Світовий банк рекомендує Україні включити виплати «зеленим» у тариф на передачу електроенергії

Світовий банк рекомендує Україні включити виплати «зеленим» у тариф на передачу електроенергії

Світовий банк рекомендує включити в тариф "Укренерго" на передачу електроенергії на 2022 рік виплати виробникам електроенергії з відновлюваних джерел.

Про це йдеться у листі регіонального директора Світового банку у справах країн Східної Європи (Білорусь, Молдова та Україна) Арупа Банерджі на адресу міністра енергетики Германа Галущенка, міністра фінансів Сергія Марченка та голови НКРЕКП Валерія Тарасюка, передає Інтерфакс-Україна

«Ми рекомендуємо, щоб Нацкомісія, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг відобразила відсутність 20-відсоткової бюджетної підтримки ВДЕ у тарифі на передачу електроенергії на 2022 рік для забезпечення фінансової стійкості сектора і "Укренерго", - наголошують у СБ. - Будемо дуже вдячні за негайні дії у цьому важливому питанні і сподіваємося на продовження нашої тісної співпраці в енергетичному секторі».

При цьому регіональний директор СБ висловив серйозну стурбованість тим, що пропонований тариф на 2022 рік як і раніше набагато нижче рівня відшкодування витрат національної енергетичної компанії для виконання зобов'язання з підтримки розвитку відновлюваної енергетики. «Те, що НКРЕКП не врахувала у своїй пропозиції щодо тарифу 20% прогнозної вартості зеленої електроенергії у 2022 році, посилаючись на закон № 810-IX, яким передбачена держпідтримка ВДЕ-генерації у такому обсязі, призводить до нестачі коштів на виплати ВДЕ у майбутньому році в розмірі 10,8 млрд гривен», - йдеться у листі.

Разом з тим Арупа Банерджі зазначає, що позиція СБ, як і Мінфіну, щодо відсутності можливості фінансувати ВДЕ-генерацію з бюджету раніше була чітко викладена в їхньому листі. "У листі від 21 вересня 2021 року Світовий банк, Міністерство фінансів чітко заявили про відсутність можливості такої бюджетної підтримки і що тариф на передачу повинен повністю відображати витрати на виконання спецзобов'язань з розвитку зеленої енергетики, - підкреслює регіональний директор СБ. - Проект закону про держбюджет відповідає зазначеному листу Мінфіну і не включає 20% на виплати ВДЕ".

У той же час він вказує, що "Укренерго" у кінці жовтня за результатами обговорення тарифу поінформувало СБ про те, що буде відображати всі необхідні витрати. За словами Арупа Банерджі, це стало підставою для відмови з його боку від ініціювання правових розглядів з приводу недотримання НЕК«Укренерго» умов випуску єврооблігацій. "Ми домовилися про виключну підставу для незастосування засобів правового захисту щодо недотримання "Укренерго" фінансових умов, визначених у позиці, пов'язаній з випуском компанією єврооблігацій, - йдеться у листі. - Ситуація з невиконанням зобов'язань матиме негативний вплив на здатність "Укренерго" забезпечувати нові позики або випускати облігації».

На засідання регулятора в середу, 1 грудня, винесено проект постанови Про затвердження тарифу НЕК у розмірі 356,90 грн/МВт-год, що на 20% вище нині діючого. НЕК пропонувала встановити тариф у розмірі 458,83 грн/МВт-год.

10 листопада НКРЕКП схвалила проект постанови про тариф НЕК "Укренерго" на передачу електроенергії у 2022 році на рівні 352,38 грн/МВт-год (без ПДВ).

«Незважаючи на пропозиції від профільних об'єднань і народних депутатів, комісія не буде враховувати в тарифі 20% обсягу оплати виробленої ВДЕ електроенергії (близько 10,8 млрд грн), - заявив глава регулятора Валерій Тарасюк. - Оплата цієї частини "зеленої" електроенергії передбачена законодавством з бюджету».

Зі свого боку з проханням переглянути структуру і розмір тарифу "Укренерго" на передачу, щоб передбачити у ньому достатньо коштів для 100%-них розрахунків "ГарПока" за електроенергію, придбану у 2021-2022 роках у її виробників з ВДЕ, звернулося, зокрема, Європейсько-українське енергетичне агентство. За даними, озвученими його директором Олександрою Гуменюк, з урахуванням решти боргів за 2021 рік дефіцит коштів на оплату ВДЕ-генерації у 2022 році може скласти близько 20 млрд гривень.

«Згідно з останнім меморандумом з МВФ Україна зобов'язалася припинити накопичення заборгованості перед ВДЕ-генерацією і гарантувала встановлення тарифу "Укренерго" на передачу на рівні, достатньому для покриття всіх зобов'язань перед виробниками електроенергії з відновлюваних джерел, у тому числі 100% вартості очікуваного обсягу виробленої електроенергії за відповідний рік, - нагадала вона. - Подібні зобов'язання містяться у тристоронньому договорі між НЕК, Мінфіном і НКРЕКП у рамках випуску єврооблігацій «Укренерго».

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка