку 2014 року заощадити 8 млн гривень, - розповідає Павло Савчеко. - Школи за рік споживають менше 160 кВт год/ кв. м., а от дитячі садочки беруть вище цієї позначки і тому найбільше потребують енергосервісних послуг».

За словами Павла Савчеко, для визначення енергозатрат є декілька методик.

«Теплову енергію можна переводити у кВт-год. і додавати її до "чистої" електроенергії, - пояснює фахівець. - Такий підрахунок доцільний, якщо приготування їжі і підігрів гарячої води відбувається із застосуванням електроприладів, а у дошкільних закладах, які використовують ще і природний газ та мають централізоване гаряче водопостачання, будуть братися у розрахунок і ці комунальні послуги»

Павло Савчеко переконаний, що еко-калькулятор стимулюватиме до впровадження енергоефективних та енергоощадних заходів, а також дозволить класифікувати типові будівлі за енергоспоживанням та виконати візуалізацію отриманих результатів.

Як зазначають у ТМР, даний ресурс можуть використовувати фактично всі суб'єкти господарювання: керівники навчальних закладів, завідуючі дитячими садочками, головні лікарі, голови ОСББ, ОСН-БК та ЖЕКів, а також власники квартир та приміщень.

6.jpg

В еко-калькуляторі, який візуалізує фактичне споживання енергоносіїв та витрату коштів у розрізі одного споживача, квадратного та кубічного метра опалювальної площі, використовуються наступні формули:

Теплова енергія. 1 кВт год = 0,000860 Гкал, а 1 Гкал = 1162,8 кВт год., тобто треба використовувати множник 1162,8 (приклад: 100 Гкал х 1162,8 = 116280 кВт год). Якщо у споживача лічильник у Гдж чи МВт год, то необхідно додатково користуватись конвертером одиниць енергії та роботи, а якщо тепловий лічильник взагалі відсутній, то тоді треба врахувати, що місячна норма витрат теплової енергії для опалення 1 кв. м. становить 0,01-0,03 Гкал.

Газ. Теплотворна здатність 1 кубічного метра газу становить 8000 ккал (0,008 Гкал), а для переведення в кВт-год необхідно добуток поділити на 859,8 - коефіцієнт переведення ккал в кВт-год (приклад: 100 м3газу х 8000 ккал/ 859,8 = 930,45 кВт-год.);

Електроенергія. Оскільки електроенергія обліковується в кВт-год, то цей показник залишається без змін;

Гаряча вода. Для підігріву кубічного метра води з температури +5С до +55 С необхідно із врахуванням тепловтрат використати 0,059 Гкал, які слід перемножити на 1162,8 = 68,61 (приклад: 100 м3 гарячої води х 68,61 = 6861 кВт год.) При цьому, витрати на холодне водопостачання та водовідведення не враховуються;

Холодна вода. У собівартості водопостачання та водовідведення споживання електроенергії займає найбільше витрат і її кількість залежить від багатьох чинників: кількість опадів (дощ, сніг), хімічний склад води, тощо. В середньому у Тернополі для водопостачання 1 кубічного метра води використовується 0,66 кВт год, а для водовідведення 0,84 кВт год, тобто у сумі рівно 1,5 кВт-год.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка