Суд заборонив перевіряти найбільших забруднювачів довкілля

У судовому порядку у Держекоінспекції забрали право нараховувати збитки підприємствам-забруднювачам атмосферного повітря. Отже хімічні комбінати, ТЕСи та ТЕЦи, які здійснюють найбільші викиди, опинилися в панівному становищі і не зацікавлені у зменшенні викидів. Планові перевірки екоінспекції відтепер теж будуть безрезультатними, адже механізмів покарання забруднювачів більше немає.

На своїй сторінці в Фейсбуці міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак акцентує увагу передусім на наслідках такого судового рішення для здоров’я людей:

«Не стану повторювати про залежність тривалості життя від його якості. Не наводитиму жахливих цифр про зростання захворюваності у регіонах, де зосереджені найбільші промислові підприємства. Просто констатую: Шостий апеляційний суд, скориставшись юридичною казуїстикою, вирішив, що можна труїти українців і далі».

Другий аспект – згідно зі схваленим Урядом Національним планом зі зменшення викидів в атмосферу від великих спалювальних установок на період до 31 грудня 2033, підприємства-забруднювачі зобов’язані виконувати заходи для зменшення викидів забруднювальних речовин і покращення стану атмосферного повітря. Тепер виконання цього плану під загрозою. Крім того, зменшення викидів шкідливих речовин є важливим міжнародним зобов’язанням України в рамках Паризької кліматичної угоди та європейської інтеграції.

Внаслідок цього судового рішення держбюджет зазнає втрат, оскільки за 2016-2017 роки та 9 місяців 2018 року Держекоінспекція нарахувала відшкодування за забруднення атмосферного повітря на загальну суму 125 631,722 тис. грн, з яких стягнуто 95 368,968 тис грн (76%).

«Я розумію, що не екологічно рахувати гроші за забруднення, бо краще б таких забруднень не було, але ще більш по-дурному виглядатиме ситуація, коли забруднення є, а відшкодування - жодного. Не складно здогадатися, хто стимулював суд винести рішення не користь українців і довкілля. Ці люди – власники підприємств з «ТОП-100» забруднювачів, рейтинг яких знову оприлюднило Мінприроди за результатами року. Це ті самі люди, які одним рішенням суду зекономили собі мільйони. Вони – ті самі люди, чиє парламентське лоббі блокує, наприклад, підвищення штрафів за шкоду довкілля. Це не ті люди, які не хочуть будувати в Україні екологічно безпечне середовище та мати відповідальний бізнес».

Семерак наголосив, що Мінприроди завжди відкрите до конструктивної співпраці з неурядовим сектором, але й розраховує на підтримку у подібних судових процесах. Поки що Мінприроди не розголошує власної стратегії боротьби із підприємствами-забруднювачами, однак запевняє, що вони платитимуть.  

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка