Сонячні електростанції на багатоповерхівках та комунальних закладах: чи доцільно встановлювати?

7450 домашніх СЕС було встановлено в Україні на кінець 2018 року, через рік їх стало майже в 3 рази більше - 21 968.  Такі домашні СЕС потужністю до 30 кВт  продають сонячні кіловати по "зеленому" тарифу. Та чи доцільно встановлювати СЕС у багатоповерхівках та комунальних закладах, які не можуть користуватись "зеленим" тарифом і як некомерційні організації використовують сонячну електроенергію лише для власних потреб? В цьому питанні спробували розібратися у Greenpost.

За словами заступника голови київської міської держадміністрації Петра Пантелеєва, встановлення фотоелектричних панелей на багатоповерхівках доцільне лише в тому випадку, коли інші енергоефективні заходи вже виконані. Тобто в будинку вже утеплили фасад, дах, трубопроводи, замінили вікна та двері на енергоефективні, встановили автоматику погодного регулювання, виконали балансування внутрішньої системи теплопостачання. В таких багатоповерхівках сонячні панелі, за даними КМДА, окупляться за 10-14 років.

З 2015 року у Києві проводиться щорічний конкурс проектів з енергоефективності у житлових будинках, організованих в ОСББ або кооперативи. Переможці конкурсу отримують з бюджету міста фінансування 70% вартості проекту, який може передбачати як монтаж сонячних панелей, так і інші роботи. Крім того, спеціалізовані муніципальні організації виконують проектні роботи, монтаж та нагляд.

Окрім муніципальної програми "70/30" для багатоповерхівок діє і урядова програма «теплих кредитів», яка передбачає для ОСББ відшкодування на енергоефективні заходи 40% вартості проекту (але не більше 14 000 грн на одну квартиру). 

За словами голови одного з столичних ОСББ Валерія Нікітченко, вкладатися в сонячні панелі є сенс, коли будинок проводить комплексний проект з енергоефективності і сонячна станція є одним з її елементів. Валерій Нікітченко керує будинком на 422 квартири від 17 до 23 поверхів за адресою вул. Миколи Бажана 16. Будинок побудований у 2004 році, має 36 206 м загальної опалювальної площі.

Декілька років тому на своїй південній стіні "Оберіг на Позняках" розмістив сонячні панелі потужністю 30 кВт. За словами Нікітченка, завдяки сонячній електроенергії у будинку переобладнали і теплове водопостачання: "Важко визначити скільки ми зекономили саме на ньому, за рік обладнання виробило 23 000 кВт". Нікітченко зізнається, що розташування на стіні не дозволяє панелям працювати на повну потужність, і 30% вони втрачають.

В 2016 році "Оберіг на Позняках" виграв муніципальний конкурс енергоефективних проектів, паралельно залучив урядову програму "теплих" кредитів. Загалом будинок одержав 31,3 млн. грн фінансування (21,2 млн. грн від муніципалітету та 9,7 млн. грн. від урядової програми). З цієї суми мешканці ОСББ мусять повернути 6,5 млн. грн напротязі 5 років "Укргазбанку" під 21% річних. 

За останні три роки для впровадження енергоефективності комунальних закладів влада Києва залучила 8,5 млн євро, з яких 6,5 млн євро –  грантові кошти або кредити Північної екологічної фінансової корпорації, що фінансує енергоефективні проекти у країнах Центральної та Східної Європи.

Безпосередньо реалізацією кожного проекту займається КП "Група впровадження проекту з енергозбереження в адміністративних і громадських будівлях Києва", створене ще у 1999-му році. КП у 2018 році оздобило сонячними панелями 8 дитячих садочків. За інформацією КМДА, вартість встановлення сонячних панелей для бюджетних закладів становила 50,5 тис. грн на 1 кВт електричної потужності у фотоелектричній системі і 34,7 тис. грн на 1кВт теплової потужності у геотермальній системі.

ДНЗ СЕС Київ.jpg

В 2019 році на даху садочка № 601 у Святошинському району встановлена станція з 36 сонячних панелей. За словами зама міського голови Петра Пантелеєва, за 5 місяців експлуатації змогли зекономити 9% електроенергії. За рік заклад економитиме до 20 тисяч гривень.Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка