Сонячні панелі, вітряки, геотермальні джерела: У Фінляндії побудували офіс з найнижчим рівнем енергоспоживання

У Фінляндії офіс Центру навколишнього середовища Гельсінського університету вже 9 років залишається будівлею з найнижчим рівнем енергоспоживання в країні.

Замовником п'ятиповерхового офісного центру площею 6,8 тис. м² вартістю понад 14 млн євро виступив магістрат столиці, передає greenpost

Екоофіс Центру навколишнього середовища розташований на території університетського кампусу за 12 кілометрів від Гельсинкі у зеленому районі Війккі (Viikki).

"Ця будівля - перша у Фінляндії, що відповідає рівню споживання енергії А+ за наявною класифікацією для житлових будівель", - розповідає директор Центру Пекка Кансанен. - Енергетичні витрати, які включають електроенергію, охолодження, обігрів, гаряче водопостачання, складають 70 кВт∙год/м² - наразі це наполовину нижче нормативу, що вимагають будівельні норми країни при новому будівництві, а реальний усереднений показник для звичайних будинків в країні зараз становить 170 кВт∙год/м²».

Таке зниження досягнуто в основному за допомогою технічних рішень. Забезпечити ж високий рівень енергоефективності офісної будівлі на практиці дуже складно, бо великі за площею офісні приміщення вимагають значних енерговитрат. Однак, головний конструктор будівлі доктор технічних наук, архітектор Киммо Куйсманен успішно втілив задумане.

У будівлі використана можливість природного охолодження, природне денне світло, сонячні панелі, вітрогенератори. Зараз системи сонячної та вітрової енергії покривають понад 20% необхідної Центру електроенергії. Горизонтальна частина даху – це майданчик для фотоелектричних панелей і чотирьох гвинтових вітротурбін.


Південний фасад використано для ефективного розміщення вертикальних сонячних панелей.

Орієнтація будівлі в просторі забезпечує у полуденний час деяке затінення фасаду, щоб запобігти надмірному тепловому навантаженню у літній період. Природне освітлення широко використовують за допомогою світлової шахти та великої площі скління.


Зовнішні теплові вимоги будівлі дуже низькі. Взимку Центр використовує додатково централізоване опалення і це найбільш витратна частина, яка становить близько 90% всіх комунальних платежів. Централізоване опалення у Гельсінкі засноване на когенерації - енергоефективному спільному виробництві електричної та теплової енергії.

Для охолодження будівлі влітку використовується вода зі свердловин, пробурених в корінних породах під будівлею. 25 геотермальних свердловин, кожна глибиною 250 метрів, забезпечують обігрів або охолодження будинку в зимовий і літній періоди, це дозволяє відмовитися від використання кондиціонерів.


Знизити потребу в електроосвітленні допомагають світлові шахти, за допомогою яких природне світло потрапляє у внутрішні приміщення. Вікна виконані з термоскла, акумулятором тепла є спеціальна плівка між склом. Фасади облицьовані сендвіч-панелями з теплоізоляційним шаром товщиною 300 мм.

Теплова потужність ізоляції стін значно вища за звичайну, також при проектуванні було приділено особливу увагу герметичності будівлі.

У приміщеннях встановлені датчики руху, які керують освітленням і вентиляцією. Споживання водопровідної води зведено до мінімуму внаслідок оптимізації у мережі водопостачання тиску і відповідної арматури.

Офіс використовує тільки енергоефективне офісне обладнання. У нічний час споживання енергії оргтехнікою автоматично відключається. Увечері, після відходу останніх співробітників, автоматика знижує енерговитрати самої будівлі.

До речі, у мешканців центру є можливість стежити за рівнем електричного, теплового споживання, а також за виробництвом будівлею відновлюваної енергії. Всі показники можна побачити в холі будівлі та онлайн на сайті www.hel.fi /ymk.

Навіть оригінальний дизайн гвинтових сходів п'ятиповерхової будівлі ніби запрошує відвідувачів пройтися пішки завдяки цікавому архітектурному рішенню простору, а не використовувати ліфт, який знаходиться поруч.

У будівлі застосована локальна вентиляція конкретних зон. Вона більш мобільна в управлінні, до того ж оснащена системою рекуперації тепла. Рівень СО2 в приміщеннях контролюється датчиками.

Таким чином, система вентиляції реагує на кількість людей, що знаходяться у приміщенні. Автоматика у реальному часі доводить рівень вуглекислого газу до нормативного.

За прогнозом директора Центру Пекка Кансанен, інвестиції в енергоефективність будівлі, яку ввели в експлуатацію у жовтні 2011 року, окупляться вже у наступному 2021 році.

У Центрі навколишнього середовища Гельсінського університету працює виставка, що знайомить з природою району Війккі та його екологічним будівництвом. На традиційних і сучасних інтерактивних стендах з сенсорним управлінням показані приклади будівель з орієнтацією у просторі та використанням природного ландшафту. Можна обрати з каталогів енергоефективні технології та техніку, організувати будівництво "розумного" приватного будинку з низьким споживанням енергії.

Крім вартості будівництва, до розрахунку беруться такі показники, як частка вторинної сировини в матеріалі. Перевага віддається продукції, яка виробляється на підприємствах прилеглих регіонів, що дозволяє економити на транспортуванні та знижуючи шкідливі викиди.

Гельсінський університет є базою для чотирьох університетських факультетів і декількох незалежних підрозділів, що працюють у сфері екології. У Центрі працює близько 1900 науковціі, які займаються дослідженнями у сфері довкілля, харчових продуктів та здоров'я. та навчається понад 6000 студентів.

Згідно з новою редакцією директиви Євросоюзу щодо енергетичних характеристик будівель (EPBD Recast), до 31 грудня 2020 року всі нові будівлі в ЄС повинні бути з практично "нульовими втратами" енергії.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка